REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Uszczelnienie handlu w niedziele trwa. Są poprawki pracodawców

2021-10-05 16:02
publikacja
2021-10-05 16:02
Uszczelnienie handlu w niedziele trwa. Są poprawki pracodawców
Uszczelnienie handlu w niedziele trwa. Są poprawki pracodawców
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Przedstawiciele NSZZ Solidarność, PIH i Konfederacja Lewiatan porozumiały się ws. uszczelnienia handlu w niedzielę - poinformowały organizacje. Zaapelowały do Senatu o przyjęcie ich poprawek do ustawy w sprawie tego uszczelnienia.

Jak poinformował Krajowy Sekretariat Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" wraz z Polską Izbą Handlu i Konfederacją Lewiatan podpisały trójstronne porozumienie dotyczące, uchwalonej przez Sejm ustawy

Organizacje zaapelowały do Senatorów o poparcie ich dla poprawek, które uważają "za niezbędne do tego, aby ustawa była w przyszłości prawidłowo stosowana, a zawarte w niej rozwiązania nie rodziły wątpliwości interpretacyjnych i odpowiadały praktyce funkcjonowania handlu".

Wśród proponowanych poprawek, wskazali uzupełnienie wyliczenia członków rodziny, którzy mogą pomagać przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu handel w dni objęte zakazem oraz dopuszczenie zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej pomocy tych osób.

Uchwalona przez Sejm nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Wśród zgłoszonych przez wnioskodawców i przyjętych większością głosów poprawek, jest rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Zgodnie z kolejną poprawką ustawa wchodzi w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
igła
Wg najnowszego badania: "Polacy chcą by urzędy były czynne w każdą niedzielę".
marclim
"Wśród zgłoszonych przez wnioskodawców i przyjętych większością głosów poprawek, jest rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo,"Wśród zgłoszonych przez wnioskodawców i przyjętych większością głosów poprawek, jest rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie."

Niedziela ma być dla rodziny, dlatego rodzina będzie nieodpłatnie pracować w niedzielę w sklepie,szczególnie dziadkowie. Haha
killgore
Koło mnie w sklepach sieci „ropucha” w niedzielę pracują głównie krewni właścicieli z Ukrainy i Białorusi. Wpłata dla toruńskiego szamana spowodowała, że żadnej instytucji powołanej do kontroli to nie dziwi. A to Wolska właśnie!
vonmisses
Zawsze można usynowić jakiegoś 30-letniego Ukraińca :) Albo od razu wszystkie panie kasjerki z Kauflanda zostaną adoptowane przez dyrektora placówki.
broiniac odpowiada vonmisses
Śmieszne, ale może rodzić problemy przy podziale majątku :-)
killgore
Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy siė śmiali, że kiedyś była taka ustawa i takie organizacje, jak związki zawodowe. Handel już się błyskawicznie automatyzuje, niebawem pracownicy handlu będą mieli wolne od poniedziałku do niedzieli. Podziękujcie NSZZ wtedy :)))
stachsgh
Pięknie to wygląda, ale oni poprawek nieuznają, bo to tylko porażka.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
wrazicki
To są PRAWDZIWE problemy z którymi Polska musi się uporać.
samsza
Kabaret DNO - Niedziela

"niedziela będzie dla nas..."

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki