UKE szykuje rewloucję w kablówce

UKE rozpoczął w czwartek konsultacje projektów decyzji określających warunki zapewnienia dostępu w budynkach wielorodzinnych do kabli telekomunikacyjnych Netii, UPC, Multimediów, Vectry Investments, INEI oraz TOYI. Potrwają one 30 dni.

(fot. manaemedia / YAY Foto)

Jak podał Urząd w komunikacie informującym o rozpoczęciu 10 stycznia konsultacji, zawarte w rozstrzygnięciach warunki dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie kabli telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych stanowią uniwersalny zbiór zasad i reguł ubiegania się o dostęp do kabli telekomunikacyjnych. Projektowana regulacja ma odpowiadać potrzebom przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a jednocześnie nie zakłócać funkcjonowania operatorów infrastruktury. Pod konsultacje poddano również narzędzie, które będzie służyć przedsiębiorcom telekomunikacyjnym do wyznaczania opłat za dostęp.

Projekty decyzji odnoszą się do infrastruktury następujących firm: Netia S.A. z siedzibą w Warszawie, UPC Polska sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni, Vectra Investments sp. z o. o. sp. j. z siedzibą w Warszawie, INEA S.A. z siedzibą w Poznaniu oraz TOYA sp. z o. o. z siedzibą w Łodzi. Konsultowane projekty decyzji dostępne są na stronie internetowej UKE.

"Prezes UKE zwraca się do uczestników konsultacji o rzeczowe i konstruktywne uwagi poparte argumentami merytorycznymi - tam, gdzie to możliwe - popartymi dowodami o charakterze policzalnym, które pomogą opracować uniwersalne i optymalne dla wszystkich uczestników rynku warunki dostępu do infrastruktury. Urząd nie wyklucza przeprowadzenia drugiej tury konsultacji" - zaapelowano w komunikacie.

Zainteresowani wyrażeniem uwag oraz opinii do projektu powinni złożyć stanowiska na piśmie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na adres ul. Giełdowa 7/9, 01-211 Warszawa.

Wyniki konsultacji zostaną ogłoszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie UKE oraz na stronie internetowej BIP UKE.

Według Urzędu konsultowane projekty decyzji stanowią realizację Strategicznych kierunków działań Prezesa UKE na lata 2017 - 2021. Jak wyjaśniono w komunikacie, celem regulatora jest promowanie wspólnych inwestycji, wspieranie budowy i współkorzystania z infrastruktury oraz zapewnienie efektywnej współpracy międzyoperatorskiej. Projekty, poprzedzone analizą warunków współpracy oraz warsztatami z uczestnikami rynku, realizują założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Strategii Europa 2020. Wypełniają także założenia Dyrektywy ramowej oraz Prawa telekomunikacyjnego. Symetryczny dostęp do infrastruktury jest również jednym z założeń przyjętego w ubiegłym roku Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil