W jakim bankomacie wypłacisz za darmo?

Najlepszą ofertę bezpłatnych wypłat w bankomatach w Polsce i w innych krajach ma działający od niedawna na naszym rynku Alior Bank. Najwięcej za wypłatę w innych bankomatach zapłacimy, będąc klientami BPH oraz Deutsche Banku - wynika z zestawienia przygotowanego przez Open Finance dla dziennika "Polska".
Zbliżające się wakacje to dobra okazja, aby przyjrzeć się, w których bankomatach można za darmo wypłacać pieniądze. W trakcie wyjazdów bez wątpienia będzie nam potrzebna gotówka. Na wczasach w kraju czy za granicą szukanie darmowego bankomatu może przyprawić o ból głowy i narazić na niepotrzebne koszty, gdy skorzystamy z maszyny w drogiej sieci.

Oprócz Alior Banku największą liczbą darmowych bankomatów w naszym kraju mogą się pochwalić BOŚ, Raiffeisen Bank oraz banki wirtualne - Toyota i VW Bank Direct. Jeśli chodzi o wypłaty za granicą, to najlepszą ofertę mają Alior Bank, mBank, Pocztowy oraz Raiffeisen. Mając konto w tych trzech bankach, możemy bez prowizji wypłacać gotówkę w każdym kraju w lokalnej walucie. Z kolei posiadając konto w Citi, Deutsche Banku, Pekao czy BZ WBK,można wypłacać pieniądze za darmo z bankomatów należących do powiązanych z nimi kapitałowo banków. Na przykład w Deutsche Banku jest to sieć ponad 35 tys. maszyn w całej Europie. Klienci BZ WBK mają darmowe bankomaty Allied Irish Bank w Irlandii, a korzystający z usług Pekao mają do dyspozycji ponad 19 tys. bankomatów Grupy UniCredit w Europie. Wybierając się na zagraniczny wyjazd, jeszcze bardziej trzeba uważać na prowizje, bo ich wysokość jest wyższa niż w kraju. Na przykład w Lukas Banku zapłacimy 4 proc. wypłacanej kwoty i minimum 10 zł. Bardzo drogi jest BPH, który kasuje co najmniej 12 zł za wypłatę poza granicami kraju.

Co ciekawe, za przywilej darmowych wypłat w bankomatach wcale nie trzeba słono płacić w postaci prowizji za prowadzenie konta. Są banki, które nawet przy podstawowych rachunkach pozwalają klientom korzystać z sieci wszystkich bankomatów w całym kraju, a niekiedy nawet za granicą. Tak jest chociażby w Alior Banku. Dużo zależy też od rodzaju konta. Na przykład w Nordea Banku można korzystać za darmo ze wszystkich krajowych bankomatów w przypadku posiadania konta Nordea Spektrum.

Za darmo z bankomatów mogą też wypłacać pieniądze klienci BOŚ, Toyota Banku i VW Banku Direct, choć z pewnymi ograniczeniami. W BOŚ pierwsze cztery wypłaty są za darmo, w Toyota Banku pierwsze trzy, a w Volkswagen Banku Direct maszyny nie zainkasują prowizji w ramach promocji obowiązującej do końca lipca (poza okresem promocji darmowe wypłaty obowiązywały dla operacji powyżej 400 zł).

Należy pamiętać, że instytucje finansowe uzupełniają własne sieci o maszyny niezależnych operatorów (Euronet, eCard, cash4you) czy innych banków (skłonny do udostępniania swojej sieci innym jest np. BZ WBK). Warto też zauważyć, że dostęp do sieci bankomatów rośnie nie tylko z powodu umów z kolejnymi operatorami. Zarówno Euronet, eCard, cash4you, jak i banki stawiają cały czas kolejne maszyny. W ciągu ubiegłego roku przybyło ich aż 2 tys. sztuk. Oczywiście teraz w czasach oszczędności i cięcia wydatków ten przyrost nie będzie już tak znaczny.

Warto uważać, skąd się wybiera pieniądze, bo prowizje za korzystanie z obcych maszyn mogą być bardzo wysokie. Czasami są one ustalone kwotowo: np. BPH 6 zł, BZ WBK i Millennium 5 zł. Dużo gorzej dla klienta, jeśli są to stawki procentowe. Rekordzistą jest tu Bank Pekao, który przy niektórych rodzajach kont pobiera aż 4 proc. (minimum 6 zł). Jeśli klient tego banku nie znajdzie w okolicy maszyny należącej do banku czy do Euronetu i wybierze 1 tys. zł w obcym bankomacie, to zapłaci aż 40 zł prowizji.

Gorsza sytuacja banków i poszukiwanie przez nie oszczędności powodują, że coraz częściej podnoszą opłaty. Tak jest od kilku dni w ING Banku, który teraz pobiera za wypłatę w obcym bankomacie prowizję w wysokości 3 proc. (minimum 5 zł), podczas gdy wcześniej było to tylko 5 zł bez względu na kwotę. Z kolei Millennium od maja zaczął naliczać opłaty za korzystanie z sieci Euronet.

Oprócz wybierania pieniędzy w bankomacie klienci niektórych banków mają jeszcze inną możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu, czyli tzw. cash back. Wykonując zakupy w określonym sklepie czy płacąc w punkcie usługowym kartą, możemy dodatkowo pobrać 200 zł z naszego konta w gotówce. Takich punktów jest już 14 tys. Uzupełniają one sieć 13,5 tys. krajowych bankomatów.

Tomasz Dominiak


/ Polska
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~ewa

mam emeryture 115o zl gdzie zalozyc konto chcialabym miec mozliwosc bezplatnego korzystania z bankomatu t ego banku i bankomatu sieci euronet

! Odpowiedz
1 0 ~hhh

Deutsche Bank - wszystkie bankomaty za friko.

! Odpowiedz
1 0 ~Iwona

Mam w BZWBK Konto24 Prestiż i to konto pozwala na wypłatę gotówki bez prowizji we wszystkich bankomatach w Polsce. Za prowadzenie konta płaci się trochę więcej niż przeciętnie, ale przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty są bezpłatne. Przeszłam do BZWBK z PKOBP po uprzedniej kalkulacji, czy to mi się opłaca, ale dlatego także, że bankomat PKO BP jest często nieczynny (blisko mojego miejsca zamieszkania), a pozostałe należą do innych banków. Zaznaczam, że z bankomatów korzystam często. Jestem z tego kroku zadowolona, przynajmniej w tej chwili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ksk


Pisz pamiętniki dla wnuków.

! Odpowiedz
0 0 ~ziutek

dobre , mozna wprowadzic bankomaty dla politykow za zoltymi firankami

! Odpowiedz
0 0 ~Europejczyk

W każdym w Sopocie, tam jest promocja dla wypłat na łapówki.

!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl