REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tusk zakłada się o 1 euro. Sprawa dotyczy polskiej inflacji

2023-03-28 16:46, akt.2023-03-28 19:31
publikacja
2023-03-28 16:46
aktualizacja
2023-03-28 19:31

Lider PO Donald Tusk stwierdził, że aby obniżyć w Polsce inflację tak, by znalazła się wśród 5-6 europejskich państw z najniższym wskaźnikiem wystarczą trzy składniki. Założył się o to o symboliczne jedno euro. 

Tusk zakłada się o 1 euro. Sprawa dotyczy polskiej inflacji
Tusk zakłada się o 1 euro. Sprawa dotyczy polskiej inflacji
fot. Krystian Maj / / FORUM

We wtorek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się ze studentami na Uniwersytecie Opolskim. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania był problem inflacji i sposobu jej ograniczenia. "Inflacja bazowa jest na bardzo wysokim poziomie. Bank centralny, zamiast bronić swojego celu inflacyjnego, wykonuje życzenia władzy politycznej. (...) Dzisiaj najdroższym klientem socjalnym tej władzy, jest ta władza. Po raz pierwszy od 1989 roku mamy władzę, która wydaje na siebie tyle pieniędzy, że ma to wpływ na procesy makroekonomiczne, takie jak inflacja, bo mówimy tu o miliardach złotych wydawanych na kaprysy władzy" - przekonywał polityk PO.

Zdaniem Tuska - który przypomniał, że w czasie gdy oddawał władzę, inflacja w Polsce była na poziomie zera, założył się z uczestnikiem spotkania o symboliczne jedno euro, że zna sposób na jej radykalne ograniczenie.

Przede wszystkim rządy prawa

"Przywrócenie elementarnej zasady, że bank centralny pilnuje tego, co ma zapisane w konstytucji, zaprzestanie nieograniczonego wydawania pieniędzy tam, gdzie jest interes polityczny. (...) Wprowadzenie tej żelaznej logiki przyniesie szybko pozytywne wyniki. W ciągu dwóch lat Polska będzie w gronie 5-6 państw w Europie o najniższej inflacji" - zapewnił Tusk.

Pytany o szanse na uproszczenie systemu prawnego i przywrócenie stabilności systemu, lider PO powiedział, że wiele z wprowadzonych przez PiS zmian w prawie zostało dokonanych z naruszeniem konstytucji i prawa, więc ich przywrócenie do stanu poprzedniego nie będzie wymagało nowych ustaw. Opowiedział się za uniezależnieniem prokuratora generalnego od polityków, jednak przyznał, że do tego konieczna będzie odpowiednia siła w parlamencie, która będzie mogła odrzucić spodziewany sprzeciw ze strony prezydenta Andrzeja Dudy.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa energetycznego Tusk ocenił, że jedynym sposobem na zapewnienie dostaw energii uzupełniających OZE i mogących zastąpić w przewidywalnej przyszłości elektrownie węglowe, jest budowa elektrowni atomowych. Jego zdaniem, powinien to być jeden duży reaktor i kilka kompaktowych, które w ciągu najbliższych kilku lat powinny być na szerszą skalę budowane w różnych miejscach świata.

Szczegóły programu "babciowego"

Tusk zaprzeczył też, że proponowane przez niego programy w rodzaju "babciowego" czy preferencyjnych kredytów mają charakter socjalny.

"Jest dokładanie odwrotnie. Jeśli kobieta po urodzeniu dziecka pójdzie do pracy, będzie to jej wybór i będzie dostawała 1,5 tysiąca miesięcznie +babciowego+ zarabiając choćby płacę minimalną, to w podatkach odda państwu więcej niż dostanie. (...) Chcę promować tych, którzy chcą pracować. Ja chcę, żeby pieniądze państwa uruchamiały i umożliwiały aktywność zawodową i odpowiedzialność wszędzie tam, gdzie to możliwe. By był to bodziec do jeszcze większej aktywności, a nie jałmużna pozwalająca na spędzanie całego życia przed telewizorem czy komputerem" - powiedział lider PO.

"Nie jestem dzisiaj w polityce, po to, by upierać się przy jakiejś mojej ideologii. Ja się urodziłem liberałem w tym sensie, że wolność jest dla mnie najważniejsza, mam ograniczone zaufanie do państwa. (...) Paradoks polega na tym, że żeby chronić indywidualność, prawa jednostki, nie możemy ich zostawić samym sobie. (...) Weszliśmy w XXI wiek z zadaniem niezwykle trudnym, jak uchronić wolności przed siłami, które chcą je zabrać, jak ochronić wolności i jak zrobić z państwa mecenasa tych ludzi, którzy chcą pracować" - powiedział Tusk.

Polityk PO zapewnił także, że chętnie przyjedzie kolejny raz do Opola, chociażby w tym celu, żeby odebrać wygrane w zakładzie symboliczne euro. 

autor: Marek Szczepanik

masz/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (34)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
Tusk przecież pokazał, że potrafi szybko zwalczyć inflację CPI i wzmocnić złotego. W jego czasach - mimo ogólnoświatowego kryzysu finansowego - dolar kosztował maks. 3,30 PLN, wzrost PKB był na poziomie 2-3%, a inflacja CPI niemal zerowa; Tusk obniżył ja z 7% /r/r. Polskę mogłaby - gdyby nadal rządził - przekształcać się w drugą Tusk przecież pokazał, że potrafi szybko zwalczyć inflację CPI i wzmocnić złotego. W jego czasach - mimo ogólnoświatowego kryzysu finansowego - dolar kosztował maks. 3,30 PLN, wzrost PKB był na poziomie 2-3%, a inflacja CPI niemal zerowa; Tusk obniżył ja z 7% /r/r. Polskę mogłaby - gdyby nadal rządził - przekształcać się w drugą Szwajcarię. Ba! Tusk zna się także na tym, czym jest normalna rodzina, ma żonę, dzieci, jest ojcem i dziadkiem. W przeciwieństwie do Kartofla i Jaszczomba oraz ich czarowników w kieckach lubi kobiety i zna się zatem na robieniu dzieci. Tusk to normalny facet. Nie ma kota i nie otacza się armią dziarskich ochroniarzy.
grzegorzkubik
Teraz jednak nie zrobiłby tego albo doprowadziłby do 12% bezrobocia i biedy.
osiemgwiazd odpowiada grzegorzkubik
Gentelmani nie spierają się o fakty. Gdybanie i fantasmagorie można wybaczyć dzieciom, starym kobietom i bajkopisarzom, a nie mężczyznom. A fakt jest taki, że Tusk zna się na ekonomii i udowodnił swoją skuteczność w działaniu. A Kartofel & co. tylko gdybają i łupią nas od 2018 roku bezczelnie inflacją na gigantyczną kasę, bo Gentelmani nie spierają się o fakty. Gdybanie i fantasmagorie można wybaczyć dzieciom, starym kobietom i bajkopisarzom, a nie mężczyznom. A fakt jest taki, że Tusk zna się na ekonomii i udowodnił swoją skuteczność w działaniu. A Kartofel & co. tylko gdybają i łupią nas od 2018 roku bezczelnie inflacją na gigantyczną kasę, bo są nieuczciwi i nieudolni.
trolley odpowiada grzegorzkubik
12% bezrobocia albo niskie bezrobcie i wypłata za którą ani żyć ani zdechnąć- niezłą alternatywę ma dla Tuska twoja sekta pisowska heheheh. A biedę i to coraz większą dzięki waszej pisowskiej sekcie już klepiemy.
grzegorzkubik
"KE spodziewa się dynamicznego spadku inflacji od II kw. br. przy utrzymaniu średniorocznej inflacji na podwyższonym poziomie oraz spadku do 4,4% w 2024 r."
Bez względu na to czy rządziłby Tusk, Morawiecki czy Mentzen. Niezależni ekonomiści, którzy ryzykują swą karierę mówią, że inflacja jest na 2 lata i te 4,4% w przyszłym
"KE spodziewa się dynamicznego spadku inflacji od II kw. br. przy utrzymaniu średniorocznej inflacji na podwyższonym poziomie oraz spadku do 4,4% w 2024 r."
Bez względu na to czy rządziłby Tusk, Morawiecki czy Mentzen. Niezależni ekonomiści, którzy ryzykują swą karierę mówią, że inflacja jest na 2 lata i te 4,4% w przyszłym roku to całkiem dobry wynik.
grzegorzkubik
2 lata to okres o którym mówią ekonomiści. Po co mi Tusk skoro rozmaite agencje ratingowe prognozują spadek inflacji bliski celowi NBP. Równie dobrze można napisać, że jak będziecie nosić niebieskie skarpetki, inflacja spadnie w 2 lata. Cieszy mnie ten wzrost Konfederaci kosztem KO, bo to jedyna rozsądna decyzja dla młodych, którzy 2 lata to okres o którym mówią ekonomiści. Po co mi Tusk skoro rozmaite agencje ratingowe prognozują spadek inflacji bliski celowi NBP. Równie dobrze można napisać, że jak będziecie nosić niebieskie skarpetki, inflacja spadnie w 2 lata. Cieszy mnie ten wzrost Konfederaci kosztem KO, bo to jedyna rozsądna decyzja dla młodych, którzy PIS-em się brzydzą to choć Mentzen jest dla nich ciekawy. Byle nie Tusk, który ściemnia od wieczora do rana.
rubikk
Założył się? Za chwilę Zbigniew Zero będzie go ścigał o nielegalny hazard :P
loool
O 1 Euro ? A dlaczego nie o 1 Złotówkę ? Dziwne że ten folksdojcz jeszcze nie zapomniał polskiego języka
osiemgwiazd
Mówi czystą polszczyzną, Obcy akcent ma za to Kartofel. On nie wymawia polskich spółgłosek nosowych (-ą, -ę). Zamiast 'oni piszą', mówi "oni piszom". Zamiast 'boję się" mówi 'bojem siem'. To typowy błąd dla obcokrajowców, dla których język polski nie był w dzieciństwie językiem ojczystym. Np. król Mówi czystą polszczyzną, Obcy akcent ma za to Kartofel. On nie wymawia polskich spółgłosek nosowych (-ą, -ę). Zamiast 'oni piszą', mówi "oni piszom". Zamiast 'boję się" mówi 'bojem siem'. To typowy błąd dla obcokrajowców, dla których język polski nie był w dzieciństwie językiem ojczystym. Np. król Władysław Łokietek kazał wymawiać każdej podejrzanej osobie słowa z samogłoskami nosowymi, by wyłapać szpiegów. Co z nimi robił, poczytaj u Jasienicy w książce "Polska Piastów".
spedytor
On sie zna tak na ekonomii jak Jozef Bąk na samolotach

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki