REKLAMA
PILNE

Warmińsko-Mazurska Strefa Ekonomiczna chce powiększenia o ponad 400 ha

2016-03-27 15:34
publikacja
2016-03-27 15:34

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chce powiększenia jej obszaru o kolejne 404 ha. Terenem strefy maja być objęte grunty należące zarówno do osób prywatnych, jak i samorządów.

fot. / / materiały dla mediów

Prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński poinformował PAP, że wniosek o poszerzenie tej strefy został już złożony do Ministerstwa Rozwoju. Wniosek ten obejmuje tereny, które zostały sprawdzone pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej. Nie są to działki leżące gdzieś na odludziu, ale dobrze skomunikowane, uzbrojone, takie, jakich szukają inwestorzy - podkreślił Smoliński i dodał, że zakres poszerzenia Strefy o 404 ha "to bardzo dużo", ponieważ obecnie Strefa zajmuje 1057 ha gruntów.

Działki, o które chce się poszerzyć W-M SSE należą zarówno do osób prywatnych (jest ich ok. 40 proc.) oraz do samorządów. Jak poinformowano PAP działki prywatne należą często do przedsiębiorców, którzy chcą zbudować nowy zakład i wejść do Strefy lub też już w niej działają i zamierzają powiększyć produkcję.

Zarząd Strefy szczególną wagę przywiązuje do działek należących do lokalnych samorządów. Bardzo wiele samorządów chce mieć tereny objęte strefą upatrując w tym szansy na pozyskanie inwestorów - przyznał PAP dyrektor departamentu infrastruktury strefy Krzysztof Gąsior. Przyznał, że działaniem Strefy chcą objąć swoje działki m.in. Braniewo, Morąg, Lidzbark Warmiński, Pisz, czy Węgorzewo.

Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk powiedział PAP, że działki o łącznej powierzchni 5,5 ha miasto przygotowywało od kilku lat: uzbrojono je, zbudowano drogi dojazdowe, objęto planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego, który w ich miejscu przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej. "To są tak przygotowane tereny, że gdy tylko inwestor będzie miał ochotę może niemal z dnia na dzień rozpoczynać inwestycję" - przyznał Piwowarczyk. Dodał, że ma nadzieję, że łatwiej będzie pozyskać inwestorów na obszary, w których będą obowiązywały znaczne ulgi podatkowe (warmińsko-mazurskie jest objęte najwyższą w kraju pomocą publiczną sięgającą 70 proc.).

W ocenie Gąsiora w Strefie najchętniej inwestują lokalni przedsiębiorcy. "Często wiąże się to z rozrastaniem się ich firmy, z jej rozwojem, poszerzeniem profilu działania" - przyznał.

W W-M SSE są tereny, na które ani Strefa, ani lokalne samorządy od lat nie mogą znaleźć chętnego. Zajmują one obecnie ok. 280 ha.

Decyzja o ewentualnym poszerzeniu W-M SSE musi zapaść na szczeblu rządowym. W ocenie władz Strefy powinno to nastąpić w bieżącym roku. (PAP)

jwo/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~jopto
Popieram. Tych hale w JARTOM jest wiele - kto chce wejść z SSE ten to zrobi. W czym problem? Skoro jest tak cudowne, to czemu sami nie korzystacie?
~treser
No właśnie - http://www.jartom.com/nieruchomosci/index.php?szukaj=1&lang_id=15&rodzaj_tr=0&rodzaj_n=hale&rodzaj_h=&rodzaj_t=w&od=&do=&woj=0&numer=&sse=1&x=111&y=7 Stać Was to inwestujcie, budżetu nie brakuje, tylko czemu realnie inwestorzy z tego nie No właśnie - http://www.jartom.com/nieruchomosci/index.php?szukaj=1&lang_id=15&rodzaj_tr=0&rodzaj_n=hale&rodzaj_h=&rodzaj_t=w&od=&do=&woj=0&numer=&sse=1&x=111&y=7 Stać Was to inwestujcie, budżetu nie brakuje, tylko czemu realnie inwestorzy z tego nie korzystają.
~StanRS
Te strefy ekonomiczne powinny być wszystkie zlikwidowane.
~Chief
Prawo powinno być jasne. Podatki niskie. CAŁA Polska powinna mieć najlepsze warunki na świecie, a nie tylko specjalne strefy.
~Dżejms odpowiada ~Chief
No właśnie miałem napisać aby rozciągnąć tą strefę na cały kraj.
~horte
Ale czemu? Zresztą... kto chce może w nie wejść. ZObacz ile takich hal JARTOM ma w bazie. To nie jest tak, że dostęp do takich nieruchomości jest mega zamknięty - one są normalnie dostępne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki