REKLAMA
WEBINAR

Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. "Niekonieczne będą dla nich korzystne"

2022-11-30 07:00
publikacja
2022-11-30 07:00

Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, od 24 listopada br. mogą składać wnioski o pobyt czasowy na mocy specustawy przyjętej w marcu br. Rząd planuje jednak wycofać ten wymóg i pracuje nad nowelizacją, która wprowadzi również zmiany w dokumencie DIIA. Będzie on sam w sobie dokumentem pobytowym, który pozwoli na szybsze i łatwiejsze skontrolowanie legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski. W praktyce może to jednak rodzić pewne problemy.

Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. "Niekonieczne będą dla nich korzystne"
Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. "Niekonieczne będą dla nich korzystne"
fot. Julia Zabrodzka / / FORUM

- Specustawa, wprowadzona po wybuchu wojny w Ukrainie, miała zapewnić jej obywatelom przede wszystkim prawo do pobytu i podjęcia pracy. W tym zakresie zdecydowanie spełniła swoją rolę. Licząc od 24 lutego br., obywatele Ukrainy mogą przebywać na terytorium Polski w zasadzie bez większych formalności przez 18 miesięcy. Specustawa wyeliminowała też długotrwały proces uzyskania zezwolenia na pracę bądź oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Dała pracodawcom możliwość zawiadamiania urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w ciągu 14 dni, co zdecydowanie uprościło cały proces zatrudniania i legalizacji pracy obywateli Ukrainy w Polsce. Stworzyła im również możliwość zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jak polskim obywatelom - mówi agencji Newseria Biznes Emilia Piechota, dyrektor Vialto Partners.

Jak wskazuje, w miarę upływu czasu pojawiały się wątpliwości i kontrowersje, które były adresowane kolejnymi nowelizacjami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

- Wiele kontrowersji dotyczyło możliwości poruszania się po strefie Schengen, wyjeżdżania do Ukrainy i z powrotem do Polski. Głównie dlatego, że specustawa trochę inaczej regulowała kwestie pobytu w stosunku do innych krajów, które wdrożyły tę ochronę czasową. W innych krajach można było uzyskać kartę pobytu, która uprawniała do podróżowania - mówi Emilia Piechota. - 23 lipca br. Polska notyfikowała w Komisji Europejskiej elektroniczny dokument DIIA, który działa trochę jak karta pobytu. Umożliwia podróżowanie po strefie Schengen do 90 dni w trakcie180-dniowego okresu oraz na Ukrainę i z powrotem do Polski.

Jak wskazuje, to rozwiązanie jest bardzo korzystne dla obywateli Ukrainy, ale nie obejmuje niestety wszystkich przypadków.

- Po pierwsze, nie adresuje np. sytuacji osób, które wyjechały na Ukrainę i pozostają tam przez okres powyżej jednego miesiąca. Trzeba bowiem pamiętać, że - zgodnie ze specustawą - to powoduje utratę prawa pobytu na terytorium Polski przez 18 miesięcy - mówi dyrektor Vialto Partners. - Po drugie, nie adresuje to też sytuacji osób, które nie uzyskały numeru PESEL i nie mają aplikacji DIIA. Do jej zainstalowania potrzeby jest bowiem PESEL uzyskany w specjalnej procedurze przewidzianej dla obywateli Ukrainy.

Obywatele Ukrainy, rejestrując swój legalny pobyt w Polsce, otrzymywali numer PESEL z oznaczeniem UKR. Potwierdzeniem tego statusu jest właśnie elektroniczny dokument DIIA. Od 23 lipca br. wszystkie kraje strefy Schengen honorują go przy przekraczaniu granicy. Oznacza to, że Ukraińcy mogą przeznaczyć 90 dni na podróżowanie do krajów strefy w ciągu 180-dniowego okresu i wrócić do Polski, legitymując się tym dokumentem.

Kolejna nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nad którą trwają prace, wprowadzi jednak pewne zmiany w dokumentach DIIA. Projekt zmian pod koniec października opublikowało MSWiA. Wśród ważniejszych założeń planowanej nowelizacji jest m.in. obowiązek uzyskania przez obywateli Ukrainy numeru PESEL, niezbędnego do zainstalowania i korzystania z aplikacji DIIA. Do tej pory takiego wymogu nie było. Po drugie, zgodnie z aktualnymi przepisami uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce dłużej niż dziewięć miesięcy, muszą złożyć wniosek o przedłużenie zgody na pobyt. Jednak ten wymóg ma zostać zniesiony - MSWiA chce umożliwić automatyczne przedłużenie pobytu. W projekcie nowej ustawy dokument DIIA ma być sam w sobie dokumentem pobytowym, który pozwoli na szybsze i łatwiejsze skontrolowanie legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski.

Projektowane rozwiązanie to ułatwienie zarówno dla Ukraińców, jak i ich polskich pracodawców, dla których dobrą informacją będzie również wydłużenie ważności dokumentu DIIA. Jednak dyrektor Vialto Partners wskazuje, że rezygnacja z konieczności uzyskania pozwolenia na pobyt czasowy i zastąpienie go dokumentem DIIA może w praktyce spowodować pewne problemy.

- Obywatele Ukrainy - przebywający na terytorium Polski zgodnie z przepisami specustawy - zostaną pozbawieni podstawy dla szczególnego rodzaju zezwolenia na pobyt czasowy, a jednocześnie nie pozwoli im się na aplikowanie o inny rodzaj pobytu w Polsce. Takie podejście niesie niepewność, rodzi ryzyko dla podmiotów zatrudniających obywateli Ukrainy i dla nich samych - zauważa Emilia Piechota.

Jak wskazuje, w przypadku DIIA nie jest wydawany dokument plastikowy (inaczej niż w przypadku karty pobytu). Jest to aplikacja na telefon, więc w przypadku problemów związanych z połączeniem z internetem obywatel Ukrainy może nie być w stanie udowodnić, że przebywa w Polsce legalnie.

- Ponadto, jeżeli DIIA ma być dokumentem równoważnym z kartą pobytu, to trzeba pamiętać, że podróżowanie za granicę wymaga posiadania połączenia internetowego, możliwości przesyłania danych, co może być kosztowne w zależności od części świata. Poza tym, posiadanie aplikacji wymaga aktywacji publicznej aplikacji mobilnej mObywatel dla obywateli Ukrainy, a nie wszystkie osoby będą w stanie to zrobić z uwagi na różne ograniczenia - wskazuje ekspertka Vialto Partners.

Zwraca przy tym uwagę również na brak daty ważności dokumentu DIIA, który jest uzależniony od obowiązywania ochrony czasowej i sytuacji politycznej, oraz fakt, że nie jest on ujęty w przepisach imigracyjnych. To rodzi pytanie, czy w dłuższej perspektywie pozwoli on na legalizację wybranie innej, optymalnej ścieżki legalizacji pobytu w Polsce na podstawie przepisów ogólnych.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
baibina
Ukraińcom należy pomóc i to jak najszybciej! WRÓCIC DO SIEBIE! Przypominam 30 mln Ukrainców zostało na Ukrainie i dzielnie walczy, cięzko pracuje, broni swojego kraju, pomaga w jego funkcjonowaniu! TO TYM LUDZIOM NALEZY POMAGAĆ! Najlepiej wysyłając im do pomocy DEZERTERÓW którzy się tu zadekowali nad wisłą i żyja na koszt Polaków.Ukraińcom należy pomóc i to jak najszybciej! WRÓCIC DO SIEBIE! Przypominam 30 mln Ukrainców zostało na Ukrainie i dzielnie walczy, cięzko pracuje, broni swojego kraju, pomaga w jego funkcjonowaniu! TO TYM LUDZIOM NALEZY POMAGAĆ! Najlepiej wysyłając im do pomocy DEZERTERÓW którzy się tu zadekowali nad wisłą i żyja na koszt Polaków. Skoro 30 mln może to czemu te 3 mln nie może?
tester6969
po co się ograniczać, rozdawać od razu obywatelstwo :D, ukropolin i polkraina :D
polonu
zwiększają się wydatki dla Ukrainy zima idzie .
ministerprawdy
Czyli wynika z tego, że teraz ktoś kto uciekł z Ukrainy przed wojną będzie miał prawo do wszelkich benefitów nawet jak będzie prawie cały czas przebywał w kraju z którego uciekł bo nie mógł tam przebywać. Logiczne. Inflacja plus, Polaków stać.
baibina
Jak tam Chechły pozwolili już na ekhumacje naszych przodków na Wołyniu czy dalej to są ofiary Gorszego Sortu i nikt sie nie domaga? Rodzinom zabitych w przewodowie Polaków też nic nie wyplacili ani slowa przepraszam nie powiedzieli. Ehh Poliaki głupaki tyle szumu robią zamiast umierać po cichu!
lpg_plus_benzyna
Zmiany w specustawie powinny być jak najbardziej korzystne dla Polskiego Podatnika, w końcu to on płaci za "Waszych Ukraińskich Przyjaciół"

Specustawa umożliwiła im nienależne pobieranie 500+. Zarejestrowali się jako "Uchodźca wojenny", dostali 500+ po czym...wrócili do kraju z którego przed wojną uciekli
Zmiany w specustawie powinny być jak najbardziej korzystne dla Polskiego Podatnika, w końcu to on płaci za "Waszych Ukraińskich Przyjaciół"

Specustawa umożliwiła im nienależne pobieranie 500+. Zarejestrowali się jako "Uchodźca wojenny", dostali 500+ po czym...wrócili do kraju z którego przed wojną uciekli i dalej pobierali 500+...
Dodatkowo otrzymali bezpłatne, specjalistyczne leczenie - w tym drogie terapie onkologiczne (już 20% leczonych onkologicznie w Polsce to Ukraińcy). Ministerstwo informuje, że stoją w tej samej kolejce po leczenie, co Ubezpieczeni Polacy, którzy za nich płacą.

Ruskie to najgorsze zło, ale to Ukraińcy są "wzorem" korupcji i roszczeniowości.
lpg_plus_benzyna
Minusujący mnie gieroje:). Poczytajcie sobie, jak nie rozumiecie polskiego, to polecam darmowy google translator:

https://www.money.pl/gospodarka/ukraincy-masowo-traca-prawo-do-500-plus-zus-dostaje-zawiadomienia-o-ich-wyjazdach-6824012611263328a.html

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36486841-wbrew-zakazowi-z-ukrainy-
Minusujący mnie gieroje:). Poczytajcie sobie, jak nie rozumiecie polskiego, to polecam darmowy google translator:

https://www.money.pl/gospodarka/ukraincy-masowo-traca-prawo-do-500-plus-zus-dostaje-zawiadomienia-o-ich-wyjazdach-6824012611263328a.html

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36486841-wbrew-zakazowi-z-ukrainy-do-polski-wjechalo-432-tys-mezczyzn-objetych-mobilizacja

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Pacjent-onkologiczny-z-Ukrainy-Tamtejsze-schematy-leczenia-sa-dla-nas-czasem-egzotyczne,230960,1013.html
go_ral
po to staralismy sie o wejscie do strefy schengen, uszczelnialismy system, wydawalismy pieniadze aby teraz przyjmowac wszystkich bez jakiejkolwiek weryfikacji. nie wiadomo w sumie czy do polski wjechal ukrainiec czy rosyjski zielony ludzik. ilosc chorych na HIV w 2022 w Polsce wystrzelila. rzad i fajnopolacy zgotowali nam pieklo.
vskritsk
Dlatego są potrzebny obozy filtracyjne, do sprawdzania stanu zdrowia, przeszłości, powody przybycia do Polski. Skupić się na prawdziwych uchodźcach. Resztę odesłać z powrotem.

Ja widzę większość migrantów ekonomicznych. Co będziemy robić zimą, kiedy zaczną napływać prawdziwi uchodźcy, i to kolejne miliony ludzi...
lubsuburbs
Pamiętacie jak Kaczyński mówił o zagrożeniu chorobami przenoszonymi przez imigrantów z Afryki? A teraz w przypadku nieporównywanie większej migracji ze wschodu - cisza.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki