Wciąż bez poprawy w niemieckiej gospodarce

Nie potwierdziły się nadzieje optymistów. Najświeższe dane z Niemiec nie pokazały długo wyczekiwanego ożywienia gospodarczego. Co więcej, zarówno PMI, jak i Ifo wskazały na pogłębienie regresu w niemieckim przemyśle.

Praktycznie od początku 2018 roku mamy do czynienia ze znaczącym spowolnieniem wzrostu gospodarczego w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech. Co więcej, zjawiska recesyjne nasiliły się w tym roku. Najostrzejszym punktem zapalnym jest niemiecki sektor wytwórczy, który przez ostatnie lata był lokomotywą europejskiej gospodarki.

Już miesiąc temu dane z Niemiec wyraźnie rozczarowały. Maj nie przyniósł poprawy. „Przemysłowy” PMI dla Niemiec obniżył się do 44,3 pkt. wobec 44,4 pkt. w kwietniu. Był to drugi najniższy odczyt w ciągu ostatnich 7 lat. Malejące odczyty PMI sygnalizują nasilenie się zjawisk recesyjnych w badanym sektorze. To równocześnie spore rozczarowanie, ponieważ analitycy liczyli na wzrost tego wskaźnika do 44,8 pkt.

Łączony (dla sektora usług i wytwórczego) PMI Niemiec (w pkt., prawa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB (w % kdk, lewa oś).
Łączony (dla sektora usług i wytwórczego) PMI Niemiec (w pkt., prawa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB (w % kdk, lewa oś). (IHS Markit.)

Nieco słabiej od oczekiwań wypadł też „usługowy” PMI dla naszych zachodnich sąsiadów, który obniżył się z 55,7 pkt. do 55,0 pkt. przy prognozach rzędu 55,5 pkt. Zatem utrzymuje się silna dywergencja w niemieckiej gospodarce, gdzie przemysł szybko się „zwija”, natomiast ekspansja w sektorze usług ma się całkiem nieźle. Albowiem odczyty PMI powyżej 55 punktów sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

– Przemysłowcy pozostają najbardziej pesymistyczni względem perspektyw gospodarczych ze względu na przedłużające się napięcia w światowym handlu. Lecz badania sugerują, że spowolnienie mogło zacząć przedostawać się także do sektora usług – podsumował majowy raport Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

Drugim rozczarowaniem był najnowszy odczyt indeksu Ifo mierzącego nastroje wśród niemieckich menedżerów. W maju wskaźnik ten odnotował spadek do 97,9 pkt. wobec 99,2 pkt. odnotowanych w kwietniu i oczekiwań analityków na poziomie 99,1 pkt. Znacząco pogorszyła się ocena obecnej sytuacji w gospodarce, podczas gdy perspektywy na kolejne miesiące pozostały niezmienione.

(Ifo.)

– Niemieckiej gospodarce wciąż brakuje pędu – skomentował wyniki majowego badania Clemens Fuest, prezydent Instytutu Ifo. W dalszym ciągu rejestrowano pogarszanie się nastrojów w przemyśle, czemu towarzyszył spadek animuszu w sektorze usługowym oraz w handlu. Jedynie w budownictwie następowała sukcesywna poprawa nastrojów po tym, jak w końcówce 2018 roku doszło tam do załamania optymizmu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 do_niczego

Żeby kupować i napędzać gospodarkę trzeba najpierw odpowiednio zarabiać ale jak jeden ma 65 tyś na mc za pierdzenie w stołek a drugi 3 tyś na mc to jak ma być dobrze i ta gospodarka ma rosnąć. Jak odpowiednio nie zarabiam to nie kupię nowego samochodu z salonu za kilkadziesiąt tyś zł a nie będę się zadłużał. I nie ma zbytu na te auto,proste. Proste prawa ekonomii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 bha

Jakie dominują dla zdecydowanej większości już od lat na rynku zarobki takie są i w końcu dane

! Odpowiedz
51 34 ajwaj

"Zachód", "wolny swiat" i Niemcy na równi pochylej w dól.
Wtracanie sie patologicznych ideologi do gospodarki (CO2, NH) sankcje, kontr-sankcje itd.
Do tego wzajemne "sypanie piasku w tryby". Nawalanka USA-UE, deep state-Trumpisci, narodowcy-teczowi globalisci itd.itp..
Nigdy nie wróci pozorna harmonia swiata zachodniego. Predzej ratuj sie kto moze. Przyszlosc nalezy do Azji i kto tego nie kuma, temu juz pomóc sie nie da.
POPISy & Co Magdalenki trzymaja sie jak pijany plota swoich padajacych hegemonów za paciorki (Neocon-PISa czy globalisci Sorosa PO), spelniajac na kolanach wszelkie szkodliwe dla PL polecenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil