Warchoł: Wprowadzamy reguły określające, co jest lichwiarską pożyczką

Wprowadzamy jasne reguły tego, co jest lichwiarską pożyczką; jeżeli pożyczka przekroczy ramy opisane w przepisach, będzie to odpowiednio karane - zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

(Bankier.pl)

"Wprowadzamy jasne reguły tego, co jest lichwiarską pożyczką. Jeżeli tego typu pożyczka przekroczy ramy opisane wyraźnie w przepisach prawa, wówczas zasługuje na miano pożyczki lichwiarskiej i będzie to odpowiednio karane" - powiedział Warchoł.

Ocenił, że firmy oferujące pożyczki na wysoki procent często wykorzystują trudną sytuację materialną rodzin oraz osób starszych i samotnych.

Jak mówił, tego typu działalność w ostatnich latach przeniosła się "z ulicy do Internetu". "Są to firmy, które działają legalnie na naszym rynku, natomiast w sposób nieadekwatny korzystają z wielu przywilejów lub luk w systemie, który jest dziurawy +jak ser szwajcarski+" - dodał.

Wiceszef MS oświadczył ponadto, że Polacy "mają prawo korzystać z pożyczek na cywilizowanych zasadach". Nowe przepisy, których celem jest walka z pożyczkami na wysoki procent, definiują, które pożyczki mają charakter lichwiarski; od jakiej wysokości kosztów pożyczki zaczyna się lichwa ścigana prawem. Przepisy kończą też z zasadą, która uzależniała karanie lichwiarza od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest "w przymusowym położeniu".

Zmianami zostaną objęte także piramidy finansowe. Samo założenie piramidy finansowej będzie karane - taką zmianę w prawie zapowiedział wiceszef MS Marcin Warchoł przedstawiając elementy programu reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". Program zawiera realizowane lub planowane zmiany w prawie karnym.

Warchoł powiedział na konferencji prasowej, że wszyscy znają aferę Amber Gold, firmy, która - jak mówił - "działała, do pewnego momentu legalnie po czym, rozpoczęto proceder wyłudzania masowego pieniędzy od obywateli naszego kraju".

"Chcemy ukrócić tego typu działalność już na wstępie, na przedpolu - samo założenie tego typu przestępczego procederu będzie karane. Powinno być karane tak, jak ma to miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie nie ma możliwości dopuszczania do tego typu spekulacyjnego procederu" - powiedział wiceszef MS.

W informacji dotyczącej programu reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo" podano, że "w Kodeksie karnym pojawi się nowe przestępstwo odnoszące się ściśle do funkcjonowania i tworzenia piramid finansowych - pozwoli to ścigać założycieli piramid zanim zdążą oszukać ludzi".

"Zakupy w internecie będą chronione mocniej niż obecnie"

Warchoł ocenił podczas środowej konferencji prasowej, że w ostatnich latach prawo "nie nadążało" za rozwojem handlu w internecie oraz technologii z tym związanej. "Mamy do czynienia z sytuacją, że zwykły Jan Kowalski jest niestety inaczej traktowany w sklepie, w którym dokonuje codzienne zakupów, a inaczej traktowany w intrenecie" - zauważył.

Według niego, anonimowość w sieci oraz świadomość braku odpowiednich przepisów regulujących handel w internecie "rozzuchwala" przestępców. "Dlatego różnego rodzaju usługi czy towary, które będziemy nabywać w internecie, będą chronione w sposób zdecydowanie mocniejszy niż to ma miejsce w tej chwili" - oświadczył.

Wiceszef MS poinformował, że resort sprawiedliwości przygotowuje "cały zestaw kompleksowych rozwiązań" w tym zakresie.

"Kończymy z sytuacją pewnego imposybilizmu w tej sferze. Uważamy, że można skutecznie walczyć z oszustwami internetowymi" - oświadczył.

Zapowiedział, że w ramach nowych przepisów karana ma być m.in. kradzież kart płatniczych, a za włamanie na konto internetowe będzie groziła kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ziobro: Przestępcy gospodarczy muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami

Jestem przekonany, że wielu z nich dojdzie do wniosku, że takich przestępstw nie opłaca się popełniać - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W środę Ziobro oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawili przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program reform "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". Program zawiera realizowane lub planowane zmiany w prawie karnym.

Jeden z segmentów tego programu odnosi się do przestępczości gospodarczej. Ziobro wskazał, że "przestępczy gospodarczy rachują, umieją liczyć, są nastawieni na pieniądze, będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy im się opłaca popełniać tego typu przestępstwa". "Jestem przekonany, że wielu z nich dojdzie do wniosku, że takich przestępstw nie opłaca się popełniać" - ocenił. Jak dodał tak samo, jak "wielu z nich doszło do takiego wniosku w przypadku przestępczości VAT-owskiej i dzięki temu są miliardy złotych na wiele ważnych projektów".

Jak zaznaczono w opracowaniu Ministerstwa Sprawiedliwości opisującym program reform zaostrzeniu ma ulec odpowiedzialność karna za "łapówki". "Dziś za przyjęcie łapówki powyżej 200 tys. zł grozi od dwóch do 12 lat więzienia. Nowe prawo ma działać odstraszająco na tych, którzy wikłają się w wielkie afery. Przyjęcie korzyści majątkowej powyżej miliona zł będzie zagrożone karą od trzech do 20 lat pozbawienia wolności" - wskazało MS.

Uelastycznieniu mają też ulec wymiary kar za fałszowanie faktur. "W przypadku fałszerstw na wielką skalę, a więc powyżej 10 mln zł, prawo ma być surowe. Pozwoli orzekać kary w przedziale od 5 do 25 lat więzienia. Dziś jest mało elastyczne. Zakłada kary od 5 do 15 oraz 25 lat pozbawienia wolności" - wskazał resort.

Ponadto nowe przepisy mają ułatwić "walkę z +ustawianiem+ przetargów, gdy są w nie choćby częściowo zaangażowane publiczne pieniądze - rządowe, samorządowe albo z Unii Europejskiej". "W budzących wątpliwości sprawach prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, a nie czekać na złożenie zawiadomienia" - zapowiada MS.

autor: Maciej Zubel

zub/ hgt/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 mgs3

"Trzeba siana- leć do bociana". Bocian postawił sobie rok temu 200 domków w Niechorzu,
w Pobierowie miał 50, ale dostawia drugie tyle.
Straszny raban na tym ośrodku, megafony i animacje.
Sąsiedzi myśleli, że kupują zaciszne parcele, ale przyszedł bocian, który dorobił się lichwie.
Nawet samochodzik ma pomalowany na jaki kolor zgadnijcie?
A jak kogoś nie stać na wczasy-zawsze może udać się do bociana:) Nie żart

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 korpo

Ja z firmami pożyczkowymi nie miałem nigdy problemów. Gdy pożyczałem pierwszy raz wypytałem znajomych i rodzinę która firma jest najlepsza i z jakiej korzystali i szwagier polecił mi https://wnet-pozyczka.pl. Od tej pory korzystam tylko z ich pożyczek i jestem bardzo zadowolony

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell

Wszystkie depozyty z oprocentowaniem powyżej przyrostu populacji to piramida finansowa, case fcking closed.

! Odpowiedz
0 0 dziki_losos

"Zakupy w internecie będą chronione mocniej niż obecnie" - brzmi zupełnie, jakby miał powstać przepis, który rzuci uczciwym przedsiębiorcom kłodę pod nogi, jednocześnie nie wpływając na praktyki oszustów. Co do kradzieży kart płatniczych, to miałem wrażenie, że już jest karana.

A największe firmy pożyczkowe (parabanki) po zmianach antylichwiarskich i tak pozostaną - uderzy tylko w najmniejszych, tak jak ustawa antylichwiarska z 2016 i jej zmiany z 2017 roku. Po prostu marża tych wielkich firm to nie oprocentowanie, a opłaty dodatkowe - za refinansowanie (żonglerka długiem między firmami), za monit itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Co z ZUS w takim razie?

! Odpowiedz
0 4 kaczka-po-smolensku

no właśnie ta piramida finansowa ma już zobowiązania na poziomie 6000 tysięcy mld 6 bilonów.

! Odpowiedz
0 0 nostsherlock

ZUS będzie miał mniejszą konkurencję.

! Odpowiedz
1 10 t-101seria800

Czy to znaczy że zamkną GPW?

! Odpowiedz
1 5 niepelnosprawny_org

"Zakupy w internecie będą chronione mocniej niż obecnie" - bardzo super, i ludzie beda czuc sie bezpieczniej, chetnie kupowac, poza tym kradzieze i wyłudzenia mam nadzieje sie zmniejsza (przynajmniej wykosi plotki)...

! Odpowiedz
6 7 czerwony_wiewior

Udzielanie pożyczek (czyli de facto kredytów) powinno należeć wyłącznie do licencjonowanych banków.

! Odpowiedz