Nie ma poprawy w niemieckim przemyśle. Euro mocno w dół

Najnowsze odczyty PMI ponownie rozczarowały ekonomistów i inwestorów. Wciąż nie widać w nich długo oczekiwanej poprawy koniunktury w niemieckim przemyśle. Dane wywołały ostry spadek notowań euro wobec franka i dolara.

„Przemysłowy” PMI dla Niemiec w kwietniu ukształtował się na poziomie 44,5 pkt. – wynika ze wstępnych danych firmy IHS Markit. To tylko nieznacznie więcej niż w marcu (44,1 pkt.) oraz mniej niż 45 pkt. oczekiwane przez analityków. Tak niski odczyt świadczy o głębokiej recesji w niemieckim sektorze wytwórczym.

(Bankier.pl)

Podobne – lecz na mniejszą skalę – rozczarowanie pokazał raport z Francji, gdzie „przemysłowy” PMI przyjął w kwietniu wartość 49,6 pkt. wobec 49,7 pkt. w marcu i oczekiwań rzędu 49,8 pkt. To wynik lepszy niż w przypadku Niemiec, ale też świadczący o trwającej kontrakcji w przemyśle. Analogiczny wskaźnik dla całej strefy euro wyniósł 47,8 pkt. wobec 47,5 pkt. w marcu i oczekiwanych 47,9 pkt.

Spowolnił także wzrost w sektorze usług, gdzie PMI dla eurolandu obniżył się z 53,3 pkt. w marcu do 52,5 pkt. w kwietniu. W rezultacie łączony wskaźnik PMI dla strefy euro odnotował 3-miesięczne minimum na poziomie 51,3 pkt., sygnalizując minimalną ekspansję w europejskiej gospodarce. Takie dane sugerują, że recesja z przemysłu powoli rozlewa się do sektora usług. Tymczasem optymiści mieli nadzieję, że to mocny sektor usług pociągnie za sobą sektor wytwórczy.

- Gospodarka strefy euro rozpoczęła drugi kwartał w rozczarowujący sposób, ze wstępnym odczytem PMI spadającym do jednego z najniższych poziomów od 2014 roku. Dane zwiększają obawy, że gospodarka nie była w stanie odbudować się po tym, jak jednorazowe zdarzenia ograniczyły wzrost w końcówce ubiegłego roku (…) Głównym powodem do zmartwień pozostaje przemysł, którego produkcja kurczy się w niemal najszybszym tempie od 7 lat – ocenił wyniki kwietniowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

(Bankier.pl)

Kolejne w tym roku rozczarowanie ze strony wskaźników PMI miało wyraźne przełożenie na rynek walutowy. Kurs EUR/USD obniżył się z niemal 1,13 do 1,1250 o godzinie 10:28. Euro straciło także wobec franka szwajcarskiego. Kurs EUR/CHF po kilku dniach silnych wzrostów zniżkował o 0,4%, do 1,1367 franka za euro. Nie było za to poważniejszej reakcji na rynkach akcji. Przed południem niemiecki DAX zniżkował o 0,25%, a CAC40 tracił 0,5%.

Drgania na światowych rynkach były odczuwalne także na polskim foreksie. O 10:57 euro drożało o jeden grosz, osiągając cenę blisko 4,28 zł. Kurs dolara amerykańskiego zwyżkował o dwa grosze, przekraczając 3,80 zł. Frank szwajcarski zyskiwał ponad dwa grosze, dochodząc do 3,76 zł i tym samym odbijając się od wielotygodniowego minimum odnotowanego w środę.

(Bankier.pl)

- Tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro spowolniło drugi miesiąc z rzędu (…) wskazując, że gospodarka pozostaje w najgorszym stanie od 2014 roku. Przemysł zaraportował dalszą kontrakcję, a wzrost w sektorze usług uległ ochłodzeniu – czytamy w kwietniowym raporcie IHS Markit. Tymczasem od kilku tygodni ekonomiści i inwestorzy liczyli na odbudowę wzrostu gospodarczego w Europie wywołaną przez potężny impuls kredytowy z Chin.

Jednak póki co dane nie pokazują, aby tak właśnie było. Bieżące odczyty łączonego PMI dla strefy euro sugerują kwartalne tempo wzrostu PKB o 0,2% kdk. W całym 2019 roku PKB eurolandu może urosnąć co najwyżej o 1%.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 bha

Jakie płace dominują u zdecydowanej większości na rynku od lat takie i są prędzej czy trochę póżniej coraz marniejsze wskażniki. Jedno z drugim jest ściśle związane.Z pustego i zadłużonego coraz bardziej portfela Ogółu i Salomon wiecznie nie naleje.

! Odpowiedz
17 8 ajwaj

I jakby na potwierdzenie ponizszego przyjaciele z Deutsche Wirtschaft Nachrichten = Niemieckie Wiadomosci Gospodarcze teraz:
""Raport: Nowy prezes Daimler chce usunąć tysiące miejsc pracy.
A do 2040 bez CO2"""

widze ciemnosc :)

Lepiej "Drang nach Osten - parcie na Wschód" > tam orkiestra gra i np. Niemcy inwestuja rekordowo w real-economy, bez patologicznych ideologii, podobnie UE, USA, Azja, Arabia itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 16 mith21

Po złotówce jakoś nie tego nie widać...Niby euro leci w dół a w Polsce jakoś coraz droższe. Czyżby rząd PiS dał ciała? A Wiadomości TVP mnie okłamały, że w Polsce coraz lepiej?

! Odpowiedz
58 41 marxs

ci Niemcy to naprawdę wyjatkowo oporni na myslenie osobnicy ile razy mam im tłumaczyć że wystarczy zatrudnić "naszych fahofcuf" z GUS i CBOS i juz mają same wzrosty i rozkwity czego tylko sobie zażyczą

! Odpowiedz
19 25 1984

Tak, tak, nawet Eurostat jest na usługach Kaczyńskiego bo podaje podobne informacje...

! Odpowiedz
13 20 mith21 odpowiada 1984

Eurostat bazuje na danych dostarczonych przez krajowe urzędy statystyczne. W przypadku Polski to GUS...

! Odpowiedz
2 50 waran666

Właśnie jestem w Niemczech i rzeczywiscie od poczatku roku co poniektóre fabryki maja przestoje z powodu braku zamówień. Kryzys nadczodzi.

! Odpowiedz
17 42 1984

@fakty, nie masz pojęcia czym jest pieniądz więc trolujesz o prezesie. Poczekaj na kryzys i zobacz jak sobie poradzą Litwini czy Słowacy i porównaj z Węgrami, Czechami oraz Polską.

! Odpowiedz
26 28 psokal

Po co czekać, skoro możemy zajrzeć do danych archiwalnych, z lat 2007-2009. Trzy "Bałtyckie Tygrysy", rozwijające się wtedy 2 razy szybciej niż Polska, weszły w kryzys z blisko dwudziestoprocentową recesją. Byli zbyt mocno uzależnieni od eksportu, a ich wzrost opierał się w dużej mierze na pompowaniu konsumpcji. Wygląda na to że idziemy dokładnie tą samą drogą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 16 1984 odpowiada psokal

Czyżby Tusk kłamał o "zielonej wyspie w Europie" ;)

Przeczytaj co napisałem, w czasie prosperity euro może sie sprawdzić. W kryzysie słabsi oberwą po d. Pewnie dlatego wybrałeś lata z pzrełomu bo za oficjalny początek uważa sie upadek LB pod koniec 2008r.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD 0,51% 1,1137
2019-08-23 22:59:00
USD/PLN -0,27% 3,9211
2019-08-23 22:59:00
EUR/PLN 0,29% 4,3695
2019-08-23 23:00:00
CHF/PLN 0,50% 4,0163
2019-08-23 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil