USA: resort energetyki wzywa do propagowania energii nuklearnej i węglowej

Resort energetyki USA we wstępnym raporcie wzywa do propagowania energii nuklearnej i węglowej oraz wskazuje, że znaczne zwiększenie generowania energii ze źródeł odnawialnych pozostaje niemożliwe bez narażania stabilności sieci.

Wnioski, które różnią się od tych zawartych w pierwszej wersji raportu, spotkały się z krytyką osób popierających tzw. zieloną energię i z pochwałami ze strony przemysłu węglowego.

Minister energetyki Rick Perry zamówił przygotowanie raportu w kwietniu. Celem było dokonanie w ciągu 60 dni oceny niezawodność sieci oraz ustalenie, czy obciążenia związane z regulacjami prawnymi nałożonymi przez poprzednie administracje (w tym administrację Baracka Obamy) wpłynęły negatywnie na stan sieci elektrycznej.

Pogarszający się stan sieci miał być spowodowany między innymi wprowadzeniem obowiązkowych, wcześniejszych zamknięć elektrowni, które produkują prąd bez przerwy - węglowych lub atomowych.

Obama wprowadził szereg regulacji mających zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, motywując to potrzebą przeciwdziałania zmianom klimatu. Nowe przepisy przyśpieszyły zamknięcie wielu elektrowni węglowych oraz wykorzystywanie na większą skalę odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce bądź wiatr, co jednak jest zależne od warunków pogodowych.

Raport wskazuje także, że głównym konkurentem węgla i elektrowni atomowych jest tani gaz ziemny, a trend ten może potencjalnie narazić kraj na przerwy w dostawach energii. Resort energetyki zarekomendował wprowadzenie preferencji finansowych dla elektrowni, które pracują w trybie ciągłym, oraz ułatwienie zdobywania pozwoleń na budowę nowych elektrowni.

W zeszłym tygodniu nowo mianowany przewodniczący Federalnej Komisji ds. Regulacji Energii Neil Chatterjee powiedział, że elektrownie węglowe muszą być odpowiednio wynagradzane za swój wkład w sieć elektryczną.

Raport nie został jeszcze przez resort zatwierdzony.

Joanna Korycińska (PAP)

jek/ az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 sel

No właśnie odpowiednio wynagradzane a nie niszczone wielkimi karami i dopłatami a później się mówi że są nie rentowne w stosunku do wysoko dotowanych wiatraków?zresztą wydobycie węgla to ten sam problem.. Węgiel to też produkt życia organicznego na Ziemi i bez CO2 takie życie i jego rozwój jest niemożliwy..!!! a spalanie węgla można robić w nowoczesny sposób bez zanieczyszczania środowiska za wyjątkiem niezbędnego dla rozwoju tego życia CO2 .. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil