Tyszka: Należy podnieść kwotę wolną od podatku

Należy wreszcie podnieść roczną kwotę wolną od podatku dla wszystkich obywateli - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz15).

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Polityk w programie Kwadrans polityczny TVP1 przekonywał, że żyjemy w państwie, które swoim posłom i senatorom zapewnia kwoty wolne od podatku na poziomie 30 451 zł, a zwykły obywatel ma kwotę dziesięciokrotnie mniejszą - 3 091 zł (w przypadku rocznych dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł PAP). Gdzie tu jest równość wobec prawa? dodał.

Na pytanie, czy to nie trąci populizmem, bo chodzi tylko ponad 500 osób, poseł Tyszka powiedział, że jeśli stanowiący prawo gwarantują sobie sytuację dziesięć razy lepszą niż zwykły obywatel, to ma on prawo się zastanawiać, czy to jest system sprawiedliwy.

Zaproponowaliśmy opodatkowanie diet poselskich oraz niższą kwotę wolną od podatków dla posłów, ale to zostało zamrożone przez (sejmową) komisje finansów. Teraz zaproponowaliśmy podwyższenie tej kwoty obywatelom, ale to zostało odrzucone w pierwszym czytaniu - wyjaśniał wicemarszałek Sejmu.

Przypomniał, że PiS w kampanii wyborczej zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku, jednak od dwóch lat nic się w tej sprawie nie dzieje.

Premier Beata Szydło na początku swoich rządów wygłosiła expose, w którym zapowiadała, że w ciągu 100 dni zrealizuje obietnicę podniesienia kwoty wolnej od podatku - wskazał Tyszka.

W programie zwrócono uwagę, że według ekonomistów zmiana kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli byłoby dużym obciążeniem dla budżetu. Trwają jednak prace nad jej podniesieniem.

zbw/ akw/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.