REKLAMA
WAŻNE

Votum liczy na wyraźny wzrost przychodów oraz poprawę wyników w 2021 roku

2020-11-30 13:54
publikacja
2020-11-30 13:54
fot. ESB Professional / Shutterstock

Grupa Votum spodziewa się wyraźnego wzrostu przychodów oraz poprawy wyników w 2021 roku. W 2020 roku grupa chce wytoczyć łącznie około 6 tys. spraw frankowych, a cel 8 tys. pozwów możliwy będzie do uzyskania w 2021 roku - poinformował prezes spółki Bartłomiej Krupa.

"Wydaje się, że najtrudniejsze chwile związane z dostosowaniem się do działania w nowych realiów mamy za sobą i tym samym spodziewamy się poprawy w IV kwartale i zdecydowanie lepszego 2021 roku" - powiedział na telekonferencji Krupa.

"W świetle uwarunkowań dotyczących poszczególnych głównych segmentów działalności operacyjnej, GK Votum będzie dążyła do wyraźnego wzrostu przychodów oraz poprawy wyników w roku 2021” - dodał.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży za trzy kwartały 2020 roku grupy Votum wyniosły 105 mln zł, co oznaczało wzrost o 7 proc. rdr.

W samym trzecim kwartale 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 36,4 mln zł, co stanowiło wzrost o 15 proc. kdk. Koszty działalności operacyjnej wzrosły o 6 proc. do 33,5 mln zł.

Przychody segmentu spraw bankowych Votum w trzecim kwartale wyniosły 8,1 mln zł, czyli były 13 proc. wyższe niż w II kwartale. Koszty tego projektu wzrosły w tym czasie o 12 proc. do 7,8 mln zł.

"Koszty są zdeterminowane systematycznym wzrostem zaplecza prawniczego" - powiedział prezes.

"W IV kwartale mamy tradycyjnie dobry październik, nie tak dobry jak w roku ubiegłym, ale poprawiony zainteresowaniem koprodukcją filmu +Banksterzy+" - powiedział Krupa.

"W IV kwartale spodziewamy się wyższej sprzedaży i tym samym wyższych przychodów z tytułu opłat wstępnych" - dodał.

Grupa na początku roku podawała, że dąży do tego, by w 2020 roku w imieniu swoich klientów rozpocząć 8 tys. nowych spraw sądowych w sprawach frankowych, czyli ponad 3-krotnie więcej niż w 2019 roku.

"Jeśli chodzi o liczbę nowych kontraktów, które +wchodzą+ do grupy, ten poziom jest realny; jeżeli chodzi liczbę powództw, to ta tendencja poradzenia sobie z czynnikami dodatkowymi, które się pojawiły, nakazuje nam ostrożnie podchodzić do takich tez i raczej myśleć o oscylowaniu wokół poziomu 6 tys." - powiedział Krupa.

"Myślę, że będziemy w naszych planach (na 2021 - PAP) bardzo zbieżni z planami na rok 2020, na który planowaliśmy 8 tys. pozwów (...)" - dodał.

W III kwartale liczba spraw sądowych wytoczonych przez grupę Votum w segmencie spraw bankowych spadła do 1.078 z 2.107 w II kwartale. Łącznie od początku roku grupa wytoczyła 4,7 tys. pozwów.

Spółka podała, że 21 proc. rozpraw sądowych zaplanowanych na listopad zostało odwołanych. W październiku stosunek liczby terminów odwołanych do łącznej liczby terminów wynosił 16 proc., a we wrześniu 9 proc.

"Zarówno we wrześniu, jak i już w IV kwartale, mamy do czynienia z systematycznym wyznaczaniem terminów spraw sądowych. (...) Widzimy, że sądy pracują, można powiedzieć względnie normalnie, a jednocześnie obserwujemy przyspieszenie rotacji jeśli chodzi o wszystkie projekty" - powiedział Krupa.

"W sprawach frankowych widzimy, że tendencja (orzecznicza - PAP) kieruje się w stronę nieważności co wskazuje, że środek dowodowy w postaci biegłego może okazywać się zbędny i to może również może pozytywnie wpływać na rotacje" - dodał.

Na koniec września łączna wartość spraw procesowych i przedprocesowych prowadzonych przez grupę Votum wzrosła do 2 mld zł z ponad 1,8 mld zł kwartał wcześniej.

W statystyce wyroków grupy Votum w III kwartale dominowały sprawy wygrane (18) nad przegranymi (2).

Przedstawiciele spółki ocenili, że nie spodziewają się, by uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów frankowych, diametralnie zmieniła linię orzeczniczą sądów, może ją co najwyżej ujednolicić.

"Skutkiem może być w szczególności przyspieszenie postępowań" - powiedział Krupa.

Prezes ocenił, że oferty ugodowe banków nie są dla klientów atrakcyjne, choć część klientów może z nich skorzystać.

"Nie wykluczam, ze pojawi się grupa klientów, która na tym skorzysta; niemniej jednak spodziewam się, że wielu z tych, którzy dostaną tego typu ofertę od banków (...) może również przewrotnie stać się klientami kancelarii odszkodowawczych" - powiedział Krupa.

Grupa rozpoczęła działalność operacyjną w segmencie instalacji fotowoltaicznych, którymi zajmuje się spółka Votum Energy.

Przychody w segmencie odnawialnych źródeł energii w III kwartale wyniosły 3,1 mln zł, podczas gdy koszty przekroczyły 4 mln zł.

"Wiosna 2021 roku to będzie taki moment, w którym ta rentowność będzie w zasięgu naszych możliwości. Dążymy nie tyle do bardzo szybkiego zbudowania rentowności, co do zbudowania skali i poziomów przychodów" - powiedział Krupa.

Zysk netto grupy Votum za trzy kwartały 2020 roku wyniósł 5,9 mln zł, co stanowiło spadek o 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku.

W samym trzecim kwartale 2020 roku grupa Votum wypracowała zysk netto w wysokości 1,8 mln zł. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki