REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Utrzymane wzrosty na GPW. „Akcje banków mogą już być tylko w mocnych rękach”

Michał Kubicki2023-03-28 17:22redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-28 17:22

Wtorkowa sesja na GPW znów zakończyła się wzrostami. Zwłaszcza notujący drugi dzień giełdowej ulgi sektor bankowy był szczególnie mocny. Na parkiecie w Warszawie także z uwagi na kilka pozytywnych rekomendacji dla banków, które razem z raportami wynikowymi innych spółek, zapewniły sporą zmienność na cenach wielu akcji.

Utrzymane wzrosty na GPW. „Akcje banków mogą już być tylko w mocnych rękach”
Utrzymane wzrosty na GPW. „Akcje banków mogą już być tylko w mocnych rękach”
fot. Robert Gardziński / / FORUM

O ile w poniedziałek bankowa ulga w związku brakiem eskalacji problemów Deutsche Banku i informacjami z USA o chętnych na aktywa First Republic Banku przełożyła się na wzrosty akcji banków w Europie i próbę 1-proc. odbicia WIG-Banki na GPW, o tyle we wtorek na Starym Kontynencie inwestorzy byli bardziej powściągliwi, wyceniając europejski sektorowy indeks w granicach odniesienia, a nawet lekko niżej, to w Warszawie banki były tym razem najmocniejsze.

Przyczyn należy upatrywać w zestawie nowych rekomendacji, które napłynęły na rynek. Poza tym kalendarz makroekonomiczny był pusty, więc przy notowanych na niewielkich plusach indeksach rynków bazowych inwestorzy skupiali się na lokalnych sygnałach pochodzących z raportów wynikowych, wspomnianych rekomendacji, słabnącego nieco do dolara, czy zwyżkujących cen surowców.

WIG20 zyskał 0,42 proc. WIG był wyżej o 0,47 proc. mWIG40 wzrósł o 0,66 proc. sWIG80 o 0,47 proc. Obroty przekroczyły 967 mln zł, z czego 731 mln dotyczyło spółek z WIG20.

Bankier.pl

W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie banki (1,92 proc.), budownictwo (1,67 proc.) i informatyka (0,91 proc.). Niżej było 6. benchmarków branżowych z największą zniżką gier (-3,07 proc.), motoryzacji (-2,58 proc.) oraz odzieży (-2,09 proc.).

"Warto wspomnieć, że rynek jest już po ok. 2-miesięcznej fali korygującej wzrosty z przełomu roku, która zniosła co najmniej lub więcej niż 50 proc. wzrostów na niektórych spółkach. Wydaje się zatem, że obecne poziomy są atrakcyjne do zakupów" – wskazał Tomasz Czarnecki, analityk z DM BPS.

"Oczywiście +straszakiem+ dla rynku mogą być zewnętrzne szoki, czyli kryzys bankowy w USA i Europie, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że decyzje pomocowe zapadły tak szybko, że być może zostały zduszone w zarodku" – dodał.

W opinii Czarneckiego rynkowy sentyment na początek kwietnia mogą „ustawić” dane makro z najbliższego czwartku i piątku.

"W najbliższy czwartek poznamy PKB Stanów Zjednoczonych, a w czwartek i piątek ukażą się odczyty inflacyjne. Te dane mogą zdecydować czy kwiecień rozpoczniemy w lepszych humorach, czy też niekoniecznie" – powiedział.

W WIG20 podobnie jak na szerokim rynku mocno w górę poszły kursy banków. Liderami były akcje Santander (5,07 proc.) oraz mBanku (3,54 proc.). Relatywnie najsłabsze były akcje PKO BP, które zwyżkowały tylko o 0,48 proc.

Jak poinformowała agencja Bloomberg, cytowana przez PAP, analityk Citi Andrzej Powierża podniósł rekomendacje do "kupuj" dla sześciu polskich banków: Pekao, Santander BP, mBanku, BNP Paribas BP, ING Bank Śląski i Banku Millennium. Cena docelowa akcji Banku Pekao została ustalona na 106 zł, Santander Bank Polska na 352 zł, mBanku na 385 zł, BNP Paribas Bank Polska na 67 zł, ING Banku Śląskiego na 214 zł, Banku Millennium na 5,30 zł.

"Skoro rynek tak reaguje na rekomendacje, to znaczy, że jest już silnie wyprzedany, a akcje są tylko w mocnych rękach i być może jest to dobry prognostyk na cały kolejny kwartał" – powiedział analityk DM BPS, Tomasz Czarnecki.

Na plusie notowane były akcje spółek surowcowych, takich jak KGHM (0,47 proc.), PKN Orlen (0,35 proc.). We wtorek obserwowano zwyżki cen miedzi w nadziei na ożywienie popytu w chińskim sektorze budowlanym. Do góry szły notowania ropy w efekcie zakłócenia dostawach ropy z Turcji i sporu tego kraju z Irakiem.

Do góry poszła cena akcji Dino (2,38 proc.), chociaż analityk Erste Group obniżył rekomendację dla spółki do "trzymaj" z "akumuluj", a cenę docelową ustalił na 388 zł. Na koniec sesji płacono 400,40 zł.

Po drugiej strony tabeli wśród spółek z największą przeceną znajdował się kurs CD Projektu (-4,44 proc.) oraz LPP (-2,5 proc.), a o 2,62 proc. w dół poszedł kurs Orange Polska. Kurs CD Projekt wyznaczył nowe 5-miesięczne minimum, w tym tygodniu, w czwartek spółka pokaże raport finansowy.

W mWIG40 liderem wzrostów był Eurocasch (17,49 proc.), po tym jak spółka przed sesją podała lepsze od rynkowych oczekiwań wyniki za IV kw. 2022 r.

Dobrze radziły sobie akcje Millennium (7,63 proc.) oraz Mobruku (5,84 proc.) czy Comarchu (5,58 proc.), zyskujące więcej od pozostałych w portfelu średnich spółek.  

Analitycy Trigon DM w raporcie z 22 marca podwyższyli cenę docelową akcji Benfitu do 1500 zł z 1000 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj", a kurs zyskał we wtorek 2,7 proc.

Coraz niżej jest kurs ubiegłorocznej gwiazdy węglowej hossy, czyli Bumech (-4,41 proc.), który obok Autopartnera (-3,77 proc.) był liderem przeceny w mWIG40. Kurs Bumechu jest najniżej od lipca 2022 r.

Na szerokim rynku uwagę zwracał kurs Izostalu (11,34 proc.), który rośnie od piątku, kiedy spółka podał informacje o dywidendzie. W ciągu sesji nawet o 25 proc., do 4,84 zł za akcję, rosły walory Zrembu i były o 96 proc. wyżej niż dwa dni wcześniej. Jeszcze w piątek płacono za akcję 2,44 zł, kiedy podano informacje o koncesji z MSWiA. Na koniec wtorkowego handlu kurs wzrósł ostatecznie o 3,63 proc., a na rynku pojawiła się informacja dot. szczegółów ogłoszonego już wcześniej planu emisji akcji po cenie emisyjnej 2 zł.

Na NewConnect zwracały uwagę kursy spółek, na których handlem zainteresował się KNF i wszczął postępowanie wyjaśniające. Kurs najpopularniejszej z nich Ekipy spadł we wtorek o 1,87 proc.  

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sterl
Ładnie rośnie żeby jeszcze ładniej spadać na bruk..spadki nawet się nie zaczęły dopiero wszystko przed nami..
grzegorzkubik
Ja bym chciał by nasza giełda rosła a amerykańska może spadać. Koniec ze ślepym zapatrzeniem w amerykańskie indeksy. Tam może być kryzys i niech wartość złota rośnie.
iluminata_4
Gdzie jest 2200 punktów na WIG 20, o których mówił ten PiSior z AceMarket na YT?

Tutaj dla myślących macie aktualne fale:
https://iluminata.pl/wig-i-wig-20-po-synchronicznym-ataku-smart-money/
simonsoft8
które spółki rosną ale bez uma, to się roztrzaskają.
simonsoft8 odpowiada iluminata_4
dużo spółek poszło wyżej przed koniec sesji, obalając teorię Grzegorza
langdon25
Dopóki PiS przy korycie a nie za kratkami dopóty Giełda będzie dołować
simonsoft8 odpowiada langdon25
PiS jest czy jest
simonsoft8
tu za oceanem banki kupują teraz obligacje, a kto nad Wisła kupuje akcje banków, pewnie wsio
zoomek
Mocne ręce Credit Suisse. Aż się spocili od ściskania.
charnecky
Tylko, że kurs Izostalu nie rośnie pod dywidendę... To jest szczegół. Niskie wskaźniki fundamentalne, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju sieci/infrastruktury gazociągów pod wodór/gaz ziemny. Mają w Polsce budować nowy gazoport, a Gaz-System lada moment ogłosi nowy plan inwestycyjny na lata 2024 - 2033.z
Poza tym, spółka
Tylko, że kurs Izostalu nie rośnie pod dywidendę... To jest szczegół. Niskie wskaźniki fundamentalne, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju sieci/infrastruktury gazociągów pod wodór/gaz ziemny. Mają w Polsce budować nowy gazoport, a Gaz-System lada moment ogłosi nowy plan inwestycyjny na lata 2024 - 2033.z
Poza tym, spółka wypłaciła 1,12 zł dywidendy. A od pamiętnego marca 2022 zł urosła niewiele w stosunku do innych liderów z sektora.
Z kolei ZREMB to już jazda bez trzymanki - nie brałbym tego, jakby nawet dawali za darmo. Za dużo ryzyk.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki