UOKiK nałożył na PDM 2,07 mln zł kary w związku z obligacjami GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 2,07 mln zł kary na Polski Dom Maklerski za stosowanie niedozwolonej klauzuli w związku z udziałem w procesie oferowania obligacji spółki GetBack – poinformował UOKiK w komunikacie.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Jak podał Urząd, podczas oferowania obligacji GetBacku od klientów wymagano podpisania postanowienia, że nie posiadają oni żadnych informacji, „które byłyby sprzeczne z zapisami Propozycji Nabycia Obligacji”. W ocenie UOKiK, jest to klauzula niedozwolona.

„Takie postanowienie mogło utrudnić konsumentom dochodzenie roszczeń, a także zniechęcić ich do tego typu działań. Miało zabezpieczyć PDM i współpracujący z nim Idea Bank przed odpowiedzialnością za ewentualne wprowadzenie klientów w błąd prze zawarciem umowy nabycia obligacji” – napisano w komunikacie UOKiK.

Urząd podał, że uznanie postanowienia umownego za niedozwolone pozbawia go mocy prawnej. „Jeżeli więc pracownik Idea Banku wprowadził ich (konsumentów – PAP) w błąd podczas oferowania obligacji, mogą złożyć reklamację i zażądać zwrotu wpłaconych kwot” – napisano.

Decyzja jest nieprawomocna, PDM może się od niej odwołać w ciągu miesiąca. W środę Getback poinformował, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie administracyjne wobec spółki w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

PDM już wcześniej otrzymał karę

Sam PDM już wcześniej dostał karę za GetBack, pochodziła ona jednak od KNF. Komisja cofnęła spółce zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej oraz nałożyła na nią karę pieniężną w wysokości 2,5 mln zł. Łącznie więc PDM ma już do zapłacenia 4,5 mln zł kar. Z drugiej strony dom sprzedał obligacje GetBacku o wartości 773 mln zł. 

Komisja w uzasadnieniu kary tłumaczy, że decyzja została podjęta w związku z naruszeniem art. 72 Ustawy o obrocie. Miało się to odbyć poprzez udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack SA, w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych, w ramach której Polski Dom Maklerski SA dokonywał czynności pośrednictwa w zbywaniu obligacji, natomiast podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia obligacji, akceptując tym udział w procesie oferowania Obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych.

Dom maklerski odwoła się od decyzji

Polski Dom Maklerski złoży odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie kary nałożonej za stosowanie niedozwolonej klauzuli w związku z udziałem w procesie oferowania obligacji spółki GetBack – poinformował Polski Dom Maklerski.

"Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nakładając karę na Polski Dom Maklerski wskazał w wydanej decyzji na nieumyślność działania. Decyzja nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności" - napisano w oświadczeniu.

PDM w oświadczeniu zaznaczył, że stosowany zapis: "Nie złożono mi żadnych oświadczeń ustnych ani nie dostarczono żadnych informacji, które byłyby sprzeczne z informacjami zawartymi w Propozycji Nabycia Obligacji lub Warunkach Emisji Obligacji" był rekomendowany przez Związek Banków Polskich.

"Przedmiotowy zapis (...) był powszechnie stosowany przez podmioty oferujące obligacje, ponieważ znalazł się w zapisach rekomendowanych przez ZBP w dokumencie" - dodano.

Polski Dom Maklerski świadczył dla spółki GetBack usługi maklerskie - przygotowywał dokumentację związaną z emisjami jej obligacji i je obsługiwał, a także uczestniczył w procesie oferowania konsumentom nabycia tych papierów.

Poszkodowani przez GetBack: nie chcemy kar pieniężnych na podmioty związane z GetBackiem

Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack jest przeciwne nakładaniu kar pieniężnych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż może to pomniejszyć majątek firm, z którego obligatariusze mogliby zostać zaspokojeni - poinformował w czwartek prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan.

"Nasze Stowarzyszenie jest kategorycznie przeciwne, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładał jakiekolwiek kary finansowe na wszelkiego rodzaju podmioty, które uczestniczyły, delikatnie mówiąc, w sposób nieuczciwy oferując wysokiego ryzyka produkty inwestycyjne, ponieważ nałożone kary finansowe obciążą pośrednio i bezpośrednio obligatariuszy razem z akcjonariuszami" - powiedział Bujan.

"Mając na uwadze interes społeczny ponad 10 tys. osób poszkodowanych w tej aferze, to są obligatariusze i akcjonariusze, w dniu dzisiejszym Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack złożyło pismo do prezesa UOKiK pana Marka Niechciała, (...) ponieważ w naszej ocenie jest wysokie prawdopodobieństwo, że majątek tych podmiotów może być pomniejszony o ewentualne przyszłe kary finansowe i tak naprawdę mienie, z którego mogą się zaspokajać klienci może być mniejsze" - dodał.

AT/PAP Biznes

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 czarny_kuskus

Oczywiwcie, że na 500+. A "fundusz edukacji finansowej" na który pójdą pieniądze to co niby?

! Odpowiedz
8 20 jes

Pytanie. Czy ta kara zostanie przeznaczona na spłatę poszkodowanych czy zawędruje do budżetu na ratowanie 500+?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,18% 60 902,04
2019-07-19 17:05:00
WIG20 0,97% 2 344,03
2019-07-19 17:15:00
WIG30 0,94% 2 681,21
2019-07-19 17:15:00
MWIG40 0,48% 4 035,38
2019-07-19 17:05:00
DAX 0,26% 12 260,07
2019-07-19 17:37:00
NASDAQ -0,74% 8 146,49
2019-07-19 22:02:00
SP500 -0,62% 2 976,61
2019-07-19 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.