REKLAMA

BADANIEUchodźcy z Ukrainy. Polacy zmieniają swoje nastawienie przez "roszczeniową postawę" emigrantów

2023-06-18 16:02
publikacja
2023-06-18 16:02

68 proc. badanych Polaków opowiada się za przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. 55 proc. badanych jest przeciw dodatkowej pomocy – wynika z badania "Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie państwo".

Uchodźcy z Ukrainy. Polacy zmieniają swoje nastawienie przez "roszczeniową postawę" emigrantów
Uchodźcy z Ukrainy. Polacy zmieniają swoje nastawienie przez "roszczeniową postawę" emigrantów
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

LAB badawczy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Nauk Społecznych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie pod kierunkiem dra Roberta Staniszewskiego od 23 maja do 6 czerwca 2023 r. przeprowadził badanie "Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego".

Było to trzecie badanie dotyczące uchodźców z Ukrainy i szóste dotyczące migrantów. Projekt rozpoczęto w styczniu 2022 r.

Z ostatniego badania wynika, że w czerwcu 2023 r. po raz pierwszy od rozpoczęcia projektu zanotowano bardzo znaczący spadek wartości wskaźnika społecznej percepcji migrantów (Social Perception of Migrants Index – SPMI) w odniesieniu do uchodźców z Ukrainy.

"Nadal większość Polaków ma pozytywną percepcję uchodźców z tego państwa (67 proc.), ale aż o 13 pkt. proc. zmalał odsetek badanych, którzy postrzegają ich w wymiarze pozytywnym. Jednocześnie z 8 proc. do 13 proc. wzrosła grupa respondentów, którzy postrzegają Ukraińców w wymiarze negatywnym" – wynika z badania.

W porównaniu ze styczniem 2023 r. o 6 pkt. proc. do 31 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy odpowiedzieli, że zmieniło się ich nastawienie do uchodźców z Ukrainy.

"Zdecydowana większość dostrzegających zmianę uważa, że ich nastawienie do uchodźców z tego państwa pogorszyło się z 68 proc. do 85 proc.

Głównym czynnikiem wskazywanym przez Polaków jest "postawa roszczeniowa" Ukraińców (39 proc.). 85 proc. badanych nadal uważa, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie wojny z Rosją. Zmalał jednak odsetek tych, którzy mieli zdecydowane preferencje w tej kwestii z 62 proc. w styczniu 2023 r. do 40 proc. w czerwcu 2023 r.

W stosunku do stycznia 2023 r. zmieniły się preferencje respondentów w kwestii dodatkowego wsparcia dla Ukrainy przez polskie państwo poza dotychczas podejmowanymi działaniami. "Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy większość Polaków (55 proc.) jest przeciwna dodatkowej pomocy" – wynika z badania.

68 proc. badanych Polaków opowiada się za przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju.

"W stosunku do stycznia 2023 r. o 16 pkt. proc. zmalał jednak odsetek osób, które uważają, że powinniśmy przyjmować uchodźców z Ukrainy i pozwolić się osiedlić" – wynika z badania. Z kolei "przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy do Polski jest 5 proc. badanych i odsetek ten nie ulega znaczącej zmianie od początku badania".

Według sondażu od maja 2022 r. zanotowano systematyczny spadek akceptacji ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.

"Zasadność wdrożenia tego aktu normatywnego wprawdzie nadal jest dostrzegana przez blisko połowę Polaków (48 proc.), ale w stosunku do stycznia 2023 r. grupa zwolenników ustawy zmniejszyła się o 8 pkt. proc." – czytamy w komunikacie.

Osoby objęte badaniem nadal akceptują pomoc dla uchodźców z Ukrainy w postaci przyjmowania dzieci uchodźców z Ukrainy do polskich szkół (86 proc), dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej (54 proc.) i dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych (40 proc).

Do grupy rozwiązań przyjętych w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które nie uzyskały akceptacji społecznej należą: świadczenia rodzinne oraz wychowawcze np. 500+ (IV-V 2022: 42 proc. nie; I 2023: 47 proc. nie; VI 2023: 60 proc. nie) oraz pomoc społeczna, np. zasiłki (IV-V 2022: 37 proc. nie; I 2023: 42 proc. nie;VI 2023: 52 proc. nie).

Badanie pokazało spadek akceptacji finansowania przez polskie państwo kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy. "W czerwcu 2023 r. przeciwników tego rozwiązania było o 29 pkt. proc. więcej niż w maju 2022 r." – wynika z sondażu.

Badanie "Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego" przeprowadzono od 23 maja do 6 czerwca 2023 r. Próba ogólnopolska liczyła 584 osoby w wieku 16-65 lat. Badanie zrealizowano w ramach procedury mixed-mode (w tym: 27,4 proc. wywiadów zrealizowano metodą CAWI; 56,3 proc. metodą CATI oraz 16,3 proc. metodą CAPI). Błąd maksymalny – 4 proc. Poziom ufności – 95 proc.

Autor: Magdalena Gronek

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (35)

dodaj komentarz
moimskromnymzdaniem
Po prostu coraz więcej Polaków ma bezpośrednio do czynienia z ukraińcami i widzi ich zachowanie i stosunek do Polaków. Dysonans poznawczy pomiędzy tym co kreują media i rzeczywistością działa na Polaków jak płachta na byka. Polacy widzą, że ukraińcy na nich plują, a media twierdzą, że to deszcz pada.
incitatus
A kto Was będzie podcierał na starość?
chlopekroztropek
Co to takiego "bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej"? To musi być jakiś przywilej dla przybyszów z zza gragnicy, bo ja na swoim pasku widzę 9%-owy podatek nazwany dla zmyłki "składką".
Zamiast pińcetplusa powinny być ulgi podatkowe (zlikwidowałoby w znacznym stopniu szarą strefę), a nie dawać każdemu nierobowi
Co to takiego "bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej"? To musi być jakiś przywilej dla przybyszów z zza gragnicy, bo ja na swoim pasku widzę 9%-owy podatek nazwany dla zmyłki "składką".
Zamiast pińcetplusa powinny być ulgi podatkowe (zlikwidowałoby w znacznym stopniu szarą strefę), a nie dawać każdemu nierobowi gotówę do ręki jak leci.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trooper
Też kiedyś tak myślałem, ale nie widzę za dużo tych ładnych na ulicach. Większość mało atrakcyjna. Pojedź do Czech, pojedź na Słowację, tam jest masa pięknych kobiet.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
faramir_z_gondoru
Obyś się nie zdziwił, skoro polskie ministerstwo oświaty pracuje wraz z jego ukraińskim odpowiednikiem nad wspólnym podręcznikiem do historii. Niebawem możesz się dowiedzieć, że Bandera i Szuchewycz to nasi bohaterowie narodowi, o czym nie wiedzieliśmy przez ostatnie dziesięciolecia.
efg odpowiada faramir_z_gondoru
Albo Stalin i Lenin syfilityk
mtorrent
Co by nie mówić Ukraińcy w Polsce w 60% pracują. W tych 60% 80% pracuje na czarno. Do tego dochodzi coraz bardziej NIEPRZYJAZNE stanowisko Kijowa do Polski. Ja bym się nad Ukraińcami nie rozczulał. Większość z nich nie lubi Polaków ale chętnie wykorzystują nas. Ceny ich usług są wygórowane a dochodzenie roszczeń żadne.
I tak
Co by nie mówić Ukraińcy w Polsce w 60% pracują. W tych 60% 80% pracuje na czarno. Do tego dochodzi coraz bardziej NIEPRZYJAZNE stanowisko Kijowa do Polski. Ja bym się nad Ukraińcami nie rozczulał. Większość z nich nie lubi Polaków ale chętnie wykorzystują nas. Ceny ich usług są wygórowane a dochodzenie roszczeń żadne.
I tak jak zdjęcia Donka z Putinem oraz jego głupawe gadki teraz pokazuje TVP, tak identycznie będzie z Dudą i jego pocałunkami z Zelenskim. Tak naprawdę nieszczęściem dla Polski byłaby wygrana Ukrainy w wojnie z Rosją, takim samym jak wygrana Rosji z Ukrainą. Najlepiej niech się tłuką przez następne 20 lat.
mtorrent
Na wszystkich budowach jakie znam 100% ukraińców pracuje na czarno. Słowo faktura nie istnieje, bo po co skoro mają za free ZUS.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki