REKLAMA

Tymczasowy areszt dla twórców parabanku

2017-10-19 11:16
publikacja
2017-10-19 11:16
Tymczasowy areszt dla twórców parabanku
Tymczasowy areszt dla twórców parabanku
fot. Krzysztof Zuczkowski / / FORUM

Na trzy miesiące aresztował w czwartek legnicki sąd twórców oraz kierownictwo firmy Compass Money zajmującej się pośrednictwem kredytowym. Prokuratura zarzuciła pięciu osobom działalność w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa na ponad 5 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn, sąd aresztował prezesa zarządu Krzysztofa P., prokurenta samoistnego Kamila M. oraz trzy inne osoby z kierownictwa Compass Money sp. z o.o. w Legnicy.

Śledztwo ws. legnickiego parabanku zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym do prokuratury przez Komisję Nadzoru Finansowego. Firma Compass Money prowadziła działalność m.in. pośrednictwa kredytowego. Miała osobom zadłużonym pomagać w uzyskaniu atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów skonsolidowanych.

Przestępczy proceder polegał na jednoczesnym złożeniu wniosku i uzyskiwaniu na rzecz klientów kredytów w wielu bankach, na podstawie tego samego zaświadczenia o dochodach. W efekcie uzyskiwano kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytu - podała prok. Tkaczyszyn.

Zdaniem śledczych część uzyskanej w ten sposób nadwyżki pieniężnej spółka pobierała w formie prowizji. W przypadku pozostałej sumy uzyskanych kredytów pracownicy nakłaniali osoby pokrzywdzone do złożenia depozytów lub też zakupu obligacji przedsiębiorstwa, wprowadzając jednocześnie te osoby w błąd co do tego, że kredyt będzie w całości obsługiwany przez spółkę z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które miały sięgać rocznie nawet kilkunastu procent - poinformowała rzeczniczka.

System działania parabanku opierał się na piramidzie finansowej. Pieniędzmi pozyskiwanymi na rzecz nowych klientów były regulowane zobowiązania wobec poprzednich. Compass Money zaprzestała działalności na przełomie maja i czerwca tego roku.

Pięć osób, wobec których w czwartek sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, zostało zatrzymanych w środę. Według ustaleń prokuratury w wyniku działalności grupy przestępczej klienci Compass Money stracili ponad 5 mln zł. W sprawie poszkodowanych jest 41 osób. Sprawa jest rozwojowa i zarówno liczba osób pokrzywdzonych, jak i kwota strat mogą ulec zmianie - powiedziała prok. Tkaczyszyn.

autor: Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki