REKLAMA

UOKiK: One Debt Partners musi wycofać z sądów powództwa wobec dłużników

2019-08-07 10:53
publikacja
2019-08-07 10:53

Firma windykacyjna One Debt Partners musi wycofać z sądów powództwa wobec dłużników i doprowadzić do umorzenia postępowań egzekucyjnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja prezesa UOKiK ma rygor natychmiastowej wykonalności.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

UOKiK wyjaśnił, że decyzja w sprawie One Debt Partners (ODP) to pokłosie prowadzonej sprawy wobec operatora telekomunikacyjnego PGT, który wprowadzał konsumentów w błąd.

Jesienią ub.r. urząd wszczął postępowanie przeciw One Debt Partners z Wrocławia. W lutym 2017 r. kupiła ona wierzytelności od spółki PGT z Warszawy. To firma telekomunikacyjna, która wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod ich dotychczasowego operatora. Półtora miesiąca przed transakcją UOKiK wydał decyzję, w której nałożył na PGT 1,97 mln zł kary. Wcześniej opublikował też ostrzeżenie konsumenckie przed tą firmą.

"One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media" - wskazał cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd zwrócił jednak uwagę, że to nie jedyny zarzut wobec ODP. Windykator wprowadzał także konsumentów w błąd i wywierał na nich presję. Firma wysyłała wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem, że przekaże dane dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, nawet jeśli chodziło tylko o kwotę ok. 100 zł. Tymczasem zgodnie z prawem dane konsumenta można wysyłać do BIG dopiero, gdy zobowiązanie jest wyższe niż 200 zł.

ODP nie informowało też konsumentów o tym, że kupno długów nie pogarsza ich sytuacji - mogą podnosić przeciw ODP takie same zarzuty, jakie mieli przed transakcją wobec PGT. Firma jednocześnie występowała z pozwem do sadu i kierowała do konsumenta wezwanie do zapłaty. Windykator nie kontaktował się wcześniej z dłużnikiem, aby jednoznacznie ustalić kwotę zobowiązania i zaproponować mu polubowne załatwienie sprawy. "Jest to sprzeczne z dobrymi obyczajami, szczególnie że chodziło o wierzytelności powstałe w wątpliwych okolicznościach" - zaznaczył urząd.

Niechciał dodał, że zakwestionowane przez UOKiK praktyki ODP miały skłonić konsumentów do tego, by zapłacili żądaną kwotę, nawet jeśli była nienależna. "ODP straszył ich sądem czy ujawnieniem w rejestrze dłużników. Wiele osób w wyniku takich sugestii i niedoinformowania mogło zrezygnować z dochodzenia swoich praw" - podkreślił.

Urząd poinformował, że firma ODP zaniechała stosowania tych już wiosną 2017 r. Decyzja UOKiK zobowiązuje do usunięcia ich skutków.

"Spółka musi wycofać z sądów wszystkie powództwa w sprawach długów powstałych w wyniku umów z PGT, a także wystąpić do komorników o umorzenie wszystkich takich postępowań egzekucyjnych. Ma na to 3 miesiące od wydania decyzji UOKiK. Ponadto, musi się powstrzymać przed wszczynaniem nowych postępowań egzekucyjnych do czasu ostatecznego wyroku sądu w sprawie decyzji wobec PGT. Zobowiązanie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ODP musi je wykonać, nawet jeśli odwoła się od decyzji" - wyjaśniono w komunikacie urzędu. 

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki