REKLAMA
Tour de spółki

USA głęboko rozczarowane wyrokiem TSUE ws. mechanizmu ochrony danych

2020-07-16 16:21
publikacja
2020-07-16 16:21
fot. Kevin McCartney / Pexels

USA wyrażają głębokie rozczarowanie wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który wydaje się unieważniać kluczowy mechanizm umożliwiający przesyłanie danych między USA a Europą - napisał w czwartek w komunikacie minister handlu Wilbur Ross.

Władze amerykańskie będą dokładnie badały wyrok, aby zrozumieć jego wszystkie praktyczne konsekwencje, a także kontynuowały współpracę z Komisją Europejską i Europejską Radą Ochrony Danych przy wyjaśnianiu tej sprawy - czytamy w oświadczeniu.

Przesyłanie danych ma istotne znaczenie nie tylko dla technologicznych gigantów, ale także dla wszystkich firm w każdej branży - podkreśla Ross. Minister handlu wyraża również nadzieję, że uda się ograniczyć potencjalne negatywne efekty tej decyzji dla wartych 7,1 bln dolarów transatlantyckich stosunków gospodarczych.

W komunikacie podano też, że władze USA aktywnie uczestniczyły w toczonym przed TSUE postępowaniu,r starając się przedstawić sądowi gwarancje prawne chroniące prywatność danych w tym kraju przed przekazaniem ich służbom bezpieczeństwa, które - zdaniem ministerstwa handlu - są zgodne, a w większości przypadków nawet przewyższają standardy przyjmowane przez państwa europejskie.

W czwartek TSUE orzekł nieważność tzw. Tarczy Prywatności - mechanizmu, który ma chronić dane przesyłane przez podmioty z UE certyfikowanym przedsiębiorcom z USA.

Wyrok jest efektem skargi złożonej przez aktywistę walczącego o prawo do zachowania prywatności w sieci i obaw, że wielkie koncerny technologiczne przesyłają do USA dane swoich europejskich klientów, które mogą tam być następnie przekazywane tamtejszym władzom. (PAP)

adj/ kar/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki