REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

BREXIT I EMIGRACJAWażny wyrok ws. obywateli UE osiedlonych w Wielkiej Brytanii

2022-12-21 18:36
publikacja
2022-12-21 18:36

Wprowadzony przez resort spraw wewnętrznych wymóg, by obywatele państw UE, który uzyskali w Wielkiej Brytanii tymczasowy status osoby osiedlonej, musieli później składać wniosek o status osoby osiedlonej, jest niezgodny z prawem - orzekł w środę brytyjski Wysoki Trybunał.

Ważny wyrok ws. obywateli UE osiedlonych w Wielkiej Brytanii
Ważny wyrok ws. obywateli UE osiedlonych w Wielkiej Brytanii
fot. Zbigniew Osiowy / / FORUM

Sprawę do sądu złożył rok temu Niezależny Urząd Nadzoru (IMA), brytyjski organ powołany do ochrony praw obywateli UE, który wskazywał, że umowa o warunkach brexitu stanowiła, iż zmiana statusu z tymczasowego na pełny będzie następować automatycznie. Później jednak brytyjskie MSW wprowadziło wymóg ponownego złożenia wniosku w celu uzyskania pełnego statusu.

Według IMA, ta zmiana groziła tym, że ok. 2,6 mln obywateli krajów UE z tymczasowym statusem osoby osiedlonej będzie groziła utrata prawa do mieszkania, pracy i świadczeń w Wielkiej Brytanii, a nawet deportacja, jeśli nie zadbają na czas o złożenie nowego wniosku.

Zgodnie z umową o warunkach brexitu, obywatele UE, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 roku, mogli zachować nabyte prawa, jeśli złożyli wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status). Ten pierwszy przysługuje osobom, które mogły się wykazać minimum pięcioletnim nieprzerwanym pobytem w Wielkiej Brytanii, drugi - pozostałym.

"Cieszę się, że sędzia uznał znaczący wpływ, jaki ta kwestia mogła mieć na życie i możliwości utrzymania się obywateli z tymczasowym statusem osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Kiedy wnieśliśmy tę sprawę, naszym zamiarem było zapewnienie jasności dla obywateli z tymczasowym statusem osoby osiedlonej" - oświadczyła komentując orzeczenie szefowa IMA Kathryn Chamberlain.

Brytyjskie MSW oświadczyło, że jest rozczarowane tym orzeczeniem i zapowiedziało, że się będzie od niego odwoływać.

Kontrowersja na razie nie wpływa na sytuację życiową żadnego obywatela UE w Wielkiej Brytanii, ponieważ pierwsza grupa osób, które muszą złożyć nowy wniosek w celu uzyskania pełnego statusu osoby osiedlonej, powinna to zrobić do sierpnia 2023 roku.

Według statystyk MSW z końca września tego roku złożonych zostało 6,7 mln wniosków, z czego do końca czerwca 2022 roku rozpatrzono 6,5 mln. Spośród tych 6,5 mln 51 proc. (prawie 3,3 mln) zakończyło się przyznaniem statusu osoby osiedlonej, a 41 proc. (ponad 2,6 mln) - tymczasowego statusu. Polacy złożyli 1,16 mln wniosków, z czego rozpatrzono prawie 1,14 mln. Prawie 857 tys. wniosków złożonych przez Polaków zakończyło się przyznaniem statusu osoby osiedlonej, a 220,5 tys. - tymczasowego statusu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
monuz
settled status? a na czym on polega? że jak 20 lat tam płacisz tam podatki to możesz ewentualnie dalej płacić na pontoniarza, który przypłynął wczoraj, chyba, że Anglikom coś się odwidzi to i tak będziesz wracał do tych pól malowanych zbożem rozmaitym??
vacarius
Większość z was w UK głosowało na PIS. Czemu nie wracacie do tego kraju mlekiem i miodem płynącego?
qwertas
A ty nie miałeś lecieć do Kanady (kraj mlekiem i miodem płynący) wraz z córką Kopaczowej w 2015 roku?
jqa82
Bzdura durniu, sprawdz sobie baranie, jaki procent glosowal. Za to w kraju nikt z was nie glosowal na pis-po.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki