Warszawa zmienia swoje finanse. Chce szybszej rozbudowy metra

Dokończenie budowy całej II linii metra do 2023 r. i odłożenie w czasie budowy mostu Krasińskiego - to niektóre konsekwencje zmian w budżecie wprowadzone w czwartek przez stołecznych radnych. PiS zwraca uwagę na "ścięcie" 700 mln zł z planowanych wydatków na inwestycje w 2016 r.

Warszawa zmienia swoje finanse. Chce szybszej rozbudowy metra
Warszawa zmienia swoje finanse. Chce szybszej rozbudowy metra (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Na sesji radni zajmowali się zmianami w budżecie Warszawy na 2016 r. oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział dziennikarzom, że najważniejszym celem, któremu podporządkowano zmiany w budżecie jest budowa II linii metra. Miasto chce, aby budowa całej drugiej nitki podziemnej kolejki została ukończona w 2023 r.

Jednak skupienie się na metrze ma się nie odbić na małych inwestycjach w dzielnicach. Dlatego, jak mówił Olszewski, do budżetu inwestycyjnego miasto zaproponowało wprowadzenie, oprócz metra, także 112 innych zadań.

"Od bardzo dużych takich, jak budowa przedszkoli i żłobków po mniejsze takie, jak budowa bezprzewodowego internetu w szkołach, po bardzo drobne, jak doposażenie placówek oświatowych, skwerów czy placów zabaw" - powiedział Olszewski.

Aby mieć fundusze na te małe i duże inwestycje, miasto w pierwszej kolejności zagospodarowało oszczędności z zadań, które mogą być realizowane bez dodatkowych środków, które były ujęte w budżecie miasta. W ten sposób ratusz wygospodarowało prawie 200 mln zł - wyjaśnił Olszewski.

Miasto odłożyło też w czasie kilka dużych inwestycji. "Największa inwestycja to jest most Krasińskiego, to inwestycja odsunięta na kilka lat. Proponujemy odsunąć ją jeszcze na dwa lata później, z uwagi na to, że nie jest to inwestycja tak ważna, jak metro. Uważamy, że może być ukończona po realizacji tej najważniejszej inwestycji komunikacyjnej w Warszawie" - powiedział Olszewski.

Radny PiS Dariusz Figura zwrócił uwagę na zmniejszenie nakładów na inwestycje w budżecie na 2016 r. W uchwale napisano, że zmiany powoduje zmniejszenie o ponad 716 mln zł wydatków majątkowych.

O 86 mln zł zmniejszono planowane wydatki na modernizacją ciągu ulic Marsa-Żołnierska, o 63 mln zł - na budowę ulicy Nowolazurowej, oraz prawie 48 mln zł mniej niż pierwotnie planowano miasto ma wydać na budowę Szpitala Południowego.

"Kwota zmian jest bezprecedensowa w historii Warszawy" - ocenił Figura. Jak ocenił, zmiany to "dokumentacja porażki inwestycyjnej miasta".

Władze Warszawy odpowiadały, że zmiany to "urealnienie" wydatków na inwestycje. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz na początku września zdymisjonowała wiceprezydenta Jacka Wojciechowicz za niski poziom realizacji inwestycji. (PAP)

kos/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dociekliwy

"Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział..." - a Pani Gronkiewicz nadal milczy i czeka aż afera reprywatyzacyjna ucichnie:)

! Odpowiedz
0 0 ~zeb2669

.......... naprawdę nie można usunąć bufetowej ? - ile jeszcze niekorzystnych umów i decyzji podejmie ? Musi mieć naprawdę silnych mocodawców którzy na siłę chcą załatwić ostatnie interesy !!!

! Odpowiedz
0 0 ~LowaZylbersztajn

Do budy

! Odpowiedz
0 2 ~patałachy_z_ratusza

"Nowolazurowa Etap IV – odcinek od ul. Sterniczej do ul. Górczewskiej. Realizacja planowana jest na lata 2016 – 2017."

Przecież ten ostatni ogryzek Nowolazurowej trzeba dokończyć !!! zanim Górczewska zostanie zablokowana - jak mówią - na 6 lat, bo zwariujemy w tych korkach które tam są obecnie, bez zamkniętej Górczewskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Budować

A kogo to obchodzi? Ja przeżyłem kataklizm, objazdy, zamknięcia ulic gdy budowano Wileńską. W korku od Zielenieckiej do Szwedzkiej kożna było i godzinę stać. Też przeżyjesz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil