REKLAMA

Tutaj komunikacja miejska będzie darmowa dla mieszkańców. Co z turystami?

2023-12-07 18:18
publikacja
2023-12-07 18:18

Mieszkańcy Zakopanego posiadający Kartę Mieszkańca, a także uczniowie zakopiańskich szkół podstawowych i średnich posiadający legitymacje, będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Zakopiańscy radni jednogłośnie podjęli w czwartek uchwałę w tej sprawie. Turyści zapłacą o złotówkę więcej za bilet, czyli 4 zł.

Tutaj komunikacja miejska będzie darmowa dla mieszkańców. Co z turystami?
Tutaj komunikacja miejska będzie darmowa dla mieszkańców. Co z turystami?
fot. Marcin Szkodziński / / FORUM

"Dołączamy do nielicznych miast w Polsce, które mają darmową komunikację miejską. Obecnie mamy 11 autobusów komunikacji miejskiej i nadszedł czas, aby dać naszym mieszkańcom, uczniom szkół podstawowych i średnich możliwość przemieszczania się po mieście za darmo. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać posiadacze Zakopiańskiej Karty Mieszkańca, która nic nie kosztuje. Wystarczy, że mieszkańcy zgłoszą się do Urzędu Miasta. Dodatkowo na podstawie legitymacji szkolnej, uczniowie zakopiańskich szkół będą mogli jeździć komunikacją za darmo od 1 września do 30 czerwca, nawet mieszkający w sąsiednich gminach" – powiedział PAP burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Z darmowej komunikacji w Zakopanem ponadto mogą korzystać seniorzy w wieku powyżej 70 lat.

Na czwartkowej sesji radni zdecydowali również o zrównaniu cen biletów komunikacji miejskiej z popularnymi prywatnymi busami. Do tej pory jednorazowy bilet miejski kosztował 3 zł, teraz będzie to 4 zł – czyli tyle samo ile w komunikacji prywatnej. Darmowa komunikacja dla mieszkańców ma przyczynić się do ograniczenia ruchu samochodowego i poprawy jakości powietrza.

"Często było tak, że turyści czekali na autobus miejski, aby zapłacić tę złotówkę mniej. Teraz ceny zostały zrównane, wszyscy będą mieli jednakowe ceny biletów jednorazowych - po 4 zł. Jeżeli mieszkaniec Zakopanego nie będzie posiadał Karty Mieszkańca, również będzie zobowiązany do zakupu biletu na przejazd” – skomentował burmistrz.

Dorula dodał, że Urząd Miasta chce zmobilizować mieszkańców, aby pobierali Karty Mieszkańca, która uprawnia nie tylko do darmowej komunikacji, ale także do szeregu zniżek, między innymi na Zakopiańskie Termy, bonusy w restauracjach czy w sklepach, a także u przedsiębiorców. Karta uprawnia też do parkowania samochodu w Zakopanem przez godzinę za darmo.

Podjęta w czwartek uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki