REKLAMA

Ustawa o dobrostanie zwierząt, na razie tylko w Hiszpanii. Kary nawet do 200 tys. euro

2023-10-01 20:46
publikacja
2023-10-01 20:46

Z końcem tygodnia w Hiszpanii weszła w życie wzbudzająca wątpliwości obywateli ustawa o dobrostanie zwierząt, która reguluje opiekę nad zwierzętami domowymi - psami, kotami i innymi. Ustawa przewiduje surowe kary finansowe w przypadku naruszenia nowych przepisów - od 500 do 200 tys. euro.

Ustawa o dobrostanie zwierząt, na razie tylko w Hiszpanii. Kary nawet do 200 tys. euro
Ustawa o dobrostanie zwierząt, na razie tylko w Hiszpanii. Kary nawet do 200 tys. euro
fot. Viesinsh / / Shutterstock

W myśl nowych regulacji obowiązkiem właścicieli staje się zapewnienie zwierzętom dobrostanu "zgodnie z charakterystyką każdego gatunku".

Na pojawiające się liczne wątpliwości obywateli odpowiedziała na Instagramie rzeczniczka policji krajowej Elisa Rebolo.

Pod kara grzywny do 10 tys. euro nie wolno pozostawiać psów przywiązanych przed sklepem podczas dokonywania nawet drobnych zakupów - ostrzegła.

Zagrożone karą jest też pozostawianie psa samego w samochodzie "nawet na chwilę i w temperaturze niestanowiącej dla niego zagrożenia".

Całkowicie zabronione jest stosowanie obroży elektrycznych, kolców lub innych narzędzi mogących spowodować obrażenie zwierzęcia.

Nie wolno pozostawiać psów samych w domu dłużej niż 24 godziny, a innych zwierząt dłużej niż trzy dni nawet wtedy, gdy mają wystarczającą ilość jedzenia i wody do picia. Do poważnego wykroczenia należy stałe trzymanie zwierząt domowych na podwórkach, balkonach, tarasach, w piwnicach i magazynach.

W przypadku zaginięcia zwierzęcia, należy powiadomić odpowiednie władze lokalne w ciągu 48 godzin - wyjaśniła rzeczniczka.

Nowe przepisy mają na celu ochronę zwierząt domowych i gatunków dzikich, znajdujących się pod opieką ludzi oraz zagwarantowanie, aby nie były uśmiercane, maltretowane ani porzucane. W zreformowanym kodeksie cywilnym zwierzęta zostały uznane za "istoty obdarzone wrażliwością".

Ze względu na brak szczegółowych przepisów czasowo został zawieszony obowiązek ukończenia przez właścicieli psów szkolenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia wszystkich ras psów - podano w komunikacie dyrekcji generalnej ds. ochrony zwierząt ministerstwa spraw socjalnych i Agendy 2030. Obecnie prawo nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia o wartości nie niższej niż 120 tys. euro jedynie dla właścicieli ras niebezpiecznych.

W Hiszpanii jest więcej psów i kotów niż dzieci poniżej 15 lat. Zgodnie z tegorocznymi danymi krajowego stowarzyszenia producentów karmy dla zwierząt domowych, w hiszpańskich domach jest 15 mln psów i kotów. Dzieci poniżej 15. roku życia jest 6,6 mln.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
gogaco8651
Bardzo fajne przepisy, w Polsce też by się przydały.
Na pewno przyczynią się do ograniczenia kundlów w miastach i gówna na trawnikach.
karbinadel
Rozumiem zakaz obroży elektrycznych czy kolców, ale z tym przywiązywaniem pod sklepem to już przesada.
socjalistyczneg
W Polsce też tak będzie.
My pies lub kot, i mamy rodzinę.

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nodd
Masz chyba na myśli tych pontoniarzy z filmów Bollywood, których PIS wpuścił.
mohel
typowa polska rodzina … on, ona pies i dwa ajfony
wizytator
Plus basen i trampolina na backyardzie.
langdon25
Pisowe !
Bierzcie przykład z Hiszpanii !!!

trolley
Spiskowa teoria dziejow. Czy politycy próbują wywołać powtórkę z wojny domowej w Hiszpanii? Jest to bardzo prawdopodobne. Katalonia bez wojny domowej nie wybije się na niepodległość i odrębne panstwo hehe.

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki