REKLAMA
SPRAWDŹ

Ukraina: Rosja wykorzystuje do ataków cybernetycznych nowy wirus

2017-02-15 20:15
publikacja
2017-02-15 20:15

Wspierani przez Rosję hakerzy korzystają z nowego wirusa komputerowego do prowadzenia ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną - poinformował w środę przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Tkaczuk.

fot. Reporters / STG / / FORUM

Nowe wirusy kryjące się pod nazwą "telebot" nie przypominają zwykłego złośliwego oprogramowania, które służy m.in. do wykradania danych osobowych; zostały zaprojektowane do działań przeciw konkretnym instytucjom - mówił Tkaczuk podczas konferencji prasowej.

Tłumaczył, że ataki zorganizowały rosyjskie siły bezpieczeństwa, współpracując z prywatnymi firmami informatycznymi i hakerami. Wiele wskazuje, że stoją za nimi te same osoby, które wcześniej stworzyły złośliwe oprogramowanie "BlackEnergy" - dodał przedstawiciel ukraińskich sił bezpieczeństwa.

Kijów wielokrotnie oskarżał Rosję o prowadzenie wojny cybernetycznej na Ukrainie. Zarzuty te Moskwa odpiera.

"Otrzymaliśmy informacje, że w ataki zaangażowani są nie tylko członkowie rosyjskich służb specjalnych, ale także prywatne firmy z branży IT oraz przestępcze grupy hakerów działające z terytorium Federacji Rosyjskiej" - mówił Tkaczuk. Nie ujawnił, kiedy doszło do tych wydarzeń.

Jak tłumaczył przedstawiciel SBU, kod wirusa został zaprojektowany tak, aby atakować procesy przemysłowe infekując poszczególne części infrastruktury krytycznej. Dla przykładu podał, że w oprogramowaniu znalazły się moduły, które niszczyły konkretne urządzenia sieci energetycznych.

Ukraina alarmuje, że staje w obliczu rosnącej presji cybernetycznej ze strony Rosji. Tylko w listopadzie i grudniu ub. roku odnotowano 6,5 tys. przypadków ataków hakerskich. Władze tego kraju oskarżają cyberprzestępców o sparaliżowanie w grudniu części sieci energetycznej Kijowa, a także o ataki na komputery resortów obrony, finansów a także skarbu państwa.

"Rosyjscy hakerzy i infoboty stali się ważnym narzędziem agresji przeciwko naszemu państwu. (...) Potwierdzili to nasi koledzy z NATO i UE, którzy odnotowali ostatnio rosnącą liczbę ataków na infrastrukturę krytyczną państw Sojuszu i Wspólnoty, prowadzonych przez Rosję lub z terytorium Federacji Rosyjskiej" - dodał Tkaczuk.

Rosja jest podejrzewana o ataki hakerskie m.in. na francuską telewizję TV5Monde, niemiecki parlament i w Bułgarii. Moskwa jest też posądzana o działania podczas ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Rosja odpiera te zarzuty.

O prowadzeniu przez Rosję ciągłej kampanii ataków cybernetycznych wymierzonych w infrastrukturę krytyczną Zachodu ostrzegł na początku lutego minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon. Jego zdaniem te działania mają podważyć podstawy demokracji i osłabić NATO.

W środę rząd Ukrainy wprowadził stan wyjątkowy w sektorze energetycznym. Przyczyną jest poważny deficyt węgla odmiany antracyt, który używany jest w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych. Minister energetyki i przemysłu węglowego Ihor Nasałyk poinformował, że Ukraińcy mogą liczyć się z przerwami w dostawach prądu. (PAP)

lm/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~plutarch
Brawo Ukraińcy! Myślę, że te skuteczna cyber-obrona Ukrainy jest przy dyskretnym wsparciu Amerykanów :-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~plutarch
Wkleję ściągę o rosyjskiej agendzie dezinformacyjnej - znaleziona gdzieś w sieci:
Instrukcja FSB dla brygad internetowych:
Punkt 1. Ukraina = banderowcy.
Punkt 2. Rosja. Budować pozytywny obraz Rosji. Putina przedstawiać jako prawdziwego męża stanu, który prowadzi Rosję i trzyma porządek.
Punkt 3. Antyamerykanizm.
Wkleję ściągę o rosyjskiej agendzie dezinformacyjnej - znaleziona gdzieś w sieci:
Instrukcja FSB dla brygad internetowych:
Punkt 1. Ukraina = banderowcy.
Punkt 2. Rosja. Budować pozytywny obraz Rosji. Putina przedstawiać jako prawdziwego męża stanu, który prowadzi Rosję i trzyma porządek.
Punkt 3. Antyamerykanizm. Mocno krytykować Stany Zjednoczone. Przedstawiać ich jako agresora, państwo niesprawiedliwe, stanowiące zagrożenie dla reszty świata.
Punkt 4. Antysemityzm. Atakować żydów. Żydów i Izrael przedstawiać jako największego wroga Polski.
Punkt 5. Antyunijność. Bruksela jest następna w kolejności po USA i Izraelu największym wrogiem. Źródło wszelkiego zła i zepsucia. Najlepiej jakby Polska była poza Unią.
Punkt 6. Wybielać historię i rosyjskie zbrodnie! Pokazywać zabory w dobrym świetle, minimalizować ilość ofiar rosyjskiej przemocy na terenie Polski, gloryfikować PRL.
Punkt 7. Zniechęcać Polaków do wszelkich sojuszy. Czy to z USA, z Niemcami, Litwą czy Ukrainą. Każdy, kto myśli o sojuszu jest agentem - "najlepiej jak Polska będzie sama"
Punkt 8. Oprócz tego działać też na określonych odcinkach, wynikających z zapotrzebowania w danej chwili. (gaz łupkowy, zbrojenia = marnotrawstwo pieniędzy, lepiej na szpitale i domy dziecka ,ekologia, Anty GMO, odnawialne źródła energii to ślepa uliczka, itd).
Punkt 9. Dyskredytować wszystkie rządy Polski. Krytykować polskich polityków przy każdej okazji. Przekonywać, że Polska jest krajem biednym (szczaw i mirabelki) i bezbronnym.
Punkt 10. Nawoływać do protestów antyrządowych.
Punkt 11. Skłócać Polaków ze sobą,
Punkt 12. Każdego kto się nie zgadza z ruską wersją wydarzeń i ma inne zdanie niż rosyjskie władze - nazywać banderowcem.
Punkt 13. Zmieniać dyskutowany temat z niewygodnego na jakikolwiek bezpieczny.
~dzonny
Aktywnosc propagandy banderowskiej rosnie
dzisiaj po raz 1. od I 2014 spotykaja sie szefowie sztabów generalnych USA i Ros.Fed. w Azerbejdzanie J.Danford i W. Gerasimow. Pokój to koniec Waltzmanna & Co
~plutarch
coraz cieńsze popiardywanie z Olgina, jak to cieszy moje uszy...
~przemol
Noooo - jesli Kijów mówi, to byc moze to przez pomylke prawda :)

ale na pewno nowe brednie
~plutarch
Mocno zabolało ruskie dowództwo, skoro trolle tak ujadają. Brawo Ukraina!

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki