REKLAMA
TYLKO U NAS

WIG20 coraz wyżej. Orlen chce przejąć kolejną spółkę z GPW

Michał Kubicki2023-06-06 17:16redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-06 17:16

We wtorek na GPW dominowały wzrosty, które zaprowadziły WIG20 do najwyższego zamknięcia od ponad 13 miesięcy i nowego szczytu fali wzrostowej. W centrum zainteresowania znów były banki poprawiające roczne maksima i sektor chemiczny, w którym ogłoszono plany kolejnej akwizycji Orlenu.

WIG20 coraz wyżej. Orlen chce przejąć kolejną spółkę z GPW
WIG20 coraz wyżej. Orlen chce przejąć kolejną spółkę z GPW
fot. Krystian Maj / / FORUM

Kalendarz makroekonomiczny bez znaczących danych przełożył się małą zmienność indeksów na rynkach bazowych. W Polsce co prawda był to dzień decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, ale zaskoczenia nie było, zarówno samą decyzją, jak i komunikatem. Mocno zyskiwały jednak banki, w kontekście, których coraz bliżej (15 czerwca) jest wydanie wyroku TSUE w głośnej frankowej sprawie.

Na tle spokojniejszego handlu na Wall Street i w Europie, WIG20 znów wyróżnił się skalą zwyżki i szerokością wzrostów obejmujących większość spółek z segmentu. Efektem jest najwyższe zamknięcie WIG20 od kwietnia 2022 r. oraz wyznaczenie nowego szczytu fali wzrostowej i to przy korekcie kursu złotego względem dolara.

WIG20 zyskał 1,65 proc., WIG był wyżej o 1,35 proc. W mniejszej skali rosły niższe segmenty rynku, gdzie mWIG40 zyskał 0,73 proc., a sWIG80 0,47 proc. Obroty przekroczyły 1,53 mld zł, z czego 1,25 mld dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W ujęciu sektorowym pod kreską były tylko leki (-1,05 proc.), spółki spożywcze (-0,47 proc.) i informatyka (-0,63 proc.). Najwięcej zyskały banki (3,47 proc.) i chemia (3,01 proc.).

W WIG20 znów wyróżniały się banki, które dzieliły i rządziły na czele tabeli największych wzrostów. Kurs Aliora zyskał 4,43 proc. Santandera 3,48 proc., PKO 4,31 proc., a Pekao 3,74 proc., który ogłosił, że zamierza jednak wypłacić wyższą dywidendę, zgodnie z wnioskiem PFR-u. „Najsłabszy” kurs mBanku zyskał 2,06 proc.

Popyt na banki prowadzi branżowy indeks na nowe ponad roczne szczyty. Na rynku nie pojawiły się, żadne nowe informacje, które mogłyby wyjaśnić skalę ostatnich wzrostów. Inwestorzy mają jednak kilka tematów na uwadze, jak rekordowe zyski w kolejnych kwartałach, wyrok TSUE w głośnej sprawie czy ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych (i w jakiej formie).

Wzrosty w WIG20 znów były szerokie, co raczej wskazuje na napływ kapitału zagranicznego i zakupy koszykowe bez selektywnego wybieranie spółek lepszych i gorszych. Warto zwrócić uwagę na walory CD Projektu (1,45 proc.). Wtorkowe walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie 100 mln zł z zysku netto za 2022 rok na poczet dywidendy, co daje 1 zł na akcję. Dniem dywidendy jest 13 czerwca, a jej wypłata nastąpi 20 czerwca. Na dodatek uchwalono nowy program skupu akcji własnych o wartości 500 mln zł. 

Ponadto PKN Orlen (1,29 proc.) i Grupa Azoty (2,71 proc.) poinformowały o rozpoczętym procesie zmierzającym do kupna przez największą polską spółkę Zakładów Azotowych Puławy (7,69 proc.), również notowanych na GPW i będących spółką zależną Grupy Azoty. Po sesji ZA Puławy osiągnęły giełdową wartość ponad 1,44 mld zł. Razem ze wzrostami Ciechu (4,17 proc.) napędziło to wzrosty branży chemicznej.

Ponadto wyniki pokazało Pepco (-2,79 proc.), ale kurs spadł wobec spadku zysku netto. Część analityków powątpiewa w realizację celu zarządu na ten rok, jakim jest blisko 20-procentowy wzrost przychodów i kilkunastoprocentowy wzrost EBITDA. Na minusie był też kurs Allegro (-3,27 proc.) – najsłabszy podczas wtorkowego rozdania w WIG20.

Poza wzrostami Puław na szerokim warto zwrócić uwagę na kurs Będzina (29,6 proc.), który poinformował o kolejnych zakupach jego akcji przez głównego akcjonariusza. Nowy historyczny szczyt osiągnął kurs R22 (5,62 proc.), tak samo jak Benfitu (4,27 proc.), a o 7,46 proc. wzrosły akcje Simfabric, po tym jak jego spółka zależna poinformowała o umowie z Apple na produkcję dwóch gier. Ciekawie było też na Torpolu (6,06 proc.), w którego akcjonariacie ujawniła się inna giełdowa spółka Mirbud (-3,38 proc.).

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Wydaje mi się, że niebawem inwestorzy nie będą zwracać uwagi na krzyk ze strony opozycji. Wiele zarzutów wobec Orlenu czy Obajtka się nie potwierdziło i teraz krytyka będzie tylko drobnym wiatrem. Inwestor w końcu zacznie zwracać uwagę na wyniki finansowe i inwestycje spółki. Orlen ma szansę na wysoką wycenę akcji. Obecny kurs to Wydaje mi się, że niebawem inwestorzy nie będą zwracać uwagi na krzyk ze strony opozycji. Wiele zarzutów wobec Orlenu czy Obajtka się nie potwierdziło i teraz krytyka będzie tylko drobnym wiatrem. Inwestor w końcu zacznie zwracać uwagę na wyniki finansowe i inwestycje spółki. Orlen ma szansę na wysoką wycenę akcji. Obecny kurs to tylko podbity w górę dołek.
okragly_stol
11 mld. Tyle musi zapłacić energa kar amerykańskim inwestorom… jak myślisz skąd Orlen na to weźmie kasę
grzegorzkubik
Bardzo dobra decyzja Orleniu i Puław. Oby tak dalej.
lovepis
Tak jak w tekście brak podstaw do wzrostów a rośnie a na świecie nie bardzo. Czysta gra pod wybory a po wyborach katastrofa . Za ten rok większośc firm będzie miało bardzo słabe wyniki bo gospodarka siada wiem sam prowadze firmę to widzę i żona też i mnóstwo znajomych też i jest naprawdę Tak jak w tekście brak podstaw do wzrostów a rośnie a na świecie nie bardzo. Czysta gra pod wybory a po wyborach katastrofa . Za ten rok większośc firm będzie miało bardzo słabe wyniki bo gospodarka siada wiem sam prowadze firmę to widzę i żona też i mnóstwo znajomych też i jest naprawdę słabo ale w mediach i na giełdzie mamy bum gospodarcze super . No ok na pewno dobre wyniki będzie miał orlen i banki co strzygą kowalskiego. Co zrobić taki klimat
peluquero
Bez urazy, ale nie czujesz klimatu, jest tak jak piszesz ale nie jest to od dawna rzeczywistość giełdowa, tu ekonomia ma drugorzędne znaczenie ;) zjazd na giełdzie będzie zapewne na jesień, są co najmniej dwa powody, ale nie śmiem ich tu ujawnić, bo można się zbłaźnić, a grono ludzi je znających jest dosyć wąskie :)

"peluquero2022-
Bez urazy, ale nie czujesz klimatu, jest tak jak piszesz ale nie jest to od dawna rzeczywistość giełdowa, tu ekonomia ma drugorzędne znaczenie ;) zjazd na giełdzie będzie zapewne na jesień, są co najmniej dwa powody, ale nie śmiem ich tu ujawnić, bo można się zbłaźnić, a grono ludzi je znających jest dosyć wąskie :)

"peluquero2022-09-23 21:06
1 457,78 -3,98%

"peluquero 2022-06-07 18:45
i choćby prezesi robili złote kupy codziennie rano to dopóki za prawie połowę obrotu na WIG odpowiadają GS MS BoA JPM to będzie testowanie kolejnych minimów i ścinanie kolejnych SL-ek, jeszcze jeszcze 15-20% i korekta polityki monetarnej przez FED będzie już w cenach tech"

1828,57 * 0,8 = 1462,4 czyli można śmiało powiedzieć będziemy mieli test poziomu z 6 września, teraz zaczynają sie prawdziwe zakupy, pod dywidendy, pod przejęcia i przy okazji zarobek na swapach ;)"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyprzedaz-na-WIG20-Tylko-kurs-CD-Projektu-sie-broni-8410758.html

PODKREŚLAM że ten dołek wrześniowy był na wielu aktywach i była to skoordynowana akcja światowej finansjery, tu się przelewają setki bilionów dolarów, oczywiście najczęściej we właściwym kierunku. Przy czym bardzo wazne co pisałem w tym komentarzu to "pod przejęcia"
simonsoft8
klimat wybór który ma być tydzień
simonsoft8
rynek potwierdza Jarząbek
prawnuk
no to w końcu nawozy będą tanie - jak paliwa
bha
Żeby się tylko zbytnio nie przegrzał?.
iluminata_4
Wiecie co w tym najlepsze?
Naiwne owce chodzące na wybory i wspierające PiS myślą, że PKN Orlen to polska spółka :D
Normalnie rabini w New Yorku się na podłodze muszą turlać ze śmiechu.

Najpierw zarżnęli Grupę Azoty gazem (skąd to znamy?), a teraz wybawców chcą grać.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki