REKLAMA

UOKiK przejmie kontrolę koncentracji Orlen-PGNiG od Komisji Europejskiej

2021-03-26 08:22, akt.2021-03-26 10:57
publikacja
2021-03-26 08:22
aktualizacja
2021-03-26 10:57
/ FORUM

Komisja Europejska przekazała UOKiK zbadanie koncentracji grup PKN Orlen i PGNiG - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Transakcja polega na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 14 lipca 2020 roku list intencyjny w sprawie rozpoczęcia tego procesu. 23 lipca PKN Orlen i PGNiG zawarły umowę o współpracy oraz o zachowaniu poufności zmierzającą do zgłoszenia zamiaru dokonania koncentracji oraz przeprowadzenia procesu due diligence PGNiG.

Jak przypomina UOKiK, Komisja Europejska oraz krajowe organy antymonopolowe uprawnione są do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. Warunkiem, który przesądza o tym czy wniosek rozpatruje KE, jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji.

"KE analizuje transakcje, kiedy łączny światowy obrót wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw wynosi więcej niż 5 mld euro oraz łączny obrót przypadający na Wspólnotę, każdego z co najmniej dwóch zainteresowanych przedsiębiorstw, wynosi więcej niż 250 mln EUR. Z kolei Prezes UOKiK co do zasady właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego" - napisano w komunikacie.

"Uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy, mogą złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski – jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, jeżeli ten wyrazi zgodę na ocenę skutków danej transakcji" - dodano.

Obajtek: To ważny krok w kierunku zgody na połączenie PKN Orlen i PGNiG

Decyzja Komisji Europejskiej to ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN Orlen i PGNiG - ocenił prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.  

"To nasz wielki sukces. Decyzja KE stanowi ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN ORLEN i PGNiG. To bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie znaczącym podmiotem na konkurencyjnym rynku europejskim" - ocenił Daniel Obajtek.

Jak dodał prezes zarządu Orlenu, "PKN ORLEN ma kompetencje, żeby w oparciu o połączone aktywa pełnić wiodącą rolę w tym projekcie, który jest szczególnie ważny dla polskiej gospodarki". W opinii Obajtka fuzja obu podmiotów jest istotna w kontekście transformacji energetycznej, która wymaga nowego podejścia grup energetycznych do zarządzania łańcuchem wartości, na przykład integracji aktywów opartych na gazie ziemnym oraz energetyki odnawialnej.

Zdaniem Obajtka "kluczowa będzie też silna pozycja finansowa do zapewnienia kapitału na inwestycje, w tym nowe bloki gazowe czy morską energetykę wiatrową. Dlatego realizujemy ważne inwestycje i procesy przejęć i bierzemy na siebie pozycję lidera w tym projekcie" - wyjaśnił prezes Orlenu. W jego opinii "fuzja PKN ORLEN z PGNiG i Lotosem to olbrzymia i jedyna szansa rozwojowa dla spółek, ich Akcjonariuszy, ale także pracowników oraz klientów".

W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł - poinformował PKN Orlen. (PAP)

mfr/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Połączenie PGNiG i Orlenu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki