UOKiK nałożył na Ideę Bank 17,3 mln zł kary

2020-07-14 08:12, akt.2020-07-14 15:40
publikacja
2020-07-14 08:12
aktualizacja
2020-07-14 15:40
fot. Jaap Arriens / ZUMA Press

UOKiK uznał, że Idea Bank stosował nieuczciwą praktykę rynkową i naruszał zbiorowe interesy konsumentów - podał bank w komunikacie. Urząd nałożył na bank m.in. 17,3 mln zł kary. Idea Bank rozważa skorzystanie z prawa do złożenia odwołania od decyzji.

Idea Bank podał, że decyzje wydane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał w poniedziałek po południu.

W przesłanym PAP Biznes stanowisku, Idea Bank dodał, że decyzje UOKiK nie są prawomocne, w związku z czym w ciągu miesiąca bank może złożyć odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Wszystkie decyzje otrzymaliśmy wczoraj po południu; obecnie rozważamy skorzystanie z prawa do złożenia odwołania od każdej z nich. Ostateczne ustalenia podejmiemy po szczegółowym zapoznaniu się z obszernymi uzasadnieniami przekazanymi nam wczoraj przez UOKiK i poinformujemy o nich rynek odrębnym komunikatem" - poinformował bank.

UOKIK uznał działania Idea Banku za nieuczciwą praktykę rynkową. Chodzi o nierzetelne przekazywanie informacji o ryzykach wynikających z inwestowania środków pieniężnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w niestandaryzowane fundusze inwestycyjne zamknięte, związanych z możliwością utraty całości lub części wpłacanych środków, opóźnień w realizacji wykupu, a także nieuzyskania zysku.

UOKIK stwierdził zaniechanie stosowania wspomnianej praktyki 28 grudnia 2017 roku i nałożył na Ideę m.in. karę pieniężną w kwocie 11,5 mln zł.

Urząd uznał też za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów informowanie o cechach produktu w sposób mogący wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie ryzyka. Zdaniem UOKiK interesy zostały też naruszone poprzez proponowanie konsumentom, którzy mieli lokatę lub rachunek oszczędnościowy, nabycia certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze Lartiq TFI, pomimo tego, że warunki emisji w zakresie akceptowalnego ryzyka inwestycyjnego nie odpowiadały potrzebom tych konsumentów.

UOKiK zdecydował o wypłacie przez Idea Bank rekompensaty publicznej wszystkim klientom, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq w wysokości 20 proc. z kwoty 190.000 zł, która stanowiła cenę emisyjną jednego certyfikatu. Nie obejmie to klientów, którzy na dzień złożenia przez nich wniosku o wypłatę rekompensaty zawarli z emitentem ugodę, uzyskali prawomocne orzeczenie sądu, sądu polubownego lub inaczej uzyskali całkowity lub częściowy zwrot środków.

Za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, UOKiK uznał rozpowszechnianie za pośrednictwem dokumentu informacji, które wprowadzały w błąd co do: funkcji, jaką pełni dokument przy zawarciu umowy oraz roli, jaką powinny odgrywać dane w nim zawarte przy podjęciu przez konsumentów decyzji o zawarciu umowy.

Według urzędu Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd, co do braku odpowiedzialności przedsiębiorcy za stosowane przez niego praktyki rynkowe oraz co do wartości, które są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez wskazanie w dokumencie "Warunki Lokaty Strukturyzowanej", że gwarancją jest objęta kwota lokaty, gdy faktycznie jest nią objęta kwota wykupu.

Naruszające praktyki to też - zdaniem UOKiK - zobowiązanie konsumentów do zasięgania u innego podmiotu informacji związanej z koniecznością poniesienia kosztu podatku związanego z osiągnięciem dochodu.

W związku z naruszeniami interesów konsumentów UOKIK nałożył na Ideę kary pieniężne w łącznej kwocie 5,8 mln zł.

UOKiK uznał także za niedozwolone wzorce umów Idea Banku.

Decyzje nie są prawomocne, a bankowi przysługuje odwołanie od nich. Dodatkowo, bank wskazał, że zdaniem Prezesa UOKiK prawomocne decyzje mają charakter prejudykatu w postępowaniu sądowym.

"Oznacza to, że w przypadku prawomocności decyzji ustalenia zawarte w decyzji co do faktu stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów są dla sądu wiążące, i sąd nie musi w tym zakresie prowadzić własnego postępowania dowodowego. Konsumenci mogą się powołać na prawomocne decyzje, gdy będą chcieli dochodzić swoich praw przed sądem powszechnym" - podano w komunikacie. (PAP Biznes)

sar/ doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
degrengolada
Prawo. Surowe prawo ale prawo. Partia rządzi niepodzielnie silną ręką. Nieposłuszne korporacje przez kolano przykładnie leje aż do sinej pupy. Bywa. Ale nie tak by złamać ducha, ale tak by pojęły ojcowską naukę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
cierpliwy30
Przyczynili się do kradzieży przez getback 3 mld zł i dostają 17 mln kary dobry interes.
mrpepper
Dziś każda duża firma, która ma inne zdanie niż partia rządząca powinna się naprawdę zastanowić... to są metody rodem z lat 50.!
cyrk_na_wiejskiej
Tak wysoka kara po wyborach? No tak... przed reelekcją dudusia by nie przeszło...
kairo
Decyzja czysto polityczna wymierzona w przeciwników rządu.
przyrodnik
Jak widać nawet giganci będą musieli się ugiąć pod pisem.
marianpazdzioch
Po pierwsze ten bank to pryszcz, a nie żaden "gigant", nawet jak na warunki polskie. Po drugie banki Czarneckiego są karane odkąd pamietam. A ich wykresy to wodospad.
degrengolada
Idea Bank wprowadzał Polaków w błąd przy zawieraniu umów. Chodzi o oszczędności często całego życia Polaków. Wy trzymacie stronę wielkich korporacji zamiast ludzi ? choćby z diabłem pakt zawrzecie byle PiSowi odebrać Władzę?
z_ziemi_wloskiej_do_polski
Idą ciężkie czasy pod pisowskim butem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki