REKLAMA

Wcześniejsze emerytury nauczycieli. Czarnek: Rozmawiam z prezes ZUS

2023-01-26 11:59
publikacja
2023-01-26 11:59

O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi na ten temat.

Wcześniejsze emerytury nauczycieli. Czarnek: Rozmawiam z prezes ZUS
Wcześniejsze emerytury nauczycieli. Czarnek: Rozmawiam z prezes ZUS
fot. Maciej Goclon / / FotoNews

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany w czwartek w Polsat News m.in. o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i czy można już wskazać, jakie roczniki będą mogły skorzystać z tego przywileju. We wtorek szef MEiN poinformował, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi, na którym ten temat będzie poruszony.

"Z całą pewnością nie od 1 września 2023 r. - to jest zupełnie oczywiste, bo 2023 r. nie generuje jeszcze tych problemów, o których szeroko mówimy od kilku tygodni, które są często gdzieś przeinaczane, albo wręcz wyśmiewane" - odparł.

Czarnek zwrócił uwagę na to, że "niż demograficzny będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie".

"Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r., czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall" - zauważył.

Szef MEiN zapewnił, że chce przywrócić taka możliwość i jest to przepis o bardzo prostym brzmieniu, który należy przywrócić w Karcie nauczyciela.

"Tylko teraz jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze właśnie: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską (...), po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach" - wyliczał.

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
monuz
Przy narastającym niżu demograficznym nauczyciele będą musieli przechodzić na pomostówki w pierwszym dniu pracy.
grzegorzkubik
Jeśli nauczyciele wiedzą o co chodzi to zagłosują na PIS bo Tusk bo Czarnek jest the best a Tusk może wielu z nich pozbawić zawodu i dać głodowe pensje pozostałym.
polonu
chory kraj chory system chorzy ludzie rządzą w tym kraju ,ile may grup zawodowych uprawnionych do wcześniejszej emerytury a wiek chcą podnosić robolom np mundurowych , to jest prawdziwa fabryka emerytów 45 lat emeryt , a nowi dochodzą , to jest szok . ZUS to złodziej , okrada jawnie w imieniu prawa jak można kogoś okraść ze składek chory kraj chory system chorzy ludzie rządzą w tym kraju ,ile may grup zawodowych uprawnionych do wcześniejszej emerytury a wiek chcą podnosić robolom np mundurowych , to jest prawdziwa fabryka emerytów 45 lat emeryt , a nowi dochodzą , to jest szok . ZUS to złodziej , okrada jawnie w imieniu prawa jak można kogoś okraść ze składek ,pieniędzy ,odkładał całe życie na starość i miesiąc przed przejściem na emeryturę zmarł konfiskata kapitału , niczym Janosik . rozgonić te hołotę do roboty ,zasłużeni dla kraju w mundurach ,przestępcy , uciekający przed sprawiedliwością na wcześniejsze emerytury .
simonsoft8
emerytury to afera ZUS, jak wcześniejsze to trzeba dopłacić z budżetu w tarapatach
prawnuk
to ta prezes ZUS bogata kobieta. Stać ją?
Pomysł jest całkowicie bez sensu - ba - demografia niekorzystna za kilkanascie lat.
Jeśli wrócą stare zasady? naliczanie emerytury wg starych zasad plus dodatek z powodu niskich pensji nauczycieli, to na emeryturę pójdzie KAŻDY nauczyciel - bo dziś zarobki są niższe niż gdyby policzyć
to ta prezes ZUS bogata kobieta. Stać ją?
Pomysł jest całkowicie bez sensu - ba - demografia niekorzystna za kilkanascie lat.
Jeśli wrócą stare zasady? naliczanie emerytury wg starych zasad plus dodatek z powodu niskich pensji nauczycieli, to na emeryturę pójdzie KAŻDY nauczyciel - bo dziś zarobki są niższe niż gdyby policzyć emerytury wg starych zasad.
Gdyby zasadami objać ludzi na uczelniach - to tez bedzie ekspozja emerytur.

TYLKO Z CZEGO? ta pani z ZUS aż tak bogata chyba nie jest.
Nauczyciel powinien pracować do ......
65/60 roku życia,
z możliwością przejścia do obsługi w wieku 60/55 lat.
Kuratorem powinien byc dokładnie taki nauczyciel.

A jak bedzie żle - to można po prostu dopłacić do niższego pensum i tragedii nie bedzie.

Na razie opublikujcie pensje nauczycieli bez odpraw i zasiłków pogrzebowych - bo to są jaja
obserwator62
Panie Ministrze, przez 7 lat mogliście zrobić dowolną reformę łącznie z likwidacją Karty Nauczyciela, mieliście i macie większość dla dowolnych reform w szkolnictwie.
Wiele rzeczy wprowadzono (wbrew nauczycielom), np. podniesiono wiek emerytalny i nic się nie stało. Nauczyciele, to ludzie stosunkowo odpowiedzialni, w przeciwieństwie
Panie Ministrze, przez 7 lat mogliście zrobić dowolną reformę łącznie z likwidacją Karty Nauczyciela, mieliście i macie większość dla dowolnych reform w szkolnictwie.
Wiele rzeczy wprowadzono (wbrew nauczycielom), np. podniesiono wiek emerytalny i nic się nie stało. Nauczyciele, to ludzie stosunkowo odpowiedzialni, w przeciwieństwie do np. górników, można im dokładać ciężary, ale też poprawiać sensowność ich pracy, także wbrew związkom zawodowym.
Nic nie zrobiliście, szkoda.
Mam nadzieję, że chociaż teraz nie rzuca Pan słów na wiatr, nie uprawia propagandy.
Szkolnictwo, jako część państwowej aktywności, funkcjonuje stosunkowo nieźle dzięki odpowiedzialności, ciężkiej pracy i pasji większości nauczycieli, pomimo upadlających średnich zarobków. Tacy nauczyciele przywitają sensowne reformy ze zrozumieniem i życzliwością.
jarunia
może lepiej przekwalifikowanie na wózek widłowy?
na widły Czarnka i na śmietnik histerii
xtbnoob
Praca nauczyciela to akurat ciężka praca. Ty patrzysz na krótszy czas pracy, niż 8h/dziennie. Ja patrzę na patologię z jaką muszą się użerać.
marclim odpowiada xtbnoob
Szczególnie teraz ciężko pracują w ferie.
midasik odpowiada xtbnoob
no to zawsze możesz zmienić zawód. nie rozumiem nauczycieli wiecznie strajkują ze tak ciężka tyle pracy takie marne wynagrodzenie. czemu się nie przekwalifikują, nie popracują na umowę/zlecenie gdzieś w innym miejscu? w innych zawodach jeśli jest trudna sytuacja ludzie podnoszą swoje kwalifikacje zmieniają zawód , nawet firmy własne no to zawsze możesz zmienić zawód. nie rozumiem nauczycieli wiecznie strajkują ze tak ciężka tyle pracy takie marne wynagrodzenie. czemu się nie przekwalifikują, nie popracują na umowę/zlecenie gdzieś w innym miejscu? w innych zawodach jeśli jest trudna sytuacja ludzie podnoszą swoje kwalifikacje zmieniają zawód , nawet firmy własne otwierają, a nauczyciele wiecznie narzekają i strajkują. obok górników to najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa. a ile nauczyciel zarabia dając prywatnie korepetycje- o to temat TABU

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki