REKLAMA

"W UE mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia"

2023-11-28 09:02
publikacja
2023-11-28 09:02

W UE mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia; to nie tylko wysokie koszty energii i żywności, ale mamy ponad 40 mln ludzi w Europie, którzy przeznaczają ponad 40 proc. swojego miesięcznego dochodu na mieszkanie i jest to absolutnie nie do zaakceptowania - zauważył w rozmowie z PAP szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Oliver Roepke. Jego zdaniem rozwiązanie problemu, to zadanie dla PE i KE następnej kadencji.

"W UE mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia"
"W UE mamy do czynienia z kryzysem kosztów życia"
fot. beeboys / / Shutterstock

Roepke we wtorek składa pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po tym, gdy objął to stanowisko. Na konferencji Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie spotka się m.in. z przedstawicielami polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Jak podkreślił, w konferencji w Polsce wezmą udział zarówno europejskie instytucje dialogu obywatelskiego, jak i te narodowe.

„Podczas wizyty w Warszawie do naszej sieci dołączy Rada Działalności Pożytku Publicznego. Potrzebujemy prężnego i skutecznego społeczeństwa obywatelskiego i cieszę się, że mogę spotkać się z kolegami z Polski. Znam dobrze polskich partnerów społecznych, polskie związki zawodowe, a teraz cieszę się, że będę mógł dyskutować z polskimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział.

Jak podkreślił, Komitet Ekonomiczno-Społeczny chce odgrywać aktywną rolę w zachęcaniu Europejczyków do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Przyznał, że w przypadku niektórych krajów UE są obawy, czy frekwencja wyborcza będzie wystarczająco wysoka.

„To, co możemy zrobić, to motywować ludzi i organizacje społeczeństwa obywatelskiego w angażowanie się w wybory. To jeden z moich priorytetów. Przykładowo, w marcu 2024 r. odbędzie się w Brukseli Tydzień Społeczeństwa Obywatelskiego, w którym wezmą udział przedstawiciele 27 krajów członkowskich, Wielkiej Brytanii i krajów kandydujących do UE. Chcemy posłuchać, jakie są ich oczekiwania wobec nowego Parlamentu Europejskiego i nowej Komisji Europejskiej. Wiem, że polscy obywatele wykazują większą chęć do wzięcia udziału w wyborach europejskich, niż unijna średnia i to jest dobra wiadomość” – powiedział.

Jak dodał, obywatele większości krajów UE mierzą się obecnie z kryzysem kosztów życia.

„Wielu mieszkańców UE nie ma obecnie wystarczających środków do życia z końcem każdego miesiąca. Widzimy, że sytuacja się nieco poprawia, ale mamy ciągle miliony obywateli i rodzin, które na co dzień zmagają się z kryzysem kosztów życia, nie tylko wysokimi kosztami żywności i energii, ale też wysokimi kosztami mieszkania. Wspieramy postulat hiszpańskiej prezydencji w UE, aby nadać problemowi mieszkalnictwa w UE wyższy priorytet w przyszłej kadencji PE i KE. Mamy obecnie ponad 40 mln ludzi w Europie, którzy przeznaczają ponad 40 proc. swojego miesięcznego dochodu na mieszkanie. To jest absolutnie nie do zaakceptowania i musimy zająć się tym problemem” – powiedział.

Jak zauważył, dla EKES jego kadencji ważną kwestią będzie przyszłe rozszerzenie UE o Ukrainę, Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich.

Roepke podkreślił, od 1 kwietnia 2024 r. związki zawodowe, organizacje pracodawców i organizacje pozarządowe z tych krajów zaczną brać udział w pracach Komitetu.

„Myślę, że wzmocni to rozpoznawalność EKES. Oczywiście nie zabiegamy o konkretne daty rozszerzenia, bo to nie nasza praca. Widzimy jednak, że jest to geopolityczny moment dla UE, którego nie możemy zmarnować. Naszym zadaniem będzie wzmocnienie organizacji społeczeństwa obywatelskiego i partnerów społecznych krajów kandydujących w procesie rozszerzenia zanim jeszcze do tego rozszerzenia dojdzie” – powiedział.

Przyznał, ze kraje Bałkanów Zachodnich już od wielu lat czekają na rozpoczęcie procesu rozszerzenia UE. „Jeśli nie wyślemy im konkretnych sygnałów, ryzykujemy, że poparcie obywateli krajów Bałkanów Zachodnich dla dołączenia do UE będzie się osłabiać. Musimy brać to pod uwagę” – powiedział.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (27)

dodaj komentarz
pdox
Bardzo dobrze opłacany z cudzej pracy i licznych (i rzekomo ideologicznych) danin, folwarczny nadzorca rozejrzał się po folwarku i zatroskał się szczerze losem biednych chłopów pańszczyźnianych, zmuszonych do fundowania mu pensji i utrzymywania banksterskiej mafii czerpiącej zysk z "obsługi deficytu" (powiększanego przy Bardzo dobrze opłacany z cudzej pracy i licznych (i rzekomo ideologicznych) danin, folwarczny nadzorca rozejrzał się po folwarku i zatroskał się szczerze losem biednych chłopów pańszczyźnianych, zmuszonych do fundowania mu pensji i utrzymywania banksterskiej mafii czerpiącej zysk z "obsługi deficytu" (powiększanego przy każdej możliwej okazji). Paradne. Proponuję zadłużyć się jeszcze bardziej, aby każdemu dokupić po pół metra kwadratowego salonu, koniecznie do tego zatrudnić kilku dodatkowych ludowych komisarzy, których dorobkiem życia będzie dyrektywa re-gu-lu-ją-ca, czy dołożyć to z prawej, czy z lewej, a może z góry, a przetarg na wyburzenie i odbudowę salonów przekazać niemieckim firmom. To pilne, bo ich prezesi potrzebują nowych ekosamochodów.
dasbot
Kolejny wysłannik Sownarkomu z Brukseli, który ma za zadanie podtrzymywać status quo systemu opartego na długu. Opodatkujcie pasywne dochody, przywróćcie produkcję z powrotem do Europy (będzie bardzo ciężko po numerze z rurką gazową na Bałtyku), a przede wszystkim zacznijcie pracować, a nie gadać frazesy o wolnościach, równościach Kolejny wysłannik Sownarkomu z Brukseli, który ma za zadanie podtrzymywać status quo systemu opartego na długu. Opodatkujcie pasywne dochody, przywróćcie produkcję z powrotem do Europy (będzie bardzo ciężko po numerze z rurką gazową na Bałtyku), a przede wszystkim zacznijcie pracować, a nie gadać frazesy o wolnościach, równościach i demokracjach, od których rosną Wam brzuchy i siadają układy krwionośne od nadmiaru wódy i używek. Do roboty pasożyty! My sobie poradzimy.........wystarczy przestać kopać leżącego.....Clown world.
mistrz_erudycji
Sami do tego doprowadzili tworząc setki ukrytych opłat. Wspomnieć tylko co2...
grzegorzkubik
Lewaki do tego doprowadzili. Likwidacja kopalń, zielony ład i inne głupoty. Chcesz biedy? wybierz lewaka do władzy.
carlito1
Przecież większość porąbanych cen jest przez ekofanatyczne podatki i durnowate przepisy UE . Ja wam mówię, Bangladesz nas wyprzedzi nic nie robiąc.
endes
No i o to hegemonowi chodziło… koń trojański dobrze spełnił zadanie.
mtorrent
Ja mam pytanie. Kto głosuje na takich ludzi? Jeśli faktycznie większość UE to w zasadzie wyborcy są sami sobie winni. Tak samo jak ci co nie głosowali przeciw alokacji imigrantów w referendum. Kto was do tego przekonał, żeby nie wykorzystać szansy aby wypowiedzieć się w kwestii oczywistej. Tak przekonają was że lepiej siedzieć w Ja mam pytanie. Kto głosuje na takich ludzi? Jeśli faktycznie większość UE to w zasadzie wyborcy są sami sobie winni. Tak samo jak ci co nie głosowali przeciw alokacji imigrantów w referendum. Kto was do tego przekonał, żeby nie wykorzystać szansy aby wypowiedzieć się w kwestii oczywistej. Tak przekonają was że lepiej siedzieć w zimnej piwnicy niż umyć się w ciepłej wodzie, bo to drugie jest nieekologiczne.
jas2
"mamy ponad 40 mln ludzi w Europie, którzy przeznaczają ponad 40 proc. swojego miesięcznego dochodu na mieszkanie i jest to absolutnie nie do zaakceptowania"

Co robić? Zwiększmy dofinansowanie dla organizacji pozarządowych wspierających LGBT.
and00
"...to zadanie dla PE i KE następnej kadencji"

Proponuje tradycyjną, sprawdzoną strategię
Na drożyznę najlepsze jest podwyższenie podatków, zwiększenie socjalu i oczywiście walka z odwiecznymi zmianami klimatu skutkująca wzrostem cen praktycznie wszystkiego
a jak by nie pomogło to proponuje przyznanie następnych
"...to zadanie dla PE i KE następnej kadencji"

Proponuje tradycyjną, sprawdzoną strategię
Na drożyznę najlepsze jest podwyższenie podatków, zwiększenie socjalu i oczywiście walka z odwiecznymi zmianami klimatu skutkująca wzrostem cen praktycznie wszystkiego
a jak by nie pomogło to proponuje przyznanie następnych przywilejów LGBT+++

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki