USA: najmniej nowych bezrobotnych od 49 lat

Cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od 49 lat. Wcale nie znaczy to jednak, że na amerykańskim rynku pracy trwa boom.

203 tysiące. Tyle podań o "kuroniówkę" wypełnili Amerykanie w ostatnim tygodniu sierpnia - poinformował Departament Pracy (to dane wyrównane sezonowo). Tak niskiego odczytu nie pamiętają najstarsi statystycy. Po raz ostatni taka sytuacja wystąpiła bowiem w grudniu 1969 roku.

(BLS.)

Ponieważ tygodniowe statystyki nowo rejestrowanych bezrobotnych są dość zmienne, ekonomiści lubią spojrzeć na 4-tygodniową średnią. A ta obniżyła się do 209,5 tys. i także znalazła się na najniższym poziomie od grudnia 1969. Warto tu jeszcze nanieść poprawkę na liczbę ludności. Pół wieku temu USA były zamieszkałe przez ok. 202 mln ludzi. Obecnie populację Stanów Zjednoczonych szacuje się na ok. 328 mln. A więc o ponad połowę więcej.

Bazując na cząstkowych danych ekonomiści spodziewają się solidnego piątkowego raportu BLS. Rynkowy konsensus zakłada, że w sierpniu w sektorach pozarolniczych przybyło 190 tys. miejsc pracy. Dane za lipiec mocno rozczarowały (tylko +157 tys. wobec oczekiwanych 190 tys.). Statystyki za sierpień poznamy tradycyjnie w pierwszy piątek miesiąca o 14:30 czasu polskiego.

Tymczasem w czwartek rozczarował raport ADP mierzący zmianę zatrudnienia tylko w sektorze prywatnym. Dane ADP pokazały wzrost liczby etatów o 163 tys. wobec prognoz rzędu 190 tys. i 217 tys. (po rewizji) odnotowanych w lipcu.

Warto jednak pamiętać, że statystyki bezrobotnych i zatrudnionych nie mówią wszystkiego o stanie rynku pracy. Ba, można wręcz powiedzieć, że maskują jego prawdziwy stan. Według ostatnich dostępnych danych BLS (tj. za lipiec) w Stanach Zjednoczonych najczęściej podawana stopa bezrobocia (tzw. agregat U-3) wyniosła zaledwie 3,9%. Ale to tylko pół prawdy. Bo gdyby doliczyć osoby zniechęcone do poszukiwania pracy, niemogące znaleźć zatrudnienia na pełny etat lub luźno związane z rynkiem pracy, to stopa bezrobocia w USA wynosiłaby 7,5% (tzw. agregat U-6).

(Bankier.pl)

Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się, jeśli przyjrzymy się liczbom bezwzględnym. Z badań aktywności zawodowej wynika, że na 257,8 mln Amerykanów w wieku produkcyjnym pracuje niespełna 156 mln. Bezrobotnych (czyli aktywnie poszukujących pracy i gotowych ją podjąć w krótkim czasie) jest tylko 6,28 mln. Ale aż 95,6 mln Amerykanów pozostaje biernych zawodowo - ani nie pracuje, ani nie szuka zatrudnienia.

(BLS.)

Zatem wskaźnik zatrudnienia wynosi tylko 60,5% - taki jest odsetek pracujących w populacji w wieku produkcyjnym. Dla porównania, przed recesją z 2008 roku wskaźnik ten wynosił ok. 63%, a podczas post recesyjnej smuty w latach 2010-13 wahał się między 58% a 59%. Zatem pod tym względem amerykański rynek pracy jest zaledwie w połowie drogi do odzyskania stanu z końca 2007 roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 samsza

Trump, w imię "słusznych przyczyn", ograniczył napływ towarów m. in. z Chin, Turcji, Iranu i wystarczyło, miejscowi zabrali się do roboty. Teraz modli się, aby RFN, zapowiedziany, strategiczny sojusz z Rosją zaczęło realizować, zagoniło europejskie kolonie do wojny handlowej, to roboty w USA będzie skolko ugodno.

! Odpowiedz
6 19 ajwaj

Bylo do przewidzenia :)

Jesli by nie bylo prez. Trumpa, musial by byc taki znaleziony-wymyslony.
Chora ideologia globalizacji juz prawie zniszczyla "zachód".
"Zachód" z lat prosperity juz nie wróci, Trumpisci walcza z "deep state-devil state" o zachowanie silnych USA dla swoich przyszlych pokolen.
PISy-PL jak zwykle obstawia przegrane karty neocon 80+, majac nadzieje, ze w razie draki pomoga im np. samoloty VIP, jak 1939 tamtym zerwac sie po 2 tygodniach przez Zaleszczyki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ajwaj

Na marginesie - skad wiatr wieje :)

""Donald Trump powiedział, że spotkanie z Władimirem Putinem było jednym z najlepszych spotkań w jego życiu.""
w piątek podczas wiecu w Billings w stanie Montana

! Odpowiedz
10 2 john-eire

Te liczby robią wrażenie. Ale Stany Zjednoczona jest bardziej splukany niż kiedykolwiek.

! Odpowiedz
4 3 open_mind

„Ale aż 95,6 mln Amerykanów pozostaje biernych zawodowo” Panie Krzysztofie bardzo dobrze że pan uwypuklił prawdziwy stan (aż 95,6 mln) nie „pracuje”na około 320 milionów amerykanów z berbeciami włącznie. W tym około 47 milionów to „kanapowcy” Inaczej zawodowi nygusy żyjący z zasiłków EBT. Poza tym w tych 95,6 miliona to przeważnie same gamonie którzy do pracy w nowoczesnych technologiach pasują jak wół do obrazu. Natomiast duża część pracujących to ćwierć etatowcy za ostatnie stawki gnające z pracy do pracy. Tak że podsumowując oficjalna statystyka KŁAMIE - no jest zafałszowana jak wszystkie oficjalne statystyki i to ostro !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 open_mind

Trump by chciał to wyhamować ale nygusy wyjdą na ulice i będą palić. Takie są fakty. Ja pisałem o tym już ze 3 – 4 lata temu że mamy 97 milionów bez pracy to Sebixy i Karyny kazały mi się leczyć i odłożyć używki. Taka to jest znajomość tematu. To samo będzie i z upadkiem ekonomicznym, jest nieuchronny dla całego świata. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 open_mind odpowiada open_mind

Jak można obrazowa obecnie określić USA i resztę świata? USA to obecnie ogromna łuska po pocisku a reszta świata wygląda jak po trafieniu nim.

! Odpowiedz
2 1 januszbizensu odpowiada open_mind

Wiecej takich mietków jak Ty wtedy napewno upadnie, bez wątpliwości.

! Odpowiedz
1 5 open_mind odpowiada januszbizensu

Bo musi upaść a przez takich Januszy jeszcze to nie nastąpiło i dlatego będzie bardziej bolesne jak by można się spodziewać. Ale skąd ty to masz wiedzieć Washington Post ani Onet o tym ci nie napisze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil