REKLAMA

SESJA NA GPWWIG20 cofnął się tuż przed szczytem. Mocna energetyka i wyprzedaż na akcjach XTB

Michał Kubicki2023-05-10 17:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-10 17:15
WIG20 cofnął się tuż przed szczytem. Mocna energetyka i wyprzedaż na akcjach XTB
WIG20 cofnął się tuż przed szczytem. Mocna energetyka i wyprzedaż na akcjach XTB
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Kluczowe dane tygodnia popchnęły WIG20 w okolice styczniowego szczytu, którego i tym razem nie udało się pokonać. Na szerokim parkiecie wyróżnił się kurs XTB, który spadł o 10 proc. przy trzecich największych obrotach na rynku. Energetyka zyskała najwięcej po świetnych wynikach spółek z sektora. 

Pierwsza część środowej sesji była podobna to tych z dwóch poprzednich dwóch dni tego tygodnia i charakteryzowała się niewielkimi zmianami w kontekście oczekiwań na dane o amerykańskiej inflacji za kwiecień. Popołudniowa publikacja odczytu CPI poniżej 5 proc. wsparła notowania indeksów, które powędrowały w odwrotnym kierunku niż kurs pary USD/PLN, który zszedł w okolice 4,10 zł – najniżej od 25 lutego 2022 r.

Nie udało się jednak na WIG20 pokonać styczniowego szczytu, do którego zabrakło mniej niż 1 pkt. Tym samym poziom 1955 pkt potwierdza silny opór, z którym byki kolejny raz nie mogą sobie poradzić nawet w sprzyjających okolicznościach.

WIG zyskał 0,63 proc., a WIG był wyżej 0,61 proc. Z kolei mWIG40 zyskał 0,68 proc. a sWIG80 0,52 proc. obroty przekroczyły 1,08 mld zł, z czego 805 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W kalendarzu znajdowała się także decyzja RPP o poziomie stóp procentowych, ale i tym razem nie było zaskoczenia i pozostały one na niezmienionym poziomie. Pomimo pozytywnego dla rynków akcji odczytu amerykańskiej inflacji, wzrosty po starcie sesji na Wall Street, nie były przesadnie duże.

Raz, że odczyt był z grubsza zbliżony do mediany oczekiwań, a z drugiej strony, w USA uwagę skupia dyskusja o podniesieniu limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, by zapobiec ich niewypłacalności. Co jednak bardziej dotyczy politycznej rozgrywki niż faktycznego zagrożenia większych problemów finansów w USA.

"Według naszych analiz, szczyt na WIG20 może zostać ustanowiony w połowie maja, a w drugiej części miesiąca widzimy większe szanse na realizację zysków. Moim zdaniem, ważne może być zachowanie USD/PLN, gdzie kluczowy opór znajduje się w okolicach 4,18. Gdyby kurs USD/PLN wyszedł ponad ten poziom, zanegowałoby to obecne umocnienie" – powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

"Dla WIG20 kluczowym oporem pozostają okolice 1.950 pkt., i jeśli poziom ten zostałby pokonany, to droga do 2.000 pkt., a może i wyższych poziomów, mogłaby zostać otwarta. Z drugiej strony najbliższym wsparciem są okolice 1.880 pkt., a ewentualne jego pokonanie mogłoby otworzyć drogę do głębszej korekty" – wskazał ekspert.

Analityk dodał, że jego zdaniem, informacje o zbliżającym się wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych (15 czerwca br.), oraz decyzje w sprawie ustawy o sądzie najwyższym, mogą w najbliższym czasie być czynnikami wpływającymi na WIG20.

W ujęciu sektorowym najwięcej zyskały energia (3,95 proc.) oraz informatyka (1,92 proc.) i media (1,76 proc.). Spadły notowania motoryzacji (-0,97 proc.), górnictwa (-0,78 proc.), chemii (-0,31 proc.), leków (-0,15 proc.) i nieruchomości (-0,22 proc.).  

W WIG20 do wzrostów powrócił kurs PGE (4,44 proc.) wsparty bardzo dobrymi wynikami inne spółki z branży. Notowany w mWIG40 Tauron (6,19 proc.) pokazał bardzo mocne dane finansowe, dużo wyższe od rynkowego konsensusu. Lepsze szacunki pokazała też Enea (7,94 proc.). W ubiegłym tygodniu podobne pozytywne zaskoczenie przyniosły wyniki Kogeneracji (0,3 proc.).

W portfelu dużych spółek aż 17 kursów zanotowało wzrosty, z czego mocniej zyskiwały np. Allegro (2,01 proc.), które poinformowało, iż uruchomiło w Czechach platformę zakupową. Dobrze poradził sobie kurs mBanku (2,42 proc.), Asseco (2,45 proc.) oraz Cyfrowego Polsatu (2,55 proc.), który poinformował, iż wraz z Polkomtelem planują 16 maja dokonać przedterminowej spłaty 8,84 mld zł kredytów.

Pod kreską był kurs Orange (-1,79 proc.), KGHM-u (-1,08 proc.), a także w mniejszej skali Pepco (-0,25 proc.).

Znacznie ciekawiej było w drugiej linii gdzie z jednej strony mocno do góry szły spółki energetyczne jak wspomniany Tauron i Enea, a z drugiej sporej przeceny doświadczył kurs XTB (-9,84 proc.), po tym jak we wtorek po sesji ogłosił, że główny akcjonariusz chce sprzedać część akcji w ABB, a zaraz okazało się, że budowa księgi popytu zostało szybko zakończona z ceną 38 zł za akcję. Cała operacja, bez kosztów transakcyjnych ma wartość ok. 266 mln zł, a w środę obrót akcjami XTB wyniósł ponad 82,4 mln zł i był mniejszy tylko od tego na akcjach Allegro (184,7 mln zł) i PKN Orlen (110 mln).

W tym segmencie warto spojrzeć na BNP (3,02 proc.), który pokazał wyniki za I kwartał i zysk netto w wysokości 488 mln, który był o 37 proc. wyższy od oczekiwań rynku i większy niż zysk za cały 2022 r.

Na szerokim rynku wyróżnił się kurs Feerum (14,68 proc.), spółka nie podała nowych raportów w systemie ESPI, ale zajmuje się ona produkcją i montażem kompleksowych elewatorów zbożowych, o których głośno w obliczu problemów w rolnictwie i zalewu ukraińskiego towaru. Słabe wyniki pokazał Erbud (-6,46 proc.) i notowana na GPW jego spółka zależna Onde (-5,26 proc.), wobec czego kursy tych spółek budowlanych przeceniono mocniej od średniej branżowej.  

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Cofnęło się ale jest na plusie.
simonsoft8
1) NBP prowadzę w wyścigu
2)14:30 jedyne wejścia jarząbek na rynek
ppooll
Na naszej giełdzie za dużo państwowego kapitału. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. S&P wzrost o ok. 160%, a WIG o 30%, WIG20 na minusie 20%. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli a PIS w Polsce itp. Zero stabilności. Gdy Na naszej giełdzie za dużo państwowego kapitału. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. S&P wzrost o ok. 160%, a WIG o 30%, WIG20 na minusie 20%. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli a PIS w Polsce itp. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze mieć system, dzięki któremu nie odnotowuje się strat. Elitom finansowym zależy, by ludzie tracili kasę na giełdzie. Widzieliście ksiązkę pt. Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie? Można poznać jak skutecznie inwestować, kiedy kupować i sprzedawać, ile zainwestować, jak w czasie bessy uniknąć dużych strat.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki