REKLAMA

Urugwaj legalizuje marihuanę. Można sadzić, handlować i palić

2013-12-10 09:54
publikacja
2013-12-10 09:54

Urugwaj stanie się dziś pierwszym krajem świata, który zezwoli na uprawę, handel i palenie marihuany. Ustawa nad którą głosował będzie senat, nakłada państwową kontrolę na obrót zalegalizowanym narkotykiem.


Źródło: Thinkstock

Ustawą legalizującą marihuanę zająć ma się dziś urugwajski senat. Pół roku temu prawo przyjęła niższa izba parlamentu w Montevideo. Do tej pory w Urugwaju legalna była konsumpcja marihuany, a produkcja i sprzedaż już nie. Przed kluczowym głosowaniem przewidziana jest debata, która może potrwać wiele godzin.

Nowe prawo da władzom państwowym 4 miesiące na ustalenie standardów jakości, ceny oraz wprowadzenie systemu monitorującego spożycie. Regulacją nowego rynku zajmie się Instytut Regulacji i Kontroli Marihuany.

W myśl nowego prawa każdy dorosły będzie mógł kupować miesięcznie 40 gramów marihuany, którą sprzedawać będą regulowane przez państwo apteki. Dodatkowym warunkiem będzie konieczność rejestracji w systemie, który będzie monitorował comiesięczne zakupy.

Urugwajczycy będą mogli uprawiać w swoich domach do sześciu roślin marihuany rocznie (nie więcej niż 480 gramów). Mogą także zrzeszać się w „kluby palaczy” (15-45 osób), które będą mogły uprawiać do 99 roślin rocznie. Podobnie jak inne używki, marihuana będzie opodatkowana.

Ostateczna cena narkotyku w aptekach nie jest znana. Jak kilka tygodniu temu donosił dziennik „El Pais”, przewodniczący Narodowej Rady Narkotykowej Julio Calzada w kwietniu proponował cenę 2,5 dolara za gram, natomiast w październiku już tylko 1 dolara za gram.

Zmiana prawa ma uderzyć w świat przestępczy, który do tej pory zajmował się produkcją i dystrybucją marihuany. Entuzjastą liberalizacji jest urzędujący prezydent Jose Mujica, którego zaplecze polityczne (Szeroki Front) ma większość w urugwajskim senacie.

- Nasze działania mają na celu kontrolowanie uzależnień. Chcemy zaatakować je od strony rynku, tak aby dealerzy i przemytnicy nie dostarczali marihuany ponieważ państwo będzie sprzedawało ją taniej i bezpieczniej. Zamiast walczyć z tym zjawiskiem przy pomocy policji, użyjemy do tego rynku – tłumaczył Mujica, którego słowa cytuje agencja AP.

Co ciekawe, według ostatnich sondaży, legalizacji sprzeciwia się 60% Urugwajczyków, choć odsetek ten z miesiąca na miesiąc maleje. Urugwajskie władze szacują, że w 3,3-milionowym kraju mieszka 150-200 tys. konsumentów marihuany.

Pionierzy z Urugwaju

Urugwaj jest pierwszym krajem, który na poziomie ogólnokrajowym zalegalizował produkcję, handel i konsumpcję marihuany. Kilka miesięcy temu podobne regulacje na poziomie stanowym przyjęły Waszyngton i Kolorado, gdzie również rynek marihuany jest silnie kontrolowany przez władze.

W kilkunastu krajach relatywnie największa swoboda panuje w zakresie posiadania niewielkich ilości marihuany na użytek własny. Jednym z pierwszych krajów, który odstąpił od wymierzania kar za posiadanie narkotyków była Portugalia (2001). Sprzedaż i produkcja wciąż są jednak zakazane w większości państw.

W Polsce za posiadanie marihuany grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Za jej ”udzielenie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej” grozi do 10 lat. Jeżeli prokurator uzna, że dana osoba posiada „niewielką ilość” narkotyku, może umorzyć prowadzone wobec niej postępowanie.

/mz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~Andrzej
Anglicy też na www.almoc.co.uk chwalą
~Asia
A my dalej jesteśmy w ciemnej d... przez zacofanych, zachlanych polityków. Dajcie nam wolność!!!
~endi
Dnia 2013-12-12 o godz. 01:48 ~Asia napisał(a):
> A my dalej jesteśmy w ciemnej d... przez zacofanych,
> zachlanych polityków. Dajcie nam wolność!!!

Nasze prawo jest zacofane bo rządzi nami kler , w taki czy inny sposób wywiera on wpływ na polityków więc całokształt prawa pisany jest z myślą o zaspokojeniu
Dnia 2013-12-12 o godz. 01:48 ~Asia napisał(a):
> A my dalej jesteśmy w ciemnej d... przez zacofanych,
> zachlanych polityków. Dajcie nam wolność!!!

Nasze prawo jest zacofane bo rządzi nami kler , w taki czy inny sposób wywiera on wpływ na polityków więc całokształt prawa pisany jest z myślą o zaspokojeniu wartości sukienkowych . Nie ma w polsce wolności osobistej , swobód obyczajowych , jest taki przymus określonego zachowania ludzi
~kkrzynio
a po ile bilet w jedną stronę?
~Old_X
Jestem za. Bo:
1. Utrzymywanie całego aparatu do ścigania i karania kosztuje nas bardzo dużo.
2. Podatki wpływały by do kasy państwa a nie różnych mafii które,
za te pieniądze kupują także polityków.

Wiem, wiem państwo (zwłaszcza nasze) źle gospodaruje - ale to temat na inne
Jestem za. Bo:
1. Utrzymywanie całego aparatu do ścigania i karania kosztuje nas bardzo dużo.
2. Podatki wpływały by do kasy państwa a nie różnych mafii które,
za te pieniądze kupują także polityków.

Wiem, wiem państwo (zwłaszcza nasze) źle gospodaruje - ale to temat na inne opowiadanie.
~dex
z tych podatkow a moze nawet wiecej likwidowane bylyby szkody te co narobili najarane oszolomy. ciekawe czy taki po jaraniu moglby prowadzic auto. to tak jakby nachlanemu pozwolic jezdzic bez konsekwencji dla niego. az strach pomyslec
~MarysiaKonopnicka
Zdrowe podejscie,tak samo powinien rozwiazac sprawe nasz nie dojebany rzad.jeszcze by na tym zarobili a my moglibysmy sadzic palic zalegalizowac.wszysycy byliby szczesliwi i mieli towar z pierwszej reki,czysta nature a nie gowno podlewane i nasaczane syfem,zeby bylo ciezsze.zamiast storczykow dla dekoracji mieszkania nastalaby "moda" Zdrowe podejscie,tak samo powinien rozwiazac sprawe nasz nie dojebany rzad.jeszcze by na tym zarobili a my moglibysmy sadzic palic zalegalizowac.wszysycy byliby szczesliwi i mieli towar z pierwszej reki,czysta nature a nie gowno podlewane i nasaczane syfem,zeby bylo ciezsze.zamiast storczykow dla dekoracji mieszkania nastalaby "moda" na krzaki wypelniajace po brzegi mieszkania.jestesmy wolnymi ludzmi!podobno zyjemy w ustroju zwanym demokracja,podobno.to my mamy decydujacy glos w sprawie jakiejkolwiek dotyczacej naszego kraju,a nie palanci,ktorzy pierdza w stolek,ze az zmienia kolor na zielony.to my powinnismy ustalac prawo.jestesmy wiekszoscia.mamy przewage.V wzywa do rewolucji
~DanielDanielewicz
Rewolucja Marysienki Konopnickiej POwinna sie nazywac rewolucja sterczykow, bo storczykow juz byla.
~Palacz
A nasi kiedy pójdą po rozum do głowy i zalegalizują ?
~endi
U nas w państwie policyjno - mafijnym takie rzeczy są nie do pomyślenia , niedługo zaczną nas zamykać za samo oddychanie ...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki