REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

W II kw. widoczny wzrost cen na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

2022-05-19 11:22
publikacja
2022-05-19 11:22
W II kw. widoczny wzrost cen na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych
W II kw. widoczny wzrost cen na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych
fot. beton studio / / Shutterstock

W drugim kwartale częstość szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych wraca coraz mocniej w kierunku poziomów sprzed pandemii, widoczne będą wzrosty cen - poinformował członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

"Rynek komunikacyjny był cały czas pod silną presją zmiany ceny. Ta sytuacja występowała zarówno w czwartym kwartale zeszłego roku, jak i w pierwszym kwartale tego roku. Natomiast w pierwszym kwartale, szczególnie pod koniec, widać było pierwsze symptomy zmiany sytuacji" - powiedział Kulik na konferencji prasowej.

Wskazał, że w pierwszym kwartale 2022 roku częstość szkód wzrosła o 1,7 proc. rdr.

"Po sytuacji w trzecim kwartale zeszłego roku, gdy częstości rosły, czwarty kwartał przyniósł lekkie wyhamowanie, a pierwszy kwartał pokazał minimalny wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r., co spowolniło akcję zmian cen po stronie ubezpieczycieli" - powiedział członek zarządu PZU.

Jak zauważył, w I kwartale na sytuację na rynku mocno wpływała zmiana zachowań kierowców po zaostrzeniu kodeksu drogowego.

"Kary zostały mocno zaostrzone, co wpłynęło na jakość poruszania się po drodze i bezpośrednio zostało to odzwierciedlone w częstości" - powiedział Kulik.

"Drugi kwartał już tak nie wygląda. Zaczyna z częstościami coraz mocniej grawitować w kierunku częstości przedcovidowych, co przekłada się - to już widać - na wzrosty cen. One będą widoczne w drugim kwartale" - dodał członek zarządu.

PZU podało w prezentacji, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku na rynku nadal utrzymywał się trend spadkowy średniej składki OC komunikacyjnego pomimo wyraźnych ostrzeżeń KNF i PIU o możliwym zachwianiu rentowności tego segmentu. Jak podano, w ostatnim czasie były próby racjonalizacji polityki cenowej ze strony wybranych towarzystw, jednak bez trwałych efektów w I kwartale. Efekty są widoczne od II kwartału. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki