REKLAMA

Tusk: prezes Glapiński musiałby złożyć doniesienie zbiorowe przeciw 20 milionom Polaków

2022-08-02 17:32
publikacja
2022-08-02 17:32
Tusk: prezes Glapiński musiałby złożyć doniesienie zbiorowe przeciw 20 milionom Polaków
Tusk: prezes Glapiński musiałby złożyć doniesienie zbiorowe przeciw 20 milionom Polaków
fot. Michal Dubiel / / FORUM

Gdyby prezes NBP Adam Glapiński wiedział, co życzy mu 20 milionów Polaków, musiałby złożyć doniesienie zbiorowe na te 20 milionów – odniósł się lider PO Donald Tusk do śledztwa ws. jego wypowiedzi, że powołanie Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP było nielegalne, wraz z zapowiedziami jego siłowego usunięcia.

NBP 15 lipca br. poinformował, że złożył zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka w związku z ich publicznymi wypowiedziami, że powołanie Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP było nielegalne oraz zapowiedziami jego siłowego usunięcia.

We wtorek Prokuratura Regionalna w Lublinie sprostowała doniesienie RMF FM z tego samego dnia, że jednostka ta przejęła zawiadomienie szefa NBP o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk powiedział 2 lipca br. na konwencji partii w Radomiu, że jeśli PO wygra wybory, "wyprowadzi Glapińskiego z NBP". O "wyprowadzeniu prezesa NBP" po wygranych wyborach mówił też wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

We wtorek Donald Tusk był pytany o śledztwo ws. tej wypowiedzi w Katowicach. "Gdyby prezes Glapiński wiedział, co myśli o nim i co życzy mu dwadzieścia milionów Polaków, to musiałby złożyć doniesienie zbiorowe na te dwadzieścia milionów. Także jestem w licznym i dobrym towarzystwie" – stwierdził Tusk.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

NBP podał 15 lipca, że tamtego dnia zostały wniesione zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka w związku z ich publicznymi wypowiedziami z 2 lipca 2022 r.

Według NBP wypowiedzi lidera i wiceszefa Platformy Obywatelskiej pozostają w sprzeczności z zasadą niezależności banku centralnego określoną w Konstytucji RP, ustawie o NBP i w aktach prawnych Unii Europejskiej, a także w szczególności może podlegać kwalifikacji jako wywieranie wpływu na czynności urzędowe konstytucyjnego organu RP poprzez posługiwanie się groźbami bezprawnymi.

We wtorek szef Prokuratury Regionalnej w Lublinie Jerzy Ziarkiewicz poinformował PAP, że postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Potwierdził, że śledczy z Radomia przesłali materiały sprawy do prokuratury w Lublinie, która jest jednostką nadrzędną wobec radomskiej prokuratury, a prokurator, po zapoznaniu się z dokumentami, odesłał je do Radomia. Doniesienie RMF FM nt. przeniesienia śledztwa do Lublina prok. Ziarkiewicz nazwał "fejkiem".

W minionym tygodniu podczas konferencji prasowej szef NBP Adam Glapiński odniósł się do wypowiedzi polityków PO na swój temat. "Siemoniak był uprzejmy powiedzieć: +przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa+ (...) Bałbym się, gdyby Polska weszła w taki okres swojej historii, że silni ludzie będą wyprowadzać urzędników państwowych z instytucji, które się nie podobają. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie" - stwierdził Glapiński w piątek.

"Wchodzi w grę groźba karalna i zamach na niezależność i suwerenność NBP, próba wymuszenia na NBP jakichś decyzji" - zaznaczył, mówiąc o podstawach do podjęcia przez bank centralny kroków prawnych w reakcji na wypowiedź polityka.

Glapiński zapytany przez portal niezalezna.pl, czy nie rozważa pociągnięcia do odpowiedzialności również Donalda Tuska, powiedział: "Oczywiście, że tak. On przecież też mówił o siłowym wyprowadzeniu mnie z banku. Przypominam, że jestem mianowany przez prezydenta RP i ta decyzja była później zatwierdzona przez Sejm. Rozumiem, że (po ewentualnie wygranych przez PO wyborach) prezydent też stanie się nielegalny i też +silni ludzie+ będą go wyprowadzać?".

14 lipca br. lider PO Donald Tusk podał, że według ekspertyz posiadanych przez partię powołanie Glapińskiego było obarczone "nieusuwalną wadą prawną". Ocenę tę podważyli w piątek m.in. doradca społeczny Prezydenta RP i doradca prezesa NBP Paweł Mucha oraz członek Rady Polityki Pieniężnej dr hab. Rafał Sura.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Obawiam się, że pan Tusk też musiałby złożyć doniesienie na 20 milionów Polaków.
pikawka
rudy koniecznie chce by go zlustrowali odmownie i sie doczeka.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki