WHO: dwie szczepionki na ebolę wydają się bezpieczne, będą testowane

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że dwie szczepionki przeciwko eboli wydają się bezpieczne i pod koniec stycznia będą przetestowane na zdrowych ochotnikach z Afryki Zachodniej.

WHO uznało na spotkaniu w tym tygodniu, że ma wystarczająco informacji, aby uznać dwie szczepionki (opracowane przez GlaxoSmithKline i Merck and NewLink) za bezpieczne i "mające możliwy do przyjęcia profil bezpieczeństwa".

Stojąca na czele zespołu WHO, który pracuje nad szczepionkami, Marie-Paule Kieny powiedziała w piątek, że testy wejdą w najbliższym czasie w kolejną fazę - etap testów na zdrowych ochotnikach z Afryki Zachodniej. Przypomniała też, że nad innymi szczepionkami pracują zespoły m.in. z USA i Rosji.

Oceniając badania nad dwoma najbardziej zaawansowanymi preparatami, Kieny powiedziała, że nie wykazały one żadnych efektów ubocznych. Wcześniej występowały problemy ze szczepionką Merck and NewLink, która powodowała ból u niektórych pacjentów.

Następna faza badań powinna potrwać około sześciu miesięcy. Agencja Associated Press podkreśla, że w późniejszych miesiącach 2015 roku firmy farmaceutyczne powinny wyprodukować miliony dawek preparatu.

Do tej pory ebola zabiła około 8 tys. osób, a 20 tys. zaraziło się wirusem. Większość z ofiar odnotowano w Gwineii, Liberii i Sierra Leone.(PAP)

lm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil