REKLAMA

UJ i UW najlepszymi uczelniami w Polsce

2015-06-09 00:03
publikacja
2015-06-09 00:03
fot. Krystian Maj / FORUM

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2015". Zdarzyło się to pierwszy raz w historii rankingu. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Tegoroczna, 16. edycja rankingu - przygotowana przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" - objęła uczelnie akademickie, uczelnie magisterskie niepubliczne oraz państwowe wyższe szkoły zawodowe.

Najlepsze dwie polskie uczelnie akademickie - Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński - osiągnęły wskaźnik rankingowy 100 proc. Trzeci w rankingu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał 86,6 proc. Na czwartym miejscu w rankingu uczelni akademickich znalazły się również ex aequo: Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska z wynikiem 82,8 proc. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

W rankingu uczelni magisterskich niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która osiągnęła wskaźnik 100 proc. Drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a trzecie Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie. W najlepszej piątce znalazły się też: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie i Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

Wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych najlepsza okazała się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu.

Wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2015

I. Ranking uczelni akademickich 2015

1=
Uniwersytet Jagielloński
100
1=   Uniwersytet Warszawski   100
3
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
86,6
4=   Politechnika Warszawska   82,8
4=
Politechnika Wrocławska
82,8
6   Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie   81,5
7
Uniwersytet Wrocławski
74,5
8   Warszawski Uniwersytet Medyczny   67
9
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
65,4
10   Gdański Uniwersytet Medyczny   65,3
11
Politechnika Łódzka
64,8
12   Szkoła Główna Handlowa w Warszawie   63,8
13
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
63,4
14   Politechnika Poznańska   63,3
15
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
61,4

II. Ranking niepublicznych uczelni magisterskich 2015

1
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
100
2   SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny   86,2
3
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
74
4   Uczelnia Łazarskiego w Warszawie   64
5
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
61,9
6   Collegium Civitas w Warszawie   60,4
7
Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego
53,8
8   Społeczna Akademia Nauk   53,8
9
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
53,6
10   Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku   52,7

III. Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2015

1
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu
100
2
Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
96,3
3
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
90

W kategorii najlepszych uczelni medycznych pierwsze trzy miejsca zajęły: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny.

W grupie uczelni ekonomicznych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; drugie - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu; trzecie - Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygrała wśród uczelni rolniczych. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a trzecie - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Najlepszą akademią wychowania fizycznego została AWF we Wrocławiu.

Wśród uczelni pedagogicznych zwyciężył zaś Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.

Kapituła rankingu przyznała też nagrody specjalne. Nagrodę Kuźnia Kadr 2015 dla uczelni, która zanotowała największe postępy w kształceniu kadr naukowych otrzymała w tym roku Akademia Obrony Narodowej. Przyznano także nagrodę Awans 2015 za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni w danym rankingu. W grupie uczelni akademickich otrzymał ją Uniwersytet Łódzki, który awansował o sześć miejsc z 21. na 16. miejsce. W grupie niepublicznych uczelni magisterskich nagrodę tę otrzymała Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która awansowała o pięć miejsc - z 12. na 7.

Ranking przygotowano pod nadzorem kapituły kierowanej przez b. prezesa Polskiej Akademii Nauk - prof. Michała Kleibera. W składzie kapituły znaleźli się m.in. honorowy przewodniczący kapituły i sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - prof. Marek Safjan, senator RP i przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej - prof. Marek Rocki. Zestawienie przygotowano w oparciu o sześć kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie, innowacyjność.

(PAP)

ekr/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~LOT
W rankingu najlepszych uczelni światowych (do 200 pozycji) Polskich uczelni nie znalazłem :)
~mirek
Taki ranking jest coś wart?
Po to chodzi się do szkół, by następny etap był lepszy. Lepsze gimnazjum, liceum, studia. Jest samonapędzająca się maszyneria, najlepsi idą do najlepszych to i wyniki najlepsze. Studiuje się , by potem dużo zarabiać. Jak skończone studia przekładają się na zarobki?

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki