Walcz z niesolidnymi: Nowy sposób na dłużników

Rozpoczęła działalność Akademia Krajowego Rejestru Długów, szerzęca wiedzę wśród przedsiębiorców i konsumentów o ich prawach w konfrontacji z nieuczciwymi dłużnikami oraz propaguje uczciwe płacenia rachunków. Uruchomienie Akademii zbiegło się z trzecią rocznicą uchwalenia przez Sejm ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, która reguluje działalność KRD.

Etyka najważniejsza

- Naszą misją jest szerzenie etyki i bezpieczeństwa w biznesie. Taka działalność szkoleniowa, upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie, o tym że wierzyciel wcale nie jest na straconej pozycji w starciu z dłużnikiem dokładnie się w to wpisuje - mówi Wiola Samborska-Zaremba, pełnomocnik zarządu ds. PR.

Naklejki z ostrzeżeniem

Pierwsze działania Akademii KRD są skierowane przede wszystkim do konsumentów. W tramwajach, autobusach, kioskach z biletami i wiatach w 9 miastach, w których miejscy przewoźnicy korzystają z usług KRD (Kraków, Lublin, Olsztyn, Szczecin, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Białystok, Stargard Szczeciński) pojawią się naklejki z logo KRD oraz ostrzeżeniem, że jazda bez biletu może się skończyć wpisem do rejestru niesolidnych dłużników. Podobne naklejki, tyle że ostrzegające nieuczciwych lokatorów o konsekwencjach zalegania z czynszem, pojawią się na klatkach schodowych budynków administrowanych przez kilkaset spółdzielnie mieszkaniowych w Polsce.

Mechanizm obronny

Akademia KRD planuje też szkolenia i konferencje dla przedsiębiorców. Pierwsze odbyło się już dla przedstawicieli 45 firm sektora leasingowego i faktoringowego. - Nieprzypadkowo wybraliśmy na początek te branże, bowiem obie, a zwłaszcza faktoring, są szczególnie zainteresowane wdrożeniem mechanizmów ochronnych. Istotą faktoringu jest przecież wykupywanie niezapłaconych faktur od przedsiębiorców i dochodzenie potem zapłaty od ich klientów -mówi Joanna Kwiecień, pełnomocnik Zarządu KRD. Będą też ogólnopolskie kampanie społeczne propagujące uczciwe płacenie rachunków. Jedną z nich będzie drugie "Wielkie wiosenne sprzątanie długów", skierowane głównie do małych i średnich firm, która ma im pomóc w walce z dłużnikami.

Gazeta Krakowska
(ece)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.