Węgry nałożyły na Facebooka rekordową grzywnę

Rekordową grzywnę w wysokości 1,2 mld forintów (3,6 mln euro) wymierzył Facebookowi węgierski Urząd Ochrony Konkurencji (GVH). Urząd poinformował o tym w piątek.

(fot. Twin Design / Shutterstock)

Według GVH Facebook dopuścił się naruszenia prawa przez to, że na głównej stronie reklamował swoje usługi jako bezpłatne. Użytkownicy rzeczywiście nie musieli płacić za korzystanie z Facebooka, ale z ich aktywności i danych firma czerpała zysk, płacili więc za jej usługi w inny sposób.

Zdaniem urzędu pojawiające się na Facebooku komunikaty typu „Jesteśmy darmowi i tacy pozostaniemy” albo „Jesteśmy darmowi i każdy może się do nas przyłączyć”, zamieszczane na Facebooku aż do bieżącego roku, odwracały uwagę konsumentów od faktu przekazywania reklamodawcom ich danych i treści wpisów oraz konsekwencji takiego modelu biznesowego.

GHV uznał, że zapewnienia o darmowym korzystaniu z usług sugerują brak ryzyka i odpowiedzialności, podczas gdy użytkownik podejmuje wielopoziomowe zobowiązanie, które w dodatku nie jest całkowicie przejrzyste z powodu złożonego charakteru wykorzystywanych danych.

Urząd uznał, że wielu użytkowników nie jest świadomych zakresu wykorzystania ich danych oraz ich wartości, a nawet z reguły nie czytają oni warunków umowy z platformami internetowymi.

Określając wysokość grzywny, urząd uwzględnił wysokość węgierskich dochodów z reklamy spółki Facebook Ireland Ltd. oraz fakt, że Facebook globalnie zmienił już treść komunikatów o darmowych usługach.

GVH zwrócił uwagę, że podobne kary wymierzano też wcześniej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

W kwietniu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła europejskie podejście i narzędzia samoregulacyjne, mające na celu zwalczanie dezinformacji w internecie. W październiku 2018 r. Facebook, Google, Twitter i Mozilla, a także stowarzyszenia branżowe, reprezentujące platformy internetowe, przemysł reklamowy i reklamodawców, podpisały kodeks postępowania. W 2019 r. stroną kodeksu jako sygnatariusz został również Microsoft.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 20 silvio_gesell

Ja bym od razu przywalił 100mld za hipnotyzowanie młodzieży.

! Odpowiedz
5 20 zan

Dla "wstających z kolan" aparatczyków PiS taka grzywna na jankeskie korpo byłaby bluźnierstwem,

! Odpowiedz
5 12 and00

Znasz jakiś polski rząd który od 90 roku który nie był pro amerykański?

! Odpowiedz
3 21 and00

3.6 mln USD
Czy CEO na Europę pokryje to z premii kwartalnej, czy wrzucą w koszty?

! Odpowiedz
6 28 and00

ps
W Stanach sądy więcej zasądzają jak się na chodniku o własne nogi potkniesz

! Odpowiedz
1 6 hodler

Najbardziej smuci słowo REKORDOWA w tytule. Napiszcie dla porównania jaki procent zysku netto stanowi 3,6 mln euro dla facebook'a. Państwa Unii Europejskiej zostały same w walce z technologicznymi gigantami, które liczą rekordowe zyski kosztem naszej prywatności. Na dodatek rządy są właściwie bezbronne wobec takich firm. JEDYNĄ GRUPĄ, KTÓRA MOŻE COKOLWIEK ZMIENIĆ SĄ KONSUMENCI, KTÓRZY NIE ZGADZAJĄ SIĘ NA TEGO TYPU TRAKTOWANIE i rezygnują z korzystania z usług facebooka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 19 ajwaj

Chociaz bratanki z Wegier, ale tez z Serbii, Slowacji, Bulgarii, Rosji, Bialorusi itd.
trzymaja fason
A o kanaliach Magdalenki PISPOSDL itd. nie warto wspominac,
robia dobrze temu kto da wiecej. (choc ostatnio malo daja)

! Odpowiedz
6 15 talmud

URRRRRRRRAAA URRRRRRAAA URRRRRRRRRRA

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne