Twórcy chcą dodatkowych opłat od urządzeń mobilnych

Zrzeszenia autorów, wykonawców i producentów postulują objęcie dodatkowymi opłatami smartfony i tablety. Chodzi o opłatę od czystych nośników, którą objęte są już płyty CD, radia z odtwarzaczem czy komputerowe dyski twarde. Sam przepis nie jest niczym nowym; reguluje go w całej Europie prawo autorskie i unijne dyrektywy.

Bogusław Pluta, dyrektor Związku Producentów Audio-Video uczula, by nie nazywać tej opłaty podatkiem. To rekompensata dla twórców za istniejącą w Polsce możliwość dowolnego kopiowania utworów na własny użytek.

"Kupując płytę, czy ściągając z legalnego serwisu internetowego MP3-kę, możemy ją sobie przegrać na telefon komórkowy, tablet czy inne urządzenie i legalnie używać. Gdyby tego prywanego kopiowania nie było, nie można byłoby tego robić" - mówi Bogusław Pluta. Ponieważ istnieje możliwość prywatnego kopiowania, to twórcy - artyści i producenci - ponoszą przez nią straty, które opłata ma im rekompensować.

Opłaty od czystych nośników nie mogą według przepisów przekraczać 3% od ceny sprzedaży producenta. W przypadku smartfonów i tabletów miało by to być odpowiednio 1,5 i 2%. Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS uważa, że dodanie tych urządzeń do listy nośników objętych opłatą nie powinno wpłynąć na ich ceny.

"Opłaty na inne urządzenia zostały wprowadzone w 1995 roku i producenci je płacą, a ceny nie wzrosły" - mówi szef ZAiKS. Krzysztof Lewandowski zwraca też uwagę że zniesienie opłat na przykład w Hiszpanii, gdzie pokrywanie strat twórców przejęło na siebie państwo, nie było wcale równoznaczne z obniżeniem cen urządzeń i nośników.

Jarosław Kamiński, dyrektor Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych przypomina, że wysokość pobieranych opłat, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, należy w Polsce do najniższych w Europie, co jest niesprawiedliwe wobec artystów. Na ich niekorzyść działa również sama zatwierdzona lista nośników, która nie dotrzymuje kroku zmianom technologicznym.

"Chodzi nie tylko o smartfony i tablety, chodzi o nowe urządzenia, które pojawiły się w ostatnich latach, a które nie zostały objęte załącznikiem do rozporządzenia w 2008 roku. Tak jest zawsze; prawo nie nadąża za rzeczywistością, ale chcemy to zmienić" - podsumowuje szef SAWP.

Ostatnia aktualizacja katalogu nośników objętych opłatą miała miejsce w roku 2008. W marcu roku bieżącego organizacje twórcze złożyły propozycję, by rozszerzyć katalog o kolejne urządzenia. Decyzja o ewentualnym rozwinięciu listy należy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pieniądze dla twórców czy podatek "smartfonowy"?

Start odtwarzacza ...

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Przemysław Pawełek/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~FK_

tylko czekac az beda chcieli podatek poglowny od tego co dycha... nie wazne czy slyszy i widzi....I niech mowi co chce ale jest to podatek na rzecz jakiejs tam.. organizacji..Ciekawe, nie?

! Odpowiedz
0 2 ~lBolek

Nie twórcy tylko pasożyty, które tuczą się pracą innych. Tworcy dostają z tego jakieś okruchy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.