REKLAMA

Warimpex skupia się na segmencie biurowym

2020-12-01 16:02
publikacja
2020-12-01 16:02
Warimpex skupia się na segmencie biurowym
Warimpex skupia się na segmencie biurowym
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Warimpex, spółka dewelopersko-inwestycyjna, skupia się na segmencie biurowym, który - w jej ocenie - może być jedynie pod krótkotrwałym negatywnym wpływem pandemii - poinformował PAP Biznes prezes Franz Jurkowitsch. Jego zdaniem pandemia może mieć trwalszy wpływ na rynek hotelowy.

"Pierwsze dziewięć miesięcy roku nie było złe, skupiliśmy się mocniej na segmencie biurowym, który jest stabilny" - powiedział PAP Biznes prezes Jurkowitsch.

Jego zdaniem pandemia może wpłynąć na segment biurowy, ale raczej w krótkim terminie.

"Można się spodziewać pewnych zwolnień w przedsiębiorstwach, wpływ też będzie mieć zyskująca popularność praca zdalna z domu. Nie sądzę jednak, by ten wpływ był długotrwały. Pracownicy w firmie muszą się widywać i utrzymywać relacje. Zmienić może się zarządzanie powierzchnią biurową, przestrzeń może być organizowana bardziej elastycznie itd. Myślę, że wysokiej jakości powierzchnie biurowe będą w przyszłości nadal poszukiwane" - ocenił prezes.

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przychody Warimpeksu z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły do 15,7 mln euro z 14,3 mln euro rok wcześniej. To głównie efekt ukończenia w maju 2019 roku biurowca Mogilska 43 Office w Krakowie oraz pozyskania nowych najemców w obiekcie Ogrodowa Office w Łodzi.

Z kolei w segmencie hoteli, po sprzedaży hotelu Dvorak w ubiegłym roku oraz w związku z pandemią wywołaną koronawirusem, przychody spadły o ok. 60 proc. rdr, do blisko 3 mln euro.

"Pandemia wpłynęła na segment hotelowy. My na szczęście nie mamy wielu takich obiektów, a hotel w niemieckim mieście Darmstadt jest zamknięty z powodu trwającej modernizacji" - powiedział Jurkowitsch.

Oczekuje on ożywienia na rynku hotelowym, gdy nastąpi stabilizacja sytuacji pandemicznej.

"Spodziewam się jednak, że pandemia będzie miała trwalszy wpływ. Firmy organizują teraz większość spotkań biznesowych zdalnie i myślę, że tego typu spotkania pozostaną po pandemii, bo są wygodne. Można się więc spodziewać w przyszłości ograniczenia wyjazdów służbowych, co wpłynie negatywnie na rynek hotelarski czy linie lotnicze. Z drugiej strony myślę, że konferencje będą się odbywać, choć w innym formacie. Spodziewałbym się wydarzeń w formule hybrydowej: część stacjonarnie, a część uczestników online. To z jednej strony zmniejszy zapotrzebowanie na powierzchnię konferencyjną, ale z drugiej strony skorzystają te hotele, które będą mieć dobre warunki techniczne itp." - powiedział prezes Warimpeksu.

Warimpex koncentruje się na przygotowaniach do budowy i uzyskiwaniu pozwoleń na budowę dla projektów biurowych realizowanych na już posiadanych gruntach.

"Jeśli chodzi o rozwój, to z powodu pandemii przedłuża się proces pozyskiwania pozwoleń, urzędy są często zamknięte albo pracują zdalnie, wszystko trwa nieco dłużej" - powiedział Franz Jurkowitsch.

Spółka kontynuuje jednocześnie realizację bieżących projektów deweloperskich: aktualnie w Rosji, Polsce i w Niemczech.

Na terenie Airportcity St. Petersburg powstaje biurowiec Avior Tower 1 o powierzchni ok. 16 tys. m kw, stan surowy jest już gotowy. W Krakowie projekt Mogilska Faza III w październiku otrzymał nieprawomocne pozwolenie na budowę. Złożono wnioski o pozwolenia na budowę dla projektów Białystok Offices oraz Chopin Office w Krakowie.

W niemieckim mieście Darmstadt w 2019 roku Warimpex kupił hotel, który aktualnie poddawany jest rewitalizacji i dostosowywany do marki Accor „greet“. Otwarcie planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Prezes pytany, czy spółka ma w planach jakieś akwizycje, odpowiedział: "Obecnie nie ma nic interesującego na rynku pod kątem przejęć, ale rozglądamy się".

Jak dodał, Warimpex nie ma na ten moment w planach sprzedaży żadnych aktywów.

Strata netto Grupy Warimpex po dziewięciu miesiącach 2020 roku wyniosła 31,2 mln euro wobec 57,5 mln euro zysku przed rokiem. Pogorszenie wynika z braku transakcji sprzedaży nieruchomości i zysków bilansowych, ale również ze strat z wyceny nieruchomości i z przeliczenia pozycji w walucie, spadku wyników w segmencie hoteli oraz z obniżenia wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku.

Prezes ocenia, że sytuacja finansowa spółki jest stabilna.

Warimpex to spółka dewelopersko-inwestycyjna, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie. Prowadzi aktualnie działalność w Polsce, w Rosji, na Węgrzech, w Niemczech i w Austrii.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki