REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zremb zyskuje dzięki półwiecznej koncesji od MSWiA. Kurs w górę o blisko 60% w dwa dni

Michał Kubicki2023-03-27 11:45, akt.2023-03-27 18:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-27 11:45
aktualizacja
2023-03-27 18:04

Akcje Zrembu mocno zyskują drugi dzień z rzędu po komunikacie opublikowanym w piątek, informującym o przyznaniu przez MSWiA długoletniej licencji na wytwarzanie wyrobów o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym. W poniedziałek notowania mogły wspierać także deklaracje premiera o programie produkcji amunicji. 

Zremb zyskuje dzięki półwiecznej koncesji od MSWiA. Kurs w górę o blisko 60% w dwa dni
Zremb zyskuje dzięki półwiecznej koncesji od MSWiA. Kurs w górę o blisko 60% w dwa dni
/ Attila Husejnow / Forum

W czasie piątkowej sesji 24 marca, Zakład Budowy Maszyn Zremb-Chojnice poinformował w komunikacie giełdowym, że uzyskał z ministerstwa kierowanego przez Mariusza Kamińskiego 50-letnią koncesję na wytwarzanie niektórych wyrobów dla policji i wojska z załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów, gdzie ujęte i sklasyfikowane są rodzaje materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz technologii, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagane zezwolenie. 

Kurs Zrembu zareagował w piątek na te doniesienia wzrostem o 25,8 proc. na zakończenie sesji, a w poniedziałek kontynuował zwyżkę, rosnąc przed godz. 12.00 o ponad 16 proc. do blisko 3,60 zł za akcję.

W poniedziałek także  ukazały się kolejne informacje, które jeszcze mocniej rozgrzały wyobraźnię inwestorów. Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że Rada Ministrów w ciągu kilku najbliższych dni przyjmie specjalny, wieloletni program wspierania produkcji amunicji, w zakładach prywatnych i państwowych. Te wiadomości inwestorzy w naturalny sposób powiązali z przyznaniem koncesji Zrembowi, chociaż żadna nazwa prywatnej firmy nie padła. 

W popołudniowym handlu momentami płacono za walor nawet 3,73 zł, czyli najwięcej od ponad roku, a dokładnie od wzrostów z wojennej hossy, gdy po wybuchu wojny kurs dotarł do 4,59 zł za akcję. Kurs wzrósł na koniec sesji 25,73 proc. do 3,86 zł. W ciągu dwóch dni, od zamknięcia w czwartek 23 marca br. kurs zyskał już ponad 58 proc.

Bankier.pl

Komunikat spółki w wyliczeniu wyrobów, na które uzyskał półwieczną koncesję, przywołuje kolejne pozycje z część IV załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie klasyfikacji rodzajów materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagane uzyskanie koncesji.

Okazuje się, że obejmuje ono szeroki zakres sprzętu używanego przez wojsko i policję, zaczynając od broni, systemów ostrzegania i alarmowania, sprzętu wykorzystywanego do szkoleń, jak symulatory, różnego rodzaju detektorów i systemy ostrzegawcze, a nawet broń o ukierunkowanej energii, czyli systemy wykorzystujące laser, czy fale akustyczne, aż po pojazdy, statki pływające czy powietrzne oraz ich podzespoły i ich elementy konstrukcyjne. 

Wyliczenie jest naprawdę szerokie i obejmuje szereg sprzętu, komponentów, środków transportu szczegółowo wyliczonego we wskazanym załączniku. Trzeba pamiętać, że to na razie koncesja. Spółka do tej pory posiadała dość wąską specjalizację dotyczącą produkcji konstrukcji stalowych oraz kontenerów dla wojska. Zakres biznesu Zrembu ulegnie zapewne rozszerzeniu, ale szczegóły co do jego kierunków i skali nie są jeszcze znane.

„Otrzymanie koncesji przez Emitenta jest związane ze strategicznymi kierunkami rozwoju działalności. Zakres udzielonej koncesji znacząco poszerza możliwości obecnej działalności operacyjnej, jak również pozwoli zwiększyć skalę działalności w przyszłości na rynku wojskowym” – czytamy w komunikacie spółki.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (30)

dodaj komentarz
jendreka
Oto jeden z przykładów manipulacji na GPW, którymi KNF nie zamierza się zajmować. Nie widzi tu żadnej manipulacji i przestępstwa.
nasch_tschalnik
Zapytam tak, jak to uczynił, pół żartem. pół serio, jeden z usuniętych forumowiczów: czy i kiedy oddadzą w pacht Arabom całe KGHM na 500 lat, a czarownikom w czarnych kieckach 'wypożyczą' na 1000 lat lasy i rzeki w zamian za działki budowlane dla swych reżimowych rodzin? Co to jest? Czemu nie ma przetargów, a transakcja zawarta Zapytam tak, jak to uczynił, pół żartem. pół serio, jeden z usuniętych forumowiczów: czy i kiedy oddadzą w pacht Arabom całe KGHM na 500 lat, a czarownikom w czarnych kieckach 'wypożyczą' na 1000 lat lasy i rzeki w zamian za działki budowlane dla swych reżimowych rodzin? Co to jest? Czemu nie ma przetargów, a transakcja zawarta po cichu? Pytać już nie wolno w dyktaturze?
luckyrich
Zaraz polecą o 30% w dół. Inwestowanie w akcje nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje ostudzi i da sygnał Zaraz polecą o 30% w dół. Inwestowanie w akcje nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje ostudzi i da sygnał do kupna lub sprzedaży na podstawie obiektywnych warunków rynkowych, a nie naszego „widzi mi się” albo „mam nadzieję, że będzie rosnąć”. Zanim się zainwestuje i straci pieniądze lepiej najpierw zainwestować w swoją wiedzę. Przeczytajcie sobie książkę pt. „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestowania na giełdzie”. Tam są podstawy. Opisany w niej system dobrze chroni przed spadkami i stratami.
itso_battlestar_point_g
jejuuu jaki to jest stek bzdur ze chyba napisze książkę żebym się nie musiał powtarzać
charnecky
IZOSTAL dzisiaj podobnie rośnie.

Mają robić gazociągi na Ukrainę - przepływ gazów itd. Ludzie z władzy kupują tanie spółki? :)
andregru
Kamiński sobie zapewnia ciepłą posadę ?
zoomek
Pomyślcie ile $cierwa wcześniej napkupiły mając wiedzę o tym. Zawsze mówiłem że można być przygłupem mając wujka w zarządzie albo ministerstwie.
Jprdl!
itso_battlestar_point_g
zoomek rany wystarczy sie zainteresować tematem newsy czytasz wiesz ze wojna i gdzie kasa z budżetu będzie płynąć typujesz dowiadujesz się kto potrzebuje co czego brak podstawowe działania prawdziwego inwestora a nie jakiegoś hazardzisty z giełdy chytrego na świecące złoto w które można się wpatrywać godzinami niczym w tv i dopisywać zoomek rany wystarczy sie zainteresować tematem newsy czytasz wiesz ze wojna i gdzie kasa z budżetu będzie płynąć typujesz dowiadujesz się kto potrzebuje co czego brak podstawowe działania prawdziwego inwestora a nie jakiegoś hazardzisty z giełdy chytrego na świecące złoto w które można się wpatrywać godzinami niczym w tv i dopisywać mu coraz to większą wartość ah co tam jest bezcenne :)
geralt78 odpowiada itso_battlestar_point_g
niezłe farmazony piszesz... szczególnie, że kurs od x miesięcy spadał i jeszcze w grudniu 2022 wynosił 1,78 zł... ale jasne... wystarczy obserwować rynek.
itso_battlestar_point_g odpowiada geralt78
nie znam się bo nie pochwalam tego typu hazardu ale czy wy się nie kierujecie zasadą kupować na dołach sprzedawać u góry ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki