Tym będą żyły rynki: ostatni taki tydzień

W ostatnim w pełni roboczym tygodniu  2018 r. na rynki trafi kolejna porcja danych, którym towarzyszyć będzie ostatnie w tym roku decyzje banków centralnych, z Rezerwą Federalną na czele.

Poniedziałek, 17 grudnia

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o handlu zagranicznym i inflacji w państwach UE (11.00). O 14.00 NBP przedstawi ostatnie w tym roku wyliczenie wartości inflacji bazowej. W USA w centrum uwagi znajdą się najpierw indeksy NAHB (16.00) oraz Conference Board (16.30), zaś o 22.00 poznamy wartość napływu kapitałów.

Wtorek, 18 grudnia

O 10.00 GUS przedstawi dane o listopadowej dynamice wzrostu wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. O tej samej porze w Niemczech pojawi się indeks Ifo, obrazujący koniunkturę w największej gospodarce Europy. O 14.00 o stopach procentowych decydować będzie Narodowy Bank Węgier.

W USA na pierwszy plan wysuną się dane o pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach domów (14.30) oraz zmiana zapasów paliw (22.40).

Środa, 19 grudnia

Na pierwszy ogień pójdą dane o handlu zagranicznym Japonii (00.50). O 08.00 przyjrzymy się inflacji producenckiej w Niemczech. O 10.00 GUS zaprezentuje kolejne dane z polskiej gospodarki – tym razem opisujące dynamikę produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej oraz koniunkturę konsumencką. Pół godziny później w Wielkiej Brytanii pojawią się dane o inflacji.

Wydarzeniem numer jeden będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych (20.00). Analitycy są zdania, że Fed dokona w grudniu kolejnej podwyżki stóp, jednak zdania podzielone są co do przyszłorocznych działań najważniejszego banku centralnego świata. To właśnie wskazówek na przyszłość rynek będzie wypatrywał w projekcjach makroekonomicznych członków FOMC oraz konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Jerome’a Powella.

Dzień zamknie publikacja danych o dynamice PKB w Nowej Zelandii (22.45).

Czwartek, 20 grudnia

Nad ranem czasu polskiego o stopach procentowych decydował będzie Bank Japonii. Monetarne decyzje będą także w centrum uwagi w Szwecji (09.30), Czechach (13.00) oraz w Wielkiej Brytanii (13.00). O 14.00 natomiast poznamy protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Piątek, 21 grudnia

Ostatni roboczy dzień tygodnia ponownie otworzy Japonia – tym razem za sprawą danych o inflacji (00.30). W Europie warto zwrócić uwagę na indeksy nastrojów konsumentów w Niemczech (08.00) i Francji (08.45) – ciekawie może być zwłaszcza w tym drugim kraju, przez wzgląd na protest „żółtych kamizelek”. Nad Sekwaną pojawi się również finalny raport o dynamice PKB (08.45).

O 10.00 GUS przedstawi raport o sprzedaży detalicznej oraz opublikuje biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. odczyt stopy bezrobocia rejestrowego. O 10.30 poznamy ostateczną wartość brytyjskiej dynamiki PKB.

Za oceanem tematem dnia również będzie wzrost PKB (14.30), któremu towarzyszyć będą dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30).

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 open_mind

Ludzie musicie przestać być naiwnymi. Nie ma obecnie znaczenia czy Giełdy wystrzelą do kosmicznych poziomów, czy upadną – to po prostu świat fantazji przedstawia dane z cyklu Tytus, Romek i A'Tomek, i nie ma wpływu już więcej na stan gospodarki świata. !!!! Zdajcie sobie sprawę że nie istniejących walorów nie da się wydrukować. Nie ma znaczenia czy jakieś banki banki upadną czy nie, Elity i tak zadrukują wszystko mega kosmicznymi ilościami Fiat money, wypinając przy tym pierś z okrzykiem WOW... Opanowaliśmy. Hehehehe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil