REKLAMA

Wiceminister Mech wykluczony z posiedzenia KNB

2006-03-08 13:12
publikacja
2006-03-08 13:12
Cezary Mech, wiceminister finansów i członek Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) w środę został wykluczony z posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego. "Jest dynamicznie, zostałem wyłączony z posiedzenia KNB przez przewodniczącego Komisji" - powiedział dziennikarzom wiceminister Mech.

KNB zajmuje się wnioskiem włoskiego banku UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z posiadanych przez ten bank 71,03 proc. akcji BPH. Zgoda KNB jest niezbędnym etapem planowanej przez UniCredito fuzji BPH z Pekao SA. Również w środę Komisja Europejska ma podjąć decyzję w sprawie wstąpienia na drogę prawną przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH.

UniCredito złożył wniosek do KNB 29 lipca 2005 r. Bez zgody KNB nie może wykonywać prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BPH. Decyzja, jak poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP, nie musi zapaść w środę.

Planowana fuzja BPH i Pekao SA jest konsekwencją połączenia włoskiego banku UniCredito z niemieckim HVB. UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA oraz pakietu akcji BPH, który należał do HVB. 18 października ub. r. KE wydała zgodę na połączenie UniCredito z HVB.

Polski rząd nie chce zgodzić się na fuzję polskich banków, powołując się na art. 3 umowy prywatyzacyjnej Pekao SA. Stanowi on, że UniCredito, tak długo jak będzie posiadało przynajmniej 10 proc. akcji Pekao SA, nie będzie pośrednio ani bezpośrednio konkurować w Polsce z Pekao SA.

T. K.
Źródło: PAP
Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jacekw
Czy to ważne???????? Od jutra tak nim nie będzie;)
~Marek
kto jest przewodniczacym KNB, ciekawe???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki