REKLAMA

Według Idea Banku osiągnięcie trwałej rentowności będzie wsparte m.in. zmianą modelu biznesowego

2020-10-27 14:12
publikacja
2020-10-27 14:12
fot. Jaap Arriens / ZUMA Press

Idea Bank, którego niedobór kapitału wynosi około 1 mld zł, w nowym, kilkuletnim planie naprawy założył, że osiągnięcie trwałej rentowności będzie wsparte m.in. zmianą modelu biznesowego. Większość wakacji kredytowych udzielonych klientom banku kończy się w październiku i listopadzie - poinformował p.o. prezesa Jerzy Pruski.

Bank w połowie października złożył w KNF nowy plan naprawy. W lipcu KNF odmówiła zatwierdzenia aktualizacji planu naprawy banku i wezwała go do przedstawienia nowego planu w ciągu 3 miesięcy.

"Plan naprawy jest kombinacją, dobrze ułożoną w sekwencji czasowej, różnych elementów, które powinny składać się na racjonalny, optymalny plan naprawy"- powiedział we wtorek Pruski.

"Trwała rentowność ma krytycznie ważne znaczenie - ona musi być wsparta redukcją kosztów finansowania, niskimi kosztami działania i również zmianą modelu biznesowego" - dodał.

Wskaźnik TCR grupy Idea Banku pod koniec września 2020 roku wynosił 0,78 proc. był więc 9,72 proc. poniżej wymaganego limitu. Wskaźnik Tier1 jest na poziomie 0,32 proc., jest więc 8,18 proc. poniżej wymogów.

Niedobór kapitału wynosi ok. 1 mld zł.

Portfel kredytowy banku na koniec III kwartału wynosił 11,9 mld zł, czyli był o 2 proc. niższy niż w II kwartale.

Bank podał, że zmniejszenie portfela kredytowego to wynik jego stopniowej amortyzacji z jednoczesną stabilizacją salda portfela wierzytelności leasingowych.

Wynik odsetkowy Idea Banku wyniósł w trzecim kwartale 2020 roku 112,8 mln zł, czyli był na poziomie z II kwartału.

Według banku, stabilizacja wyniku odsetkowego to efekt działań dostosowawczych w zakresie kosztu finansowania, kompensujących niższe przychody z portfela kredytowego w sytuacji niższych stóp rynkowych.

W III kwartale bank zredukował średni koszt finansowania o 0,38 p.p. do poziomu 0,93 proc. i ocenił, że ma potencjał do dalszej obniżki kosztów finansowania w przypadku sprzyjających warunków otoczenia.

Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 3,2 mln zł , podczas gdy w II kwartale było to ok. 1 mln zł.

Odpisy w trzecim kwartale wyniosły 40 mln zł czyli były 45 proc. niższe niż w drugim kwartale.

Przedstawiciele banku poinformowali, że poprawa kosztu ryzyka wynikała z mniejszego niż w poprzednich kwartałach poziomu nowych kredytów nieregularnych.

"Zaostrzenie polityki kredytowej banku ograniczyło wzrost nowego – w założeniu bardziej ryzykownego – portfela, a istniejący, dojrzały portfel kredytowy został dodatkowo wsparty poprzez dostęp klientów do wewnętrznych i zewnętrznych działań pomocowych" - podał bank.

Przedstawiciele banku podali, że kluczowa dla oceny wyników w IV kwartale będzie jakość kredytów z kończących się wakacji kredytowych.

"Gros tych spłat przypada na październik i listopad, więc w IV kwartale będziemy mogli powiedzieć, jakie są efekty tych spłat" - powiedział Pruski.

Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej grupy Idea Banku w III kwartale 2020 roku wyniósł 5,25 mln zł. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
aktywacjapasywacja
Myślę, że jak uporządkują wszystkie sprawy to mają szanse na coraz lepsze wyniki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki