Wall Street rośnie. Nie wiadomo dlaczego

2019-10-10 23:16
publikacja
2019-10-10 23:16
fot. Brendan McDermid / Reuters

Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację środowych wzrostów na nowojorskich parkietach, choć na rynek nie trafiły żadne przełomowe informacje. Podobno ceny akcji rosły, ponieważ inwestorzy wierzą w zawarcie porozumienia handlowego z Chinami.

W czwartek chińska delegacja handlowa rozpoczęła nową rundę negocjacji z Amerykanami. Tego typu rozmowy toczą się od ponad roku i jak dotąd nie przyniosły nic poza nowymi cłami, embargami, sankcjami i groźbami z obu stron. Ale finansowe media pełne są komentarzy o możliwym przełomie i choćby „częściowej” umowie, zamiast kompleksowego porozumienia.

Od powodzenia rozpoczynającej się 13. rundy dwustronnych rozmów wysokiego szczebla może zależeć planowane na 15 października podniesienie z 25 do 30 proc. karnych ceł na chińskie towary warte 250 mld dolarów rocznie, jak również wprowadzenie dodatkowych taryf na chiński eksport wart 160 mld dolarów rocznie, co zapowiedziano na 15 grudnia.

/ Bankier.pl

Niemniej jednak z obu stron popłynęło trochę uspokajających komunikatów. Chińskie ośrodki propagandy trąbiły o woli porozumienia z Waszyngtonem, aby zapobiec kolejnym cłom i eskalacji wojny handlowej. Z kolei prezydent Donald Trump zakomunikował, że chętnie spotkałby się w piątek z liderem chińskiej delegacji, wicepremierem Liu He.

W takim oto klimacie nowojorskie indeksy powiększyły środowe zyski. Dow Jones poszedł w górę o 0,57%, finiszując z wynikiem 26 496,67 pkt. S&P500 pomimo zwyżki o 0,64% pozostał wyraźnie powyżej 3 000 punktów. Nasdaq urósł o 0,60%, kończąc dzień z wynikiem 7 950,78 pkt.

W ostatnich tygodniach na rynek napłynęło kilka raportów makroekonomicznych sygnalizujących rosnące ryzyko recesji w Ameryce. Od maja utrzymuje się także inwersja krzywej dochodowości na interwale 10Y–3M. Czyli rentowność 10-letnich obligacji USA jest niższa niż 3-miesięcznych bonów skarbowych.  

Równocześnie inflacja cenowa utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Opublikowany w czwartek raport rządowego Biura Statystyki Pracy pokazał, że koszty życia w USA mierzone indeksem CPI we wrześniu były o 1,7% wyższe niż przed rokiem. Tzw. inflacja bazowa – czyli wskaźnik nieuwzględniające cen żywności, paliw i energii – był aż o 2,4% wyższy niż rok temu. Ale w ujęciu miesięcznym wzrost cen w obu przypadkach okazał się minimalnie niższy od oczekiwań ekonomistów.

W przyszłym tygodniu na Wall Street rozpoczyna się sezon publikacji wyników za trzeci kwartał. Analitycy spodziewają się nieznacznego spadku zysków amerykańskich spółek. Tymczasem inwestorzy gotowi są płać ok. 17 dolarów za każdego dolara oczekiwanych zysków. To wyceny wyższe od historycznych średnich.

KK

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
cowabunga
WIG ciągle spada. Nie wiadomo dlaczego. Przecież zyejmy w kraju mlekiem i miodem płynącym gdzie piniendze rozdajooooo !
django
Jak nie wiadomo dlaczego? Brakuje wam kolejnych pomysłów na wyjaśnianie spekuły?
dlu05234
W USA hossa jest wieczna i zapamiętajcie to sobie dyletanci albo kupcie L i będzie wam lżej po co się zadręczać i wykańczać, wasza Balcerowicxowska szkoła budzi śmiech
kimdzongtusk
Wall Street stała się parodią giełdy i antytezą kapitalizmu i wolnego rynku. Chodzi o utrzymanie poziomów i zgarnięcie rocznych premii wiadomo przez kogo. Cała reszta to szum informacyjny i szukanie kwadratowych jaj.
mooooo
Jak ktoś pilnie obserwuje kolchozowa giełdę to dojdzie do wniosku ?? Ze rośnie pod 27 pkt a później będzie spadać pod 26 pkt i taki to cymes
open_mind
Po prostu rośnie na tej samej zasadzie co w łazience grzyb i pleśń z wilgoci! Za dużo lewej kasy a przewietrzenia brakuje.
kimdzongtusk
Bardzo dobre podsumowanie. Może z tego być krach jak i DJ pójdzie na 60k. To bez znaczenia, bo i tak jesteśmy świadkami początku końca spadku zaufania do FIAT money. a więc końca systemu, jaki znamy.
grzegorzkubik
Taka zabawa inwestorów. Spadnie spadnie. Kontynuuje spadki zaś wartość złota rośnie.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki