REKLAMA
PIT 2023

MEDIAUSA potajemnie wysłały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 160 km

2023-10-17 16:37, akt.2023-10-17 19:40
publikacja
2023-10-17 16:37
aktualizacja
2023-10-17 19:40

Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie niewielką liczbę pocisków balistycznych ATACMS o zasięgu 160 km - poinformował we wtorek "Wall Street Journal", powołując się na źródła wtajemniczone w sprawę. Ukraina wystrzeliła pierwsze z nich już we wtorek.

USA potajemnie wysłały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 160 km
USA potajemnie wysłały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 160 km
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

Doniesienia "WSJ" potwierdzają spekulacje i sugestie ze strony rosyjskich i ukraińskich kanałów na Telegramie, że Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków do uderzenia na bazy lotnicze pod Berdiańskiem i Ługańskiem, podczas którego zniszczono dziewięć śmigłowców.

Wcześniej zdawał się to sugerować również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w oświadczeniu podziękował partnerom Ukrainy za przekazaną "skuteczną broń - tak, jak uzgodniliśmy".

Ukraina od dawna zabiegała o ATACMS, lecz przez długi czas Biały Dom odmawiał dostaw rakiet. Prezydent Biden i jego doradca Jake Sullivan uzasadniali to w ubiegłym roku obawami o wywołanie III wojny światowej. Pentagon sugerował, że USA ma zbyt mało rakiet w zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach szczytu NATO w Wilnie, zaś według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.

Choć administracja USA nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień, to prezydent Joe Biden sugerował, że są one prawdziwe. "Rozmawiałem z Zełenskim i wszystko, o co prosił, załatwiliśmy" - powiedział, odnosząc się do pytania na ten temat.

Pentagon i Biały Dom jak dotąd nie odpowiedziały na pytania PAP i innych mediów w tej sprawie.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Z materiałów zamieszczonych na Telegramie wynika, że Ukraina otrzymała wariant z głowicą odłamkową o zasięgu 160 km.

Prezydent Zełenski: Nasze siły zbrojne użyły rakiet ATACMS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził we wtorek użycie przez Siły Zbrojne Ukrainy amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

„Dziś szczególne słowa wdzięczności należą się USA. Nasze uzgodnienia z prezydentem (Joe) Bidenem są realizowane. Są realizowane bardzo dokładnie. ATACMS się zaprezentowały” – powiedział Zełenski.

Doniesienia o użyciu ATACMS potwierdzają spekulacje i sugestie ze strony rosyjskich i ukraińskich kanałów na Telegramie, że Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków do uderzenia na bazy lotnicze pod Berdiańskiem i Ługańskiem, podczas którego zniszczono dziewięć śmigłowców.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ mal/ mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
secundus
Jakby w USA nie bawili się w wyprzątanie poradzieckiego sprzętu i nie zwlekali z dostawą i szkoleniem z użyciem zachodniego, to wojna wyglądała by korzystniej dla Ukrainy.

S.
mesten
W pewnym momenicie Putler sie przewróci, tak jak przewrócił się ZSRR w czasie wojny w Afganistanie.
od_redakcji
Najbardziej ryzykowny dzień w życiu Bidena (lot do Izraela). Czy "białe nosy" jutro poświęcą Bidena w celu rozpoczęcia pełno skalowej wojny światowej? Coś jak zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda 1914.
ajwajszalom
W Europie wojna, na Bliskim Wschodzie wojna, czekamy w napięciu na Daleki Wschód.
zoomek
Przypier...
https://warnews247-gr.translate.goog/mazikes-ekrixeis-se-rosikes-aeroporikes-vaseis-aifnidiastiki-oukraniki-epithesi-me-pyravlous-atacms-kai-pyromachika-diasporas-to-sovarotero-eos-tora-pligma-pou-dechtike-i-rosiki-aeroporia/?_x_tr_sl=el&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
zoomek
Chyba pora na ten lotniskowiec aby poszedł w zanurzenie.
devu
To nie nasza wojna. Nie ma co się ekscytować.
od_redakcji
PYTANIE redaktora: „Czy wojny w Izraelu i na Ukrainie to więcej, niż Stany Zjednoczone mogą udźwignąć jednocześnie?”
POTUS (Biden): „Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki, na litość boską! Najpotężniejszy naród w historii świata!”
od_redakcji
USA. Od paru dni Dranie w myśliwcach latają nad naszymi głowami eskadrami. Ćwiczą jak szaleni. Aby w przyszłości zabijać ludzi. A Stulejkowcy się cieszą, że USA jest silne. Frajerstwo.
Cholerne przykre doznanie jak widzisz takie &ówno z ogromnym hałasem i podjętymi rakietami, leci nad twoją głową a ty nic nie możesz zrobić..
samsza
USA się dalej rozbraja, pamiętajmy, że w Afganistanie zostawili sprzętu więcej niż mają państwa nato w Europie. Przejadają ropę z rezerw strategicznych. Ok, za to więcej polityki miłości.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki