REKLAMA
TYLKO U NAS

Walka o krzesło dla szerpy na G20. Nowy front walki prezydenta z rządem?

2025-12-16 07:13
publikacja
2025-12-16 07:13

Kancelaria prezydenta Karola Nawrockiego otwiera kolejny front walki z rządem Donalda Tuska – pisze we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Według dziennika ludzie prezydenta „chcą zmonopolizować” przygotowania do udziału Polski w obradach grupy G-20.

Walka o krzesło dla szerpy na G20. Nowy front walki prezydenta z rządem?
Walka o krzesło dla szerpy na G20. Nowy front walki prezydenta z rządem?
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Według wtorkowej „Gazety Wyborczej” sprawa dotyczy udziału w przyszłorocznych spotkaniach grupy G20, która zrzesza 19 najważniejszych państw świata, Unię Europejską i Unię Afrykańską. Polskę – na rok – zaprosili do tego gremium Amerykanie, którzy w przyszłym roku sprawują przewodnictwo w grupie. Szczyt G20 odbędzie się w grudniu 2026 r. w Miami na Florydzie. „GW” przypomniała, że na początku grudnia amerykański sekretarz stanu Marco Rubio potwierdził udział Polski w spotkaniach G20.

„Po słowach Rubio i formalnym zaproszeniu zaczęły się schody. Udział w pracach G20 przebiega na kilku poziomach: osobno spotykają się głowy państw, osobno ministrowie, w tym szefowie dyplomacji i resortów finansów” – podaje „GW”. Według gazety rząd zaproponował, by udział Polski koordynowało „dwóch tzw. szerpów: wiceminister spraw zagranicznych Marcin Bosacki i szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz”.

„Otoczenie prezydenta znowu poskarżyło się w Białym Domu. W efekcie z Waszyngtonu przyszła odpowiedź, że Amerykanie chcą rozmawiać o przygotowaniach tylko z Przydaczem. Prezydencki minister tym faktem zdążył się pochwalić na platformach społecznościowych” – powiedziało cytowane przez „GW” źródło z kręgów rządowych.(PAP)

ms/ piu/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprzedaż Rocznika 2025. Hybrydowe SUV-y Forda
Wyprzedaż Rocznika 2025. Hybrydowe SUV-y Forda

Komentarze (3)

dodaj komentarz
to_i_owo
Nie rozumiem

Mamy najlepszego ministra spraw zagranicznych w historii ludzkości i Wyborcza ma takie problemy?

Nie może tej całej administracji Trumpa postawić do pionu?
Choć by na X, tyle się udziela
samsza
Sikorski jak ta celebrytka z Indii co to Stanowski na niej wypłynął, znany z tego, że jest znany i ma znaną żonę.
Zauważ, że tylko minusują, proszę o choć jedną rzeczywistą rzecz, żeby któryś wymienił z którą im się kojarzy Sikorski, że załatwił, nie ma. Mnie się tylko kojarzy z papierosem z Ławrowem na balkonie, łasce na kolanach,
Sikorski jak ta celebrytka z Indii co to Stanowski na niej wypłynął, znany z tego, że jest znany i ma znaną żonę.
Zauważ, że tylko minusują, proszę o choć jedną rzeczywistą rzecz, żeby któryś wymienił z którą im się kojarzy Sikorski, że załatwił, nie ma. Mnie się tylko kojarzy z papierosem z Ławrowem na balkonie, łasce na kolanach, podpiszecie lub zginiecie, takie celebryckie wrzustki tylko.
samsza
Radek za 1 mln $ dla Kubańczyków kupił sobie foto z Rubio, a teraz się głęboko schował, wystawił gościa który daje się regularnie wpychać na minę, jak z domem w Radzie Bezpieczeństwa.
Sprawczy Radzio, a ta sprawczość kończy się na granicy, czyli w Polsce daje radę konsulat zamknąć, nikt nie slyszał aby poza granicami coś załatwił
Radek za 1 mln $ dla Kubańczyków kupił sobie foto z Rubio, a teraz się głęboko schował, wystawił gościa który daje się regularnie wpychać na minę, jak z domem w Radzie Bezpieczeństwa.
Sprawczy Radzio, a ta sprawczość kończy się na granicy, czyli w Polsce daje radę konsulat zamknąć, nikt nie slyszał aby poza granicami coś załatwił dla Polski.

Powiązane: Konflikt prezydenta i rządu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki