REKLAMA

Badanie: Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele

2021-09-30 06:08
publikacja
2021-09-30 06:08
Badanie: Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
Badanie: Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Ponad połowa Polaków jest za przywróceniem handlu w niedziele, a 36 proc. respondentów jest temu przeciwnych - wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię UCE Research. Niemal połowa Polaków wskazuje, że obecny zakaz nie powinien dotyczyć wszystkich sklepów.


Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Jak podano, najmniejsza różnica między zwolennikami i przeciwnikami otwarcia sklepów w niedziele jest na wsiach i w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców. Tam za przywróceniem handlu jest 44,4 proc., przeciwko – 43,8 proc. ankietowanych. Z kolei w miastach od 20-49 tys. ludności 61,5 proc. osób opowiada się za zniesieniem ograniczenia sprzedaży, a 26,5 proc. za jego utrzymaniem.

Zdaniem Karola Kamińskiego, współautora badania z Centrum Analiz Rynkowych Grupy AdRetail, na wsiach i w najmniejszych miejscowościach wyniki są wyrównane, bo potrzeby konsumenckie są tak samo ważne jak tradycja niepracowania w niedziele. "W większych ośrodkach ludzie mają szersze możliwości zakupowe i zdecydowanie chcą z nich korzystać w wolne dni" – ocenił ekspert.

Z badania wynika ponadto, że 49,2 proc. ankietowanych uważa, że zakaz handlu w niedziele nie powinien dotyczyć wszystkich sklepów, 40,9 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a co 10. osoba nie ma zdania w tej sprawie.

Jak zwrócił uwagę Kamiński, tylko nieco większa grupa ankietowanych uważa, że nie trzeba zamykać w niedziele bezwzględnie wszystkich punktów sprzedaży. "Od początku wprowadzenia tego zakazu dyskutowało się o tym, czy taki podział miałby sens, bo wytworzyłaby się narracja, że są lepsze i gorsze rodzaje sklepów. Jednak nie o to tutaj chodzi, głównym kluczem są potrzeby konsumentów" – wskazał.

Respondenci pytani byli o to, których sklepów nie powinien obejmować zakaz handlu w niedziele. Do wyboru było dziewięć typów placówek uwzględniających oferowany asortyment. Ankietowani mogli zaznaczyć trzy odpowiedzi.

Wynik sondażu wskazuje, że dla blisko 68 proc. Polaków zwolnienie z zakazu handlu w niedziele powinno dotyczyć sklepów z żywnością. Co czwarty ankietowany wskazał na drogerie, minimalnie mniej (24,4 proc.) - sklepy budowlane. Butiki z odzieżą otrzymały 17,2 proc. wskazań. 14,2 proc. respondentów nie potrafiło dokonać wyboru.

Według Kamińskiego wyniki te pokazują, że Polakom przede wszystkim brakuje otwartych w niedziele sklepów z żywnością. "Ustawodawca powinien pochylić się nad tym problemem, bo jest on dość istotny. Zapotrzebowanie klientów szczególnie może dotyczyć placówek z szerszym asortymentem. Ciekawe jest też to, że niemal co czwarta osoba podaje sklepy budowlane, co wskazuje na to, że boom na remonty nadal trwa, a Polacy tego typu zakupy chcą robić w niedziele" – uważa ekspert.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research dla Grupy AdRetail na reprezentatywnej próbie 1017 Polaków w wieku 18-80 lat.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (55)

dodaj komentarz
prs
Pracowalem kiedys poza granicami Polski..

Przyszedl manager, grzecznie poprosil pytajac kto by mogl przyjsc w niedziele do pracy "bo, tam" itd, przy czym z miejsca podal szczegoly wynagrodzenia.
Prosil - jak normalny czlowiek, nikogo nie zmuszal..

Dniowka razy dwa i dzien wolnego - kiedy tam w nadchodzacym
Pracowalem kiedys poza granicami Polski..

Przyszedl manager, grzecznie poprosil pytajac kto by mogl przyjsc w niedziele do pracy "bo, tam" itd, przy czym z miejsca podal szczegoly wynagrodzenia.
Prosil - jak normalny czlowiek, nikogo nie zmuszal..

Dniowka razy dwa i dzien wolnego - kiedy tam w nadchodzacym tygodniu komus bedzie pasowalo - lub dniowka razy trzy do wyplaty..

Pozatym..
W PL wcale nie chodzi o to by "bogaci Polacy" mieli gdzie kase nawet w niedziele wydawac - nie..nie badzcie naiwni..
Nie chodzi o "otwarte sklepy w niedziele"..

Chodzi o to ze Rzad dokrecil srube zagranicznym firmom eksploatujacym na maksa - Polske, pracujacych nawet w niedziele(!) Polakow - wysylajacym zyski zagranice.

To oni robia lament ze niby "Polacy chca zakupow w niedziele!".. Oni placa za te fake newsy..

G.... prawda.. ale zawsze znajda pare osob ktore to "potwierdza"..

forfun
odpowiednie wynagrodzenie dni wolne za niedziele i dla chętnych - problem rozwiązany
grab
Niech sobie Solidarność i Kościól zamykają swoje sklepy w niedzielę , reszta niech będzie otwarta!
anty12
Rydzyk i psychiczne ZZ zadecydowaly za caly narod.
and00
Dziwne wyniki
Ja jestem za otwarciem sklepów w niedzielę, ale ja jestem sceptyczny co do tego całego ZSRR
Natomiast większość, podobno popierających nasze członkostwa w Sojuzie, też jest za, kiedy w najbardziej progresywnych, postępowych krajach jak Szwecja Niemcy Francja sklepy są pozamykane...
7890
A może by ktoś zapytał tych których to dotyczy i będą musieli pracować co niedziela,zamiast odpoczywać po całym tygodniu pracy,a praca w handlu jak inni myślą nie jest wcale lekka,i w niedzielę wolę spędzić w domu z rodziną
specjalnie_zarejstrowany1
to niech se znajda inna prace ktos przyklada ludziom pistolet do glowy?
vonmisses
A kto pracował 7 dni w tygodniu, kiedy były niedziele normalnie handlowe?
specjalnie_zarejstrowany1
A moze tak dla odmiany ludzie beda sobie prowadzic biznes w sposob jaki sami uzaja za stosowny?
jas2
Po co jakiekolwiek prawo? Niech każdy robi co chce.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki