REKLAMA

Badanie: Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele

2021-09-30 06:08
publikacja
2021-09-30 06:08

Ponad połowa Polaków jest za przywróceniem handlu w niedziele, a 36 proc. respondentów jest temu przeciwnych - wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię UCE Research. Niemal połowa Polaków wskazuje, że obecny zakaz nie powinien dotyczyć wszystkich sklepów.

Badanie: Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
Badanie: Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
fot. Anatol Chomicz / / FORUM


Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Jak podano, najmniejsza różnica między zwolennikami i przeciwnikami otwarcia sklepów w niedziele jest na wsiach i w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców. Tam za przywróceniem handlu jest 44,4 proc., przeciwko – 43,8 proc. ankietowanych. Z kolei w miastach od 20-49 tys. ludności 61,5 proc. osób opowiada się za zniesieniem ograniczenia sprzedaży, a 26,5 proc. za jego utrzymaniem.

Zdaniem Karola Kamińskiego, współautora badania z Centrum Analiz Rynkowych Grupy AdRetail, na wsiach i w najmniejszych miejscowościach wyniki są wyrównane, bo potrzeby konsumenckie są tak samo ważne jak tradycja niepracowania w niedziele. "W większych ośrodkach ludzie mają szersze możliwości zakupowe i zdecydowanie chcą z nich korzystać w wolne dni" – ocenił ekspert.

Z badania wynika ponadto, że 49,2 proc. ankietowanych uważa, że zakaz handlu w niedziele nie powinien dotyczyć wszystkich sklepów, 40,9 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a co 10. osoba nie ma zdania w tej sprawie.

Jak zwrócił uwagę Kamiński, tylko nieco większa grupa ankietowanych uważa, że nie trzeba zamykać w niedziele bezwzględnie wszystkich punktów sprzedaży. "Od początku wprowadzenia tego zakazu dyskutowało się o tym, czy taki podział miałby sens, bo wytworzyłaby się narracja, że są lepsze i gorsze rodzaje sklepów. Jednak nie o to tutaj chodzi, głównym kluczem są potrzeby konsumentów" – wskazał.

Respondenci pytani byli o to, których sklepów nie powinien obejmować zakaz handlu w niedziele. Do wyboru było dziewięć typów placówek uwzględniających oferowany asortyment. Ankietowani mogli zaznaczyć trzy odpowiedzi.

Wynik sondażu wskazuje, że dla blisko 68 proc. Polaków zwolnienie z zakazu handlu w niedziele powinno dotyczyć sklepów z żywnością. Co czwarty ankietowany wskazał na drogerie, minimalnie mniej (24,4 proc.) - sklepy budowlane. Butiki z odzieżą otrzymały 17,2 proc. wskazań. 14,2 proc. respondentów nie potrafiło dokonać wyboru.

Według Kamińskiego wyniki te pokazują, że Polakom przede wszystkim brakuje otwartych w niedziele sklepów z żywnością. "Ustawodawca powinien pochylić się nad tym problemem, bo jest on dość istotny. Zapotrzebowanie klientów szczególnie może dotyczyć placówek z szerszym asortymentem. Ciekawe jest też to, że niemal co czwarta osoba podaje sklepy budowlane, co wskazuje na to, że boom na remonty nadal trwa, a Polacy tego typu zakupy chcą robić w niedziele" – uważa ekspert.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research dla Grupy AdRetail na reprezentatywnej próbie 1017 Polaków w wieku 18-80 lat.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (55)

dodaj komentarz
prs
Pracowalem kiedys poza granicami Polski..

Przyszedl manager, grzecznie poprosil pytajac kto by mogl przyjsc w niedziele do pracy "bo, tam" itd, przy czym z miejsca podal szczegoly wynagrodzenia.
Prosil - jak normalny czlowiek, nikogo nie zmuszal..

Dniowka razy dwa i dzien wolnego - kiedy tam w nadchodzacym
Pracowalem kiedys poza granicami Polski..

Przyszedl manager, grzecznie poprosil pytajac kto by mogl przyjsc w niedziele do pracy "bo, tam" itd, przy czym z miejsca podal szczegoly wynagrodzenia.
Prosil - jak normalny czlowiek, nikogo nie zmuszal..

Dniowka razy dwa i dzien wolnego - kiedy tam w nadchodzacym tygodniu komus bedzie pasowalo - lub dniowka razy trzy do wyplaty..

Pozatym..
W PL wcale nie chodzi o to by "bogaci Polacy" mieli gdzie kase nawet w niedziele wydawac - nie..nie badzcie naiwni..
Nie chodzi o "otwarte sklepy w niedziele"..

Chodzi o to ze Rzad dokrecil srube zagranicznym firmom eksploatujacym na maksa - Polske, pracujacych nawet w niedziele(!) Polakow - wysylajacym zyski zagranice.

To oni robia lament ze niby "Polacy chca zakupow w niedziele!".. Oni placa za te fake newsy..

G.... prawda.. ale zawsze znajda pare osob ktore to "potwierdza"..

forfun
odpowiednie wynagrodzenie dni wolne za niedziele i dla chętnych - problem rozwiązany
grab
Niech sobie Solidarność i Kościól zamykają swoje sklepy w niedzielę , reszta niech będzie otwarta!
anty12
Rydzyk i psychiczne ZZ zadecydowaly za caly narod.
and00
Dziwne wyniki
Ja jestem za otwarciem sklepów w niedzielę, ale ja jestem sceptyczny co do tego całego ZSRR
Natomiast większość, podobno popierających nasze członkostwa w Sojuzie, też jest za, kiedy w najbardziej progresywnych, postępowych krajach jak Szwecja Niemcy Francja sklepy są pozamykane...
7890
A może by ktoś zapytał tych których to dotyczy i będą musieli pracować co niedziela,zamiast odpoczywać po całym tygodniu pracy,a praca w handlu jak inni myślą nie jest wcale lekka,i w niedzielę wolę spędzić w domu z rodziną
specjalnie_zarejstrowany1
to niech se znajda inna prace ktos przyklada ludziom pistolet do glowy?
vonmisses
A kto pracował 7 dni w tygodniu, kiedy były niedziele normalnie handlowe?
specjalnie_zarejstrowany1
A moze tak dla odmiany ludzie beda sobie prowadzic biznes w sposob jaki sami uzaja za stosowny?
jas2
Po co jakiekolwiek prawo? Niech każdy robi co chce.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki