REKLAMA
ZAGŁOSUJ

USA, Kanada i Meksyk zorganizują mundial w 2026 r.

2018-06-13 13:16
publikacja
2018-06-13 13:16

USA, Kanada i Meksyk zorganizują piłkarskie mistrzostwa świata w 2026 r. To werdykt kongresu FIFA, który w przededniu rozpoczęcia mundialu obraduje w Moskwie.

fot. Chris Fitzgerald / / FORUM

Wspólna kandydatura trzech północnoamerykańskich państw była zdecydowanym faworytem – jedynym kontrkandydatem było Maroko. Amerykański mundial będzie pierwszym, na którym zagra 48 zespołów (przy 32 obecnie). 80 spotkań nie zostanie rozdzielonych równo – tylko po 10 przypadnie Kanadzie i Meksykowi, pozostałych 60 (w tym finał) rozegranych zostanie w USA.

Po raz ostatni mundial gościł w Ameryce Północnej w 1994 r., kiedy turniej po raz pierwszy zorganizowały USA. W 1970 r. i 1986 r. gospodarzem był Meksyk. Warto dodać, że północnoamerykański mundial w dużej mierze jest już „gotowy” – przedstawione działaczom FIFA we wniosku zgłoszeniowym 23 stadiony są już zbudowane, podobnie jak i potrzebna infrastruktura (drogi, hotele, lotniska itp.). Gospodarze mają zagwarantowany awans, więc FIFA już teraz może spodziewać się gigantycznych wpływów, które w tym roku przejdą jej koło nosa - reprezentacji USA zabraknie bowiem na rosyjskich boiskach.

Przypomnijmy, że kolejny mundial – w 2022 r. – zorganizować ma Katar, który w 2010 r. został wybrany, wygrywając w głosowaniu z USA. Przyznanie arabskiemu państwu prawa do organizacji odbyło się w atmosferze skandalu korupcyjnego. Ponadto, ze względu na temperatury, katarski mundial miałby być pierwszym w historii turniejem rozegranym późną jesienią (21 listopada – 18 grudnia), co wzbudza olbrzymie kontrowersje ze względu na kolidowanie tego terminu z rozgrywkami klubowymi. Dodając do tego liczne zastrzeżenia związane z łamaniem praw człowieka, już teraz głośno mówi się o możliwości odebrania Katarczykom kolejnego mundialu.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej rozpoczynającego się jutro mundialu w Rosji. Jeżeli nie widzisz poniższego formularza, przejdź do jego innej wersji.

MZ

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mundial

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki