REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Uproszczone wydziedziczenie i inne. Nowy projekt prawa spadkowego

2022-12-20 17:48
publikacja
2022-12-20 17:48

Lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy - to jedne z głównych celów projektu zmian w Kodeksie cywilnym przyjętego we wtorek przez rząd.

Uproszczone wydziedziczenie i inne. Nowy projekt prawa spadkowego
Uproszczone wydziedziczenie i inne. Nowy projekt prawa spadkowego
fot. GoldOleander / / Shutterstock

Ponadto - jak poinformowano na stronie KPRM - planowana nowelizacja umożliwiałaby uznawanie za niegodne dziedziczenia osób, które "uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową". Dotyczyć to także mogłoby uporczywego uchylania się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą.

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w tych sprawach przygotował resort sprawiedliwości. "Nowe przepisy skracają postępowania spadkowe i zwiększają bezpieczeństwo prawne spadkobierców" - podkreśliło we wtorek MS.

Nowelizacja miałaby objąć tzw. trzecią grupę spadkową - dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. "Krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych" - wskazało MS.

Na mocy planowanych zmian w związku z tym wyłączeni od dziedziczenia zostaliby dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. "Dostosuje to prawo spadkowe do istniejących wzorców relacji rodzinnych w tej grupie spadkobierców. Skróci to także czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy" - wskazano w komunikacie KPRM.

"Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe" - przekonuje zaś resort sprawiedliwości.

Przepisy przewidują, że spadkobiorca na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Na mocy planowanych zmian termin ten byłby zawieszony w sytuacji, w której złożenie takiego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego. "Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności. Wymagane oświadczenie mogą złożyć w ich imieniu opiekunowie" - przekonuje MS.

Planowane przepisy generalnie miałyby wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczęłyby obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tomcio-paluch
Jeszcze niedawno prawo spadkowe leżało u prawników na półkach nie otwierane. Rodzice nie mieli żadnych dóbr, kilkorga dzieci w okresie starości rodziców opiekowali się nimi. Dziś się tłuką między sobą w rodzinach latami, bo wujek czy inny kuzyn dziadka zostawił małe mieszkanie i starego fiata.
taki-ktos-jak-ja
Rodzice sami dzielą dzieci na lepsze i gorsze i tak to się później kończy. Jednemu dom po rodzicach a drugiemu na wkład własny w mieście na klitkę. I uważają że są sprawiedliwi. Tymczasem ten co zostaje w rodzinnej miejscowości ma pomoc przy dzieciach, darmowy magazyn na graty, darmowy warsztat do samochodu i darmowe obiady w niedzielę.Rodzice sami dzielą dzieci na lepsze i gorsze i tak to się później kończy. Jednemu dom po rodzicach a drugiemu na wkład własny w mieście na klitkę. I uważają że są sprawiedliwi. Tymczasem ten co zostaje w rodzinnej miejscowości ma pomoc przy dzieciach, darmowy magazyn na graty, darmowy warsztat do samochodu i darmowe obiady w niedzielę. Ten co musiał wyjechać za pracą w dobie 20% bezrobocia ma wszystkie usługi płatne, kredyt na 30 lat i życie w klitce.
zoomek odpowiada taki-ktos-jak-ja
Ale często chciał wyjechać a niekoniecznie dostał kopa w zad. Więc skoro rodzice nie mieli oszczędności to co? Mieli sprzedać ten dom w którym mieszkają?
gosckamil
Kolejny rzut niepotrzebnego prawa — dziedziczenie powinien określać testament. A w przypadku jego braku po prostu procentowo wśród najbliższych krewnych (i tu zdefiniować, że chodzi o wstępnych, zstępnych i rodzeństwo).

Jak ktoś był niezapobiegliwy i nie napisał testamentu za życia to niech nie mąci po śmierci.
friedens
Skończy się na tym, że wszystko ma dziedziczyć sekta Kartofla i czarownicy w kieckach.
zoomek
Chodzi Ci o żydowskie chałaty? Oni chcą mienia bezspadkowego.
baibina
No to dobrze że bedzie uproszczone bo trzeba będzie wydziedziczyć miliony Polaków z mieszkań których bardziej od nich potrzebują miliony ukrainców! Najpierw jak to zwykle komunisci zaczną od rugowania z nieruchomosci wyksztalciuchów co to mają po 2-3 a skoncza jak zwykle na rezaniu tych co maja wieksze niż 60m2 do No to dobrze że bedzie uproszczone bo trzeba będzie wydziedziczyć miliony Polaków z mieszkań których bardziej od nich potrzebują miliony ukrainców! Najpierw jak to zwykle komunisci zaczną od rugowania z nieruchomosci wyksztalciuchów co to mają po 2-3 a skoncza jak zwykle na rezaniu tych co maja wieksze niż 60m2 do zamieszkania!
taki-ktos-jak-ja
Polecam ekspedyt.org/2022/12/17/dekarbonizacja-nieruchomosci-czyli-w-oczekiwaniu-na-eksmisje/

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki