WSJ: Łukoil uzyskał 1,2 mld USD pożyczki od zachodnich banków

Rosyjski koncern paliwowy Łukoil uzyskał pożyczkę pomostową w wys. 1,2 mld USD od konsorcjum zachodnich banków. Trzyletnia pożyczka oprocentowana jest na 4 proc. powyżej stopy LIBOR - donosi czwartkowy "Wall Street Journal".

Koncern nie jest na liście rosyjskich firm objętych zachodnimi sankcjami ogłoszonymi w reakcji na zaangażowanie Rosji po stronie ukraińskich separatystów i odciętych od możliwości finansowania się na zachodnim rynku finansowym w dłuższym okresie. Sankcje nie obejmują pożyczek udzielanych przez bankowe konsorcja.

Pożyczka będzie przeznaczona na pre-finansowanie eksportu (pre-export loan). Według gazety pożyczka będzie przeznaczona "na ogólne potrzeby koncernu, refinansowanie długu i sfinansowanie eksportu". Łukoil jest drugim największym rosyjskim koncernem paliwowym po Rosniefcie.

W skład grupy banków, które złożyły się na pożyczkę dla Łukoila wchodzą m.in. JP Morgan, Citigroup, Barclays Capital, BNP Paribas, ABN Amro, Deutsche Bank, ING, Tokyo-Mitsubishi, Societe Generale.

Z początkiem tygodnia inne konsorcjum zachodnich banków udzieliło pożyczki pomostowej w wys. 425 mln USD rosyjskiej grupie górniczo-hutniczej Evraz, którego największym udziałowcem jest Roman Abramowicz. Oprocentowanie wyniosło 3,5 proc. powyżej stopy Libor. Także i ta pożyczka służy pre-finansowaniu eksportu i jest zabezpieczona przychodami z niego.

Evraz - jedna z 20 największych grup metalurgicznych świata, notowana na londyńskim parkiecie i działająca w kilku krajach, m.in. w RPA, na Ukrainie, w USA, Czechach i we Włoszech, jest m.in. producentem wanadu - dodawanego do stali dla poprawy jej odporności na ścieranie, pękanie itp. Metal ten ma zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym. (PAP)

asw/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~zniesmaczony

Lenin mial rację. kapitalistów powiesi się na sznurze przez nich wyprodukowanym i kupionym od nich za ich kredyt (albo jakos tak)

! Odpowiedz
1 3 ~lBolek

Gó...o nie sankcje....

! Odpowiedz
0 8 ~aaa

...sankcje=srankcje, widać wyraźnie, że liczy się biznes, a nie jakieś aneksje, separatyści itp

! Odpowiedz
0 12 ~dscsdcsdcsdc

sankcje będą dal małych.. Polska i inni zapłacą za to. Duzi mafiozi dalej będą kręcić lody

! Odpowiedz
1 9 ~Dżejms odpowiada ~dscsdcsdcsdc

Ale to pokazuje jakimi doopkami są taki np Tusk. Goowno mogą jak im Anielka Makrelka nie pozwoli.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl