Walcz z niesolidnymi: Nowy sposób na dłużników

Rozpoczęła działalność Akademia Krajowego Rejestru Długów, szerzęca wiedzę wśród przedsiębiorców i konsumentów o ich prawach w konfrontacji z nieuczciwymi dłużnikami oraz propaguje uczciwe płacenia rachunków. Uruchomienie Akademii zbiegło się z trzecią rocznicą uchwalenia przez Sejm ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, która reguluje działalność KRD.

Etyka najważniejsza

- Naszą misją jest szerzenie etyki i bezpieczeństwa w biznesie. Taka działalność szkoleniowa, upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie, o tym że wierzyciel wcale nie jest na straconej pozycji w starciu z dłużnikiem dokładnie się w to wpisuje - mówi Wiola Samborska-Zaremba, pełnomocnik zarządu ds. PR.

Naklejki z ostrzeżeniem

Pierwsze działania Akademii KRD są skierowane przede wszystkim do konsumentów. W tramwajach, autobusach, kioskach z biletami i wiatach w 9 miastach, w których miejscy przewoźnicy korzystają z usług KRD (Kraków, Lublin, Olsztyn, Szczecin, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Białystok, Stargard Szczeciński) pojawią się naklejki z logo KRD oraz ostrzeżeniem, że jazda bez biletu może się skończyć wpisem do rejestru niesolidnych dłużników. Podobne naklejki, tyle że ostrzegające nieuczciwych lokatorów o konsekwencjach zalegania z czynszem, pojawią się na klatkach schodowych budynków administrowanych przez kilkaset spółdzielnie mieszkaniowych w Polsce.

Mechanizm obronny

Akademia KRD planuje też szkolenia i konferencje dla przedsiębiorców. Pierwsze odbyło się już dla przedstawicieli 45 firm sektora leasingowego i faktoringowego. - Nieprzypadkowo wybraliśmy na początek te branże, bowiem obie, a zwłaszcza faktoring, są szczególnie zainteresowane wdrożeniem mechanizmów ochronnych. Istotą faktoringu jest przecież wykupywanie niezapłaconych faktur od przedsiębiorców i dochodzenie potem zapłaty od ich klientów -mówi Joanna Kwiecień, pełnomocnik Zarządu KRD. Będą też ogólnopolskie kampanie społeczne propagujące uczciwe płacenie rachunków. Jedną z nich będzie drugie "Wielkie wiosenne sprzątanie długów", skierowane głównie do małych i średnich firm, która ma im pomóc w walce z dłużnikami.

Gazeta Krakowska
(ece)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne